Сеноти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сеноти (ісп. cenote, мовами майя ts'onot) — природні поглиблення та карстові водойми, утворені через обрушення склепінь вапнякових печер, в яких протікають підземні води, іноді з доступом морської води. Сеноти зазвичай асоціюються з півостровом Юкатан в Мексиці, основна порода якого — пористий вапняк.

Священний сеноти в Чичен-Іца, Мексика.

Назва[ред.ред. код]

Назва прийшла з мови майя від слова ts'onot («тсонот», «колодязь»). Майя називали сеноти «брамою у царство мертвих» та вважали їх священними водами.

Сеноти Ік Кіль

Загальні відомості[ред.ред. код]

Сеноти зустрічаються на півострові Юкатану Мексиці. Раніше використовувалися стародавніми індіанцями майя як водні джерела й місця для жертвопринесень. За підрахунками вчених, на півострові Юкатан знаходиться близько 6000 сенотів. Практично всі сеноти на території Юкатану приватні, належать одній людині або сім'ям.

На Юкатані майже зовсім немає річок — вся вода просочується в вапняну породу, у сеноти. Вони були основним джерелом прісної води для майя та інших цивілізацій, що населяли цю землю. Багато міст майя будувалися неподалік від великих відкритих сенотів.

Найвідоміший сеноти — Сакрада, знаходиться в місті Чичен-Іца. Він був присвячений богові дощу майя. Водна поверхня сеноти Чичен-Іца становить 65 м в діаметрі, а його круті береги підносяться над водою деколи на 20 метрів. Сеноти мав виключно культове призначення. На його дні підводні археологи виявили золоті дзвони, маски, статуетки, останки загиблих від чуми і понад 120 скелетів принесених в жертву чоловіків та жінок, а ще більше дітей.

На дні сеноти Калаверас (що в перекладі означає «печера черепів»), розташованого на території археологічного заповідника Тулум у мексиканському штаті Кінтана-Роо, на глибині 15 м археологи знайшли 118 черепів майя.

Людський скелет, що датується 10 ст. до н. е., був виявлений в печері Чан Хол на глибині 487 метрів. Чан Хол, що мовою майя означає «маленька нора», також знаходиться в заповіднику Тулум.

Вода в сеноти прозора на десять метрів углиб. Печери наповнені сталактитами і сталагмітами, іноді вони утворюють цілий ліс, що заповнює більшу частину такого грота.

Типи[ред.ред. код]

Існує чотири типи сеноти:

  • повністю підземні сеноти;
  • напівпідземні сеноти;
  • на рівні землі як озеро або водоймище;
  • ті які є відкритими карстовими колодязями.

Дно сеноти кам'янисто-мулисте, а вода надзвичайно прозора – видимість не менше 30 м. Температура води практично постійна на рівні 24-25 °C. Зміни бувають після дощів і у сенотах, які з'єднані з морем. Численні сталактити та сталагміти під водою свідчать про те, що раніше, під час льодовикового періоду, рівень океану а значить і підземних вод півострова був набагато нижче, а ці гроти були сухими.

Мексиканські каверни та печери — самі легкодоступні, теплі та прозорі у світі. Сенотів налічується близько 6000. Тільки 2400 з них зареєстровані і менше 10‰ вивчені.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]