Сепсис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сепсис
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A40 — A41.0
DiseasesDB 11960
MeSH D018805
CMNS: Сепсис на Вікісховищі

Се́псис (дав.-гр. σῆψις — гниття) — особливе гостре або хронічне захворювання, що характеризується прогресуючим поширенням в організмі інфекційного фактору з розвитком тяжких органних порушень, пошкоджень систем організму.

Сепсис є глобальною проблемою людства, входячи до першої двадцятки головних причин смерті у цивілізованому світі. Встановлено, що сепсис зустрічається у 17,4 % хворих, які пройшли інтенсивний етап лікування, при цьому в 63,2 % випадків сепсис є ускладненням внутрішньогоспітальних інфекцій. За даними ВООЗ, частота сепсису в індустріально розвинених регіонах планети складає 50-100 випадків на 100 тис. населення. Тільки в США щорічно реєструють близько 700 тис. випадків сепсису, тобто приблизно 2 тис. випадків щоденно. Септичний шок розвивається у 58 % випадків тяжкого сепсису. Навіть сьогодні, в еру просунутих технологій органної підтримки, летальність при тяжкому сепсисі досягає 45-50 % з коливаннями у різних підгрупах пацієнтів від 30 до 80 %. Сепсис є основною причиною смерті у відділеннях інтенсивної терапії і реанімації некоронарогенного (несерцевого) профілю і займає 11-е місце серед усіх причин смертності населення[1].

Сепсис є справжньою мультидисциплінарною проблемою сучасної медицини — в лікуванні хворих на сепсис беруть участь фахівці різного профілю: хірурги, анестезіологи, інфекціоністи, акушер-гінекологи тощо.

Сепсис може бути результатом бактеріального зараження з відомого вогнища запалення (нагноєння), але досить часто вхідні ворота збудника залишаються нез'ясованими. Сепсис може перебігати гостро, іноді блискавично (коли смерть настає упродовж декількох годин або діб) або хронічно.[2]

Клінічна картина сепсису залежить від збудника, джерела потрапляння інфекції та загального стану імунітету.

Причини[ред. | ред. код]

Найпоширенішим первинним джерелом септичного процесу є легені, очеревина та органи сечовидільної системи.[3] У кожному третьому випадку джерело інфікування не було знайдене.[3] Інфекція зазвичай бактеріальна, але зараження може викликатися також грибками та вірусами.[3]

Збудники, що спричинюють сепсис, нічим не відрізняються від збудників, виділених при інших клінічних формах хвороб. Наприклад, один і той же штам пневмокока може зумовити і пневмонію з легким клінічним перебігом, і тяжкий сепсис. Один і той же стафілокок може в окремих осіб перебувати на слизових оболонках без розвитку якої-небудь патології (носійство), а в інших — спричинити сепсис з летальним результатом.

У його розвитку у людини важливу роль грає зниження захисних сил організму внаслідок важкого захворювання, операції, великої крововтрати, недостатнього харчування. Джерелом загальної інфекції можуть бути нагноєння в рані або ускладнений перебіг місцевих гнійних захворювань (фурункул, карбункул, флегмона) — хірургічний сепсис; ускладнення після пологів або аборту, коли «вхідними воротами» інфекції є слизова оболонка матки, — акушерсько-гінекологічний сепсис; гнійні процеси або пошкодження органів сечостатевої системи, застій і інфікування сечі -урологічний сепсис; гострі чи хронічні гнійні захворювання органів порожнини рота — ротовий сепсис тощо.

Патофізіологія[ред. | ред. код]

Синдром системної запальної відповіді є ознакою запальних процесів у організмі. Якщо є підозри або точно відомо, що синдром зумовлений інфекційним збудником, тоді вважають, що у хворого є сепсис. Тяжкий сепсис — сепсис, що призводить до поліорганної недостатності, таких як гостра дихальна недостатність, коагуляційні та інші гематологічні/гемодинамічні порушення, гостра ниркова недостатність, мозкова кома, гостра недостатність надниркових залоз. При наявності серйозних гемодинамічних зрушень при тяжкому сепсисі на тлі низького кров'яного тиску (артеріальної гіпотензії) такий стан називають септичним шоком.

При відсутності негайного лікування сепсис призводить до поліорганної недостатності та смерті.

Сепсис є відповіддю організму на інфікування. Мікроорганізми або бактерії можуть заражати окремі ділянки або поширюватися кровотоком по всьому організму.

