Сендвіч-панелі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Композитна сендвіч-панель, яку випробовує NASA.

Сендвіч-пане́ль (англ. sandwich — багатошаровий бутерброд) — будівельний матеріал, що має тришарову структуру: два листи жорсткого матеріалу (метал, ПВХ, ДВП, магнезитова плита) і шар утеплювача між ними. Усі деталі сендвіч-панелей склеюються між собою за допомогою гарячого або холодного пресування. Залежно від призначення виділяються покрівельні та стінні панелі. У житловому будівництві сендвіч-панелі застосовуються для зведення швидкоспоруджуваних каркасних будинків. У цьому випадку використовується структурно-ізольована панель (СІП, від англійського SIP, Structural Insulated Panel), яка складається з двох орієнтовано-стружкових плит (ОСП або OSB), між якими під тиском приклеюється шар твердого утеплювача (пінополістиролу), або під тиском закачується пінополіуретан (ППУ). У комерційному будівництві сендвіч-панелі застосовуються для зведення швидкоспоруджуваних будівель на основі металевого каркаса (промислові цехи, автомийки, торгові центри, сільськогосподарські будівлі, спортивні споруди тощо). Як зовнішнє покриття таких будівель використовуються сендвіч-панелі з металевим покриттям.

Приклад використання сендвіч-панелей у будівництві промислових споруд.

Історія

[ред. | ред. код]

Поява сендвіч-панелей у США

[ред. | ред. код]

У 1930 році американський архітектор Френк Ллойд Райт уперше використав сендвіч-панелі зі стільниковим наповнювачем у проекті одноповерхового котеджу Unsonian, який проектувався як приклад економічного житла. Сендвіч-панелі, розроблені Райтом, мали ряд недоліків, але першочерговим завданням винаходу було поєднання в панелях естетичності й легкості в експлуатації. У 1950-му американський архітектор Олден Б. Доу (Alden B. Dow), учень Райта і брат генерального директора компанії Dow Chemical, створює ергономічні тришарові сендвіч-панелі з поліестером і покриттям з фанери. Матеріал використовується для спорудження будинку The Sandwich Panel House #1, також відомого як Paul N. Sutton Residence за адресою 4619 Concord Court в місті Мідланд, штат Мічиган. У травні 1959 року американська компанія Koppers Inc.[en] уперше почала масове виробництво сендвіч-панелей для спорудження житлових будинків. Для цього компанія переобладнала цех колишньої Hundson Motor Car Plant у Детройті. Сендвіч-панелі під торговою маркою Dylite випускалися на основі полістиролу, як обшивка також використовувалася фанера. У 1960-ті американська компанія Alside Home Program змогла значно скоротити час виробництва сендвіч-панелей з декількох годин до 20 хвилин. Проте попит на сендвіч-панелі був незначний, так що компанія незабаром збанкрутіла.

Поява сендвіч-панелей в Європі

[ред. | ред. код]

Найстаршими виробниками сендвіч-панелей в Європі є фінська компанія Rannila, відома сьогодні під брендом Ruukki, ірландська Kingspan та італійська Cannon. Перші сендвіч-панелі європейського виробництва з'явилися приблизно у 1970-х роках.

Історія ПІЦ- і ППУ-панелей

[ред. | ред. код]

За даними асоціації EPIC (Engineered Panels in Construction), технологія сендвіч-панелей з наповнювачем з пінополіізоціанурату (ПІЦ) і пінополіуретану (ППУ) з'явилася в 70-ті роки ХХ століття. До середини 80-х такі панелі монтувалися безпосередньо на місці будівництва, проте на початку 90-х з'явилися перші сендвіч-панелі з наповнювачем з пінополіуретану як кінцевий продукт. До кінця 90-х такі панелі займали вже 40 % ринку сендвіч-панелей.

Перспективи розвитку

[ред. | ред. код]

Одним з перспективних напрямів розвитку сендвіч-панелей є створення панелей, що генерують електроенергію. Зокрема у Швейцарії ще в 2009 році була розроблена технологія виробництва сендвіч-панелей з фотоелементом виробництва Flexcell. Фотоелемент захищає шар склопластику. Внутрішня частина сендвіч-панелі заповнена спіненим полімером. Такі сендвіч-панелі були використані для будівництва одного з корпусів Федеральної політехнічної школи в Лозанні (Швейцарія).

