Сенат США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Сенатор США)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сенат Сполучених Штатів Америки
англ. The United States Senate
118-те скликання Конгресу США
 
 
Загальна інформація:
Юрисдикція: США США
Тип: верхня палата Конгресу США
Дата заснування: 1789
Структура:
Депутатів: 100
Політичні
групи:
Більшість (51):
     Демократи (48)

     Незалежні (3)[a]
Меншість (49):
     Республіканці (49)

Президент Сенату: Камала Гарріс (Д)
з 20 січня 2021
Тимчасовий президент: Патті Мюррей (Д)
з 3 січня 2023
Лідер більшості: Чак Шумер (Д)
з 20 січня 2021
Лідер меншості: Мітч Макконнелл (Р)
з 20 січня 2021
Батіг більшості: Дік Дурбін (Д)
з 20 січня 2021
Батіг меншості: Джон Тун (Р)
з 20 січня 2021
Вибори:
Останні вибори: 3 листопада 2022 (35 місць)
Наступні вибори: 5 листопада 2024 (34 місця)
Виборча система: мажоритарна в 46 штатах,
різна в 4 штатах
Термін: 6 років
Адреса:
Мапа
Адреса: Капітолій
Офіційний вебсайт:
www.senate.gov

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Сенат Сполучених Штатів Америки

Сена́т США (англ. the United States Senate) — верхня палата Конгресу США. Разом із нижньою палатою — Палатою представників — утворює американський парламент. Формально головою Сенату вважається віцепрезидент США.

Сенат має низку виключних прав, як-от затвердження міжнародних договорів, згоду на призначення президентом міністрів (секретарів), послів та інших високопосадовців.

Сенат засідає в північному крилі Капітолію у Вашингтоні, а Палата представників — у південному крилі.

Порядок формування

[ред. | ред. код]

Сенат США складається зі 100 членів, обраних у різний час. Відповідно до статті першої Конституції США, до Сенату обираються по два представники від кожного штату. Кожен сенатор обирається на 6 років. Вибори в Сенат виходять із принципу рівного представництва всіх штатів, на відміну від виборів Президента США, де кількість представників штату залежить від кількості його населення. Після ухвалення сімнадцятої поправки до Конституції США з 1913 року свого представника до Сенату вибирає напряму населення штату[2]. Раніше це робили законодавчі зібрання штатів.

Кожні два роки відбуваються проміжні вибори до Сенату, які оновлюють приблизно третину його складу. В окремому штаті вибори сенаторів завжди рознесені в часі, тобто в певний рік вибирається тільки один сенатор.

Посада сенатора

[ред. | ред. код]

Членство в Сенаті вважається більш престижним і значущим, ніж членство у Палаті представників. Кожен сенатор має більший вплив у верхній палаті у зв'язку з меншою кількістю сенаторів. Сенатор представляє більше виборців, ніж член Палати представників. Термін перебування сенатора на посаді втричі більший. Багато президентів і віцепрезидентів США були сенаторами.

Основна діяльність сенатора проходить у комітетах (16 постійних).

Порядок роботи

[ред. | ред. код]
Сенат США проводить збори у Капітолії у Вашингтоні

Кожен сенатор має один голос. Віцепрезидент США є головою Сенату, проте брати участь у голосуванні може лише в тих випадках, коли голоси діляться порівну. Фактично управління Сенатом здійснюють лідери партій.

Тільки Сенат має виключне право розглядати всі справи в порядку імпічменту. Засідаючи з цією метою, сенатори приносять присягу або дають урочисту обіцянку. Коли розглядається справа Президента США, на засіданні головує Голова Верховного Суду США; жодна особа не може бути засуджена без згоди двох третин присутніх сенаторів.

Конгрес збирається не рідше одного разу на рік, і його сесії починаються в перший понеділок січня, якщо тільки законом Конгрес не призначить інший день.

Нинішній склад

[ред. | ред. код]

На виборах, що відбулися 8 листопада 2022 року, більшість у Сенаті отримала Демократична партія — 51 сенатора зі 100. До 2016 року більшість мала Республіканська партія — 53 сенатори.

Див. також

[ред. | ред. код]

Нотатки

[ред. | ред. код]
  1. Двоє незалежних сенаторів, Берні Сандерс від штату Вермонт та Ангус Кінг від Мену входять до Демократичного кокусу з часів обрання сенаторами. Кірстен Сінема від Аризони вийшла з Демократичної партії та стала незалежним політиком у грудні 2022 року. Попри те, що вона не входить до демократичної фракції, формально Сінема «долучилась до демократів для цілей комітету»[1]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Sinema Trashes Dems: ‘Old Dudes Eating Jell-O’. Politico (англійською) . 23 березня 2023. Процитовано 25 грудня 2023.
  2. Seventeenth Amendment. Конституція США (англійською) . Процитовано 25 грудня 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]