Бактеріємія — це присутність життєздатних бактерій у крові. Так само терміни вірусемія та фунгемія стосуються вірусів та грибків у кровотоці. Але це нічого не говорить про наслідки їхньої присутності. Наприклад, бактерії можуть потрапляти до кровотоку підчас чищення зубів.[4] Така форма бактеріємії майже ніколи не спричиняє проблем у нормальному організмі. Однак, бактеріємія асоційована із певними зубними процедурами може спричинити бактеріальне інфікування клапанів серця (ендокардит) в пацієнтів з групи ризику.[5] З іншого боку синдром системної запальної відповіді може бути в пацієнтів без якого-небудь інфікування, наприклад в пацієнтів з опіками, політравмами та ін.

Ознаки та симптоми[ред. | ред. код]

На додачу до симптомів генералізованого інфікування, сепсис часто асоціюється із гіпо- або гіпертермією, прискореним диханням та серцебиттям.

Симптоми сепсису:

Сепсис може також призводити до шоку. Можуть спостерігатися крововиливи та кровотечі.

Симптоми тяжкого сепсису або септичного шоку:

 • порушення психічного стану
 • падіння артеріального тиску
 • олігурія (менше 0,5 мл/кг/год)
 • кінцівки стають холодними та блідими (периферійний ціаноз та мармуровість)
 • ознаки органних уражень.

Лікування[ред. | ред. код]

Основа лікування сепсису — адекватна антибіотикотерапія, внутрішньосудинна детоксикація, хірургічне дренування джерела інфекції, адекватна підтримка функцій органів та систем. Це включає також гемодіаліз (при нирковій недостатності), механічну вентиляцію легень (при дихальній недостатності), переливання препаратів крові, медикаментозну гемодинамічну корекцію. При необхідності парентеральне харчування особливо при тривалому перебігу хвороби.

Ефективна стратегія діагностики і лікування сепсису розроблена та успішно апробована в клінічних дослідженнях. Основними моментами у веденні пацієнтів із сепсисом є:

 • рання діагностика;
 • цілеспрямована негайна гемодинамічна підтримка;
 • раннє та ефективне лікування інфекційного вогнища;
 • ад'ювантна терапія;
 • вентиляція з низьким тиском;
 • контроль глікемії;
 • адекватна харчова підтримка.

Багато пунктів зазначеної стратегії ефективні тільки в ранні терміни захворювання, і своєчасна діагностика є одним з наріжних каменів, займаючи ключове місце у лікуванні.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ф. С. Глумчер. Септический шок: новые концепции патогенеза и лечения. Мистецтво лікування. — 2004. — № 8. — с. 4-8.
 2. Медицинская библиотека. Справочник практического врача.(рос.)
 3. а б в Dolin, [edited by] Gerald L. Mandell, John E. Bennett, Raphael (2010). Mandell, Douglas, and Bennett's principles and practice of infectious diseases (вид. 7th ed.). Philadelphia, PA: Churchill Livingstone/Elsevier. с. Chapter 70. ISBN 0443068399. 
 4. Lockhart, P. B.; Brennan, M. T.; Sasser, H. C.; Fox, P. C.; Paster, B. J.; Bahrani-Mougeot, F. K. (2008). Bacteremia Associated with Tooth Brushing and Dental Extraction. Circulation 117 (24): 3118–25. PMC 2746717. PMID 18541739. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.107.758524. 
 5. Wilson, W.; Taubert, K. A.; Gewitz, M.; Lockhart, P. B.; Baddour, L. M.; Levison, M.; Bolger, A.; Cabell, C. H. та ін. (2007). Prevention of Infective Endocarditis: Guidelines from the American Heart Association: A Guideline from the American Heart Association Rheumatic Fever, Endocarditis, and Kawasaki Disease Committee, Council on Cardiovascular Disease in the Young, and the Council on Clinical Cardiology, Council on Cardiovascular Surgery and Anesthesia, and the Quality of Care and Outcomes Research Interdisciplinary Working Group. Circulation 116 (15): 1736–54. PMID 17446442. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.106.183095. 

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Септичний шок. Клінічний протокол. — стандарти надання медичної допомоги в Україні на medstandart.net.
 2. Сепсис новорожденных. — www.eurolab.ua.
 3. Сепсис (зараження крові).
 4. Сепсис — лечение, причины, симптомы.(рос.)
 5. Сепсис | Симптомы и лечение сепсиса.(рос.)
 6. Сепсис. Лечение. — hirurg.org.ua.(рос.)
 7. Сепсис. — стаття на Вебмед (www.webmed.com.ua), 07.05.2011.