Профілі сендвіч-панелей

[ред. | ред. код]
Зверху зображено композитний сендвіч у зборі (А); під ним лицьові оздоблювальні панелі (B) й утеплювач (C).

Профілі бувають двох типів: стінні й покрівельні. Стінні сендвіч-панелі за типом зовнішнього профілю поділяються на гладкі, прості профільовані й декоративні профільовані (сайдингові). Покрівельні сендвіч-панелі можуть бути профільованими з обох боків або тільки із зовнішнього боку.

Утеплювач

[ред. | ред. код]

Як утеплювач використовуються:

Також існують панелі на основі утеплювача з пінополіізоціанурату. Але на сьогодні цей продукт маловідомий.

Замкова частина сендвіч-панелі Ruukki з наповнювачем мінеральна вата і EPDM-ущільнювачем

Мінеральна вата

[ред. | ред. код]
Докладніше: Мінеральна вата

Один з найбільш затребуваних нині утеплювачів для сендвіч-панелей. Базальтове волокно виробляється з силікатних розплавів гірських порід, шлаків або їх поєднань. Як правило, панелі з мінеральною ватою актуальні під час зведення нескладних за конструкцією будівель, ремонт яких за необхідністю буде проведений дуже швидко. Мінеральна вата цінна тим, що не підтримує відкритого горіння; вона забезпечує відмінні показники тепло- й звукоізоляції, стійко переносить температурні коливання, дію агресивних речовин.

Пінополіуретан (ППУ)

[ред. | ред. код]
Докладніше: Пінополіуретан

Має комірчасту структуру. Його вирізняє унікальне поєднання легкості й міцності. Довговічність експлуатації ППУ не залежить від рівня вологості навколишнього середовища. Панелі з пінополіуретаном забезпечують високий рівень гідро- й теплоізоляції. ППУ не схильний до дії плісняви, грибків, комах і гризунів, а також інших несприятливих біологічних чинників. ППУ належить до категорії матеріалів, які важко горять, особливо його різновид поліізоціанурат (ПІЦ). Під час дії відкритого полум'я на поверхні ПІЦ утворюється вуглецева кірка-матриця, що перешкоджає подальшому поширенню полум'я і сприяє самозатуханню матеріалу.

Пінополістирол

[ред. | ред. код]
Докладніше: Пінополістирол

Легкий матеріал, що має комірчасту структуру. Це утеплювач, який широко використовується у будівництві цехів, складських приміщень, торгових павільйонів, холодильних камер, дачних і житлових будинків за «канадською технологією» тощо. Сендвіч-панелі з пінополістиролом монтуються/демонтуються за короткі терміни.

Замкова частина сендвіч-панелі Ruukki з наповнювачем пінополіізоцианурат (PIR) і EPDM-ущільнювачем

Поліізоціанурат

[ред. | ред. код]
Докладніше: Поліізоціанурат

Поліізоціанурат або PIR — теплоізоляційний матеріал сендві панелей, який складається на 99% із закритих пор, має низькій коефіцієнт теплопровідності (λ=0,021 Вт/м*С). Основна його відмінність з пінополіуретан (ППУ) в тому, що поліізоціанурат можна експлуатувати при температурі до 140 градусів вище нуля. Можна сказати, що PIR є різновидом ППУ в тому, що має підвищену стійкість до вогню. При загорянні зовнішній шар матеріалу обвуглюється. Новоутворена вуглецева матриця, що має пористу структуру, захищає внутрішні шари від подальшого горіння.

Скловолокно

[ред. | ред. код]
Докладніше: Скловолокно

Специфічний матеріал, який виробляють з дуже тонких скляних ниток. Панелі зі скловолокном передусім мають попит завдяки своїм звукопоглинальним властивостям. За загальними характеристиками скловолокно схоже на базальтові волокна. Воно негорюче, екологічне, зручне в перевезенні й монтажі. Відзначається хороша стійкість до дії хімічних речовин. Сендвіч-панелі зі скловолокна не можна використовувати за температури більш ніж 40 °C.

Покриття

[ред. | ред. код]

Зовнішні шари сендвіч-панелей виготовляються, як правило, з оцинкованої сталі, проте можуть виготовлятися і з інших матеріалів, зокрема композитів на основі деревинної стружки. Для покриття зі сталі важливий склад додаткового покриття, якість якого багато в чому визначає характеристики сендвіч-панелей (термін служби, вицвітання і т. д.). Основні матеріали, що використовуються як покриття для сендвіч-панелей:

 • оцинкована сталь;
 • алюцинк;
 • кортен (Cor-ten, кортенова сталь);
 • гіпсокартон;
 • пластизол;
 • полідифторіонад;
 • поліестер;
 • пурал.

Оцинкована сталь надійно захищає поверхню від корозії. Довговічність конструкції прямо пропорційна товщині шару цинку. Для покриття характерна легкість у використанні.

Алюцинк — це сплав алюмінію і цинку, запатентований американською компанією Bethlehem Steel (зараз Mittal Steel). Точний склад речовини — 55 % алюмінію, 43,4 % цинку, 1,6 % кремнію. Покриття відбиває ультрафіолетове випромінювання. Панелі з таким верхнім шаром можуть експлуатуватися за температури до +315 °C.

Кортенова_сталь — атмосферостійка, що має властивість самостійно з часом змінювати свій колір. Спочатку листи Кортен мають глянсову сталеву поверхню, а з часом під впливом циклічного намокання та висихання сталь покривається оксидною плівкою, змінюючи своє забарвлення спочатку на світло-помаранчевий, потім — на коричневий, а пізніше колір наближається до насичено-бурого. З 2021 року сендвіч-панелі з облицюванням Кортен доступні в Україні.

Гіпсокартон — матеріал із двох листів будівельного картону з гіпсовим осердям. Це легке й абсолютно безпечне покриття для панелей; актуальне для використання в оздобленні житлових приміщень.

Пластизоль — це модифікований за допомогою пластифікаторів полівінілхлорид. Завдяки підвищеній щільності покриття зберігає свої експлуатаційні властивості навіть у несприятливих умовах навколишнього середовища. Пластизоль добре переносить механічний вплив. Підходить як для внутрішнього, так і для зовнішнього оздоблення.

Пластикові листи з жорсткого ПВХ, полістиролу або поліпропілену застосовуються для виробництва сендвіч-укосів під час обробки вікнин.

Полідифторіонад (PVF2) — склад, що формується з 80 % пластизолу й 20 % акрилу. Шар полідіфторионаду надійно захищає матеріал від шкідливої дії перепадів температур, ультрафіолету, корозії.

Поліестер виробляється з поліефірів, має волокнисту структуру. Добре переносить навіть регулярну дію високих температур. Покриття на основі поліестеру не вигоряє, адекватно сприймає механічний вплив.

Пурал — речовина, яку отримують з модифікованого поліамідом поліуретану. Захищає поверхню від корозії, вигорання, руйнування під дією перепаду температур. Використовується як всередині, так і зовні будівлі.

Орієнтовано-стружкова плита (ОСП) створюється шляхом склеювання дерев'яної стружки під високим тиском.

Вологостійкий оргаліт — композитний матеріал з деревних волокон і стружок на основі клею. Міра вологостійкості матеріалу залежить від вживаного клею як всередині, так і зовні будівлі.

Колір сендвіч-панелей

[ред. | ред. код]

Для сендвіч-панелі з покриттям зі сталі гама відтінків визначається за міжнародними колірними каталогами RR (RaColor — 22 основні кольори) і RAL (RAL 841 GL — 202 кольори, RAL 840 HR — 17 кольорів). Під час вибору кольору враховується його здатність до світлопоглинання/світловідбивання, оскільки в сукупності з характеристиками довкілля ця умова багато в чому зумовлюватиме загальний термін служби будівлі.

Чим темніше колір, тим сильніше нагрівається зовнішня обшивка, тому темні кольори не рекомендується застосовувати на покрівлі, де панель буде сильніше нагріватися під впливом сонця і з часом може стати хвилястою, а обшивка відшаровуватися від наповнювача.

Колірні групи за впливом теплових навантажень на конструкції з сендвіч-панелей[1].

I колірна група – дуже світлі кольори RAL: 1015, 1016, 1018, 6019, 7035, 9001, 9002, 9010
II колірна група – світлі кольори RAL: 1002, 1003, 1004, 1014, 1017, 1019, 1021, 1023, 1035, 2000, 2003, 2004, 2008, 2009, 5012, 5018, 5024, 6018, 6021, 6033, 7000, 7037, 7040, 9006, 9022,

RR: 20, 21, 24, 30, 40

III колірна група – темні кольори RAL: 3000, 3002, 3003, 3005, 3011, 3013, 5002, 5005, 5009, 5010, 5011, 5022, 6000, 6003, 6005, 6011, 6020, 6029, 7015, 7016, 7022, 7024, 8016, 8017, 8023, 9005, 9007,

RR: 22, 23, 29, 34, 35, 36, 41, 288

Теплотехнічні властивості

[ред. | ред. код]

Найважливішим параметром енергоефективності сендвіч-панелей є термоопір (R0), що враховує теплові втрати в замковій частині конструкції. Мінімальний приведений опір теплопередачі (при 25 °С) для якісних сендвіч-панелей провідних європейських виробників представлено в таблиці[1]:

Товщина панелі, мм Термоопір R0, м2*К/Вт
Мінеральна вата Пінополіізоцианурат
40 - 1,9
60 - 2,8
80 2,1 3,7
100 2,6 4,5
110 2,8 5,0
120 3,1 5,5
140 3,5 6,3
150 3,8 6,7
160 4,1 7,1
170 4,3 7,7
180 4,5 8,3
200 5,0 9,0
210 5,3 -
230 6,0 -

Конструкція будівлі з сендвіч-панелей може вважатися енергоефективною, якщо її повітропроникність становить менше 1,5 32год. При цьому кращі зразки панелей можуть досягати повітропроникності в межах 0,6-0,9 м32год.

Переваги матеріалу

[ред. | ред. код]
 • Короткі строки зведення або ремонту будівель;
 • будівництво може проводитися у будь-яку пору року, практично незалежно від температури;
 • високі показники теплоізоляції;
 • екологічність, гігієнічність, безпека для людини;
 • низьке навантаження на фундамент будівлі;
 • легкість транспортування;
 • не потрібна додаткова обробка окрім SIP-панелей;
 • висока звукоізоляція;
 • можливість використання у сфері харчової промисловості й медичних установах;
 • відсутність реакції на дію хімічно агресивних речовин або біологічних чинників (пліснява, грибок);
 • низька ціна порівняно з аналогами (цегла, бетон, дерево).

Обмеження матеріалу

[ред. | ред. код]
 • Витримують навантаження до 300 кг/м2;
 • Сендвіч-панелі з наповненням з мінеральної вати не можна експлуатувати в будівлях з підвищеним рівнем вологості;
 • Сендвіч-панелі з наповненням PIR не можна експлуатувати в будівлях з вимогами до конструкцій по вогнестійкості вище ніж EI60;
 • Для SIP-панелей (дерев'яні) необхідно регулярного оновлеювати вогне- та біозахист;
 • Імовірність косметичного ушкодження обшивки панелі будівельною технікою під час будівництва.

Сендвіч-панелі поелементного складання

[ред. | ред. код]

Окрім класичних існує й інший різновид сендвіч-панелей — це панелі поелементного складання. Основною відмінністю від класичних панелей є те, що вони збираються і монтуються безпосередньо на будівельному об'єкті з трьох видів комплектуючих: самонесучого касетного профілю (основи панелі поелементного складання), утеплювача і, як правило, профлиста як зовнішнього шару. Такі панелі є економнішими, але і більш трудомісткими у процесі монтажу швидкоспоруджуваних будівель.

Основою для стін з панелей поелементного складання є внутрішні стінові касети (ВСК) – це профільована конструкція з тонколистової оцинкованої сталі, що використовується в якості несної основи для стін. На відміну від сендвіч-панелей заводського виготовлення стіни з ВСК мають гірші теплотехнічні та вогнестійкість.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Все, що потрібно знати про сендвіч-панелі: як вибрати і що купити. 10 березня 2017.