Середньоазійська вівчарка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Середньоазійська вівчарка
Походження (Тибет)
Характеристики
Зріст Пси: не нижче 70 сантиметрів
Суки: не нижче 65 сантиметрів
Вага Пси: 65 — 100 кілограмів
Суки: 55 — 80 кілограмів
Класифікація МКФ:
FCI 335.
Стандарти породи
FCI [2. стандарт]
Пес свійський (Canis lupus familiaris)

Середньоазійська вівчарка або туркменський алабай — давня порода собак, створена у регіонах Середньої Азії.

Історія

[ред. | ред. код]

Алабай — це не є середньоазійська вівчарка, як багато хто вважає. Це тільки алабай — одна з найдавніших порід собак. Вона формувалася як порода народної селекції протягом більш ніж чотирьох тисяч років на величезній території, що тягнеться сьогодні від Каспійського моря до Китаю і від Південного Уралу до Афганістану. У цій породі тече кров найдавніших собак Тибету, собак-пастухів різних кочових племен і бойових псів Месопотамії, вона тісно пов'язана з монгольським вівчаром і тибетським мастифом. За час свого існування середньоазійські вівчарі використовувалися для охорони худоби, караванів і житла господаря. Важкі умови існування і потреба протистояти вовкам та іншим хижакам визначили зовнішність і загартували характер цього собаки, зробили його сильним, безстрашним, навчили економно витрачати сили.

Спарювання цих собак проходить у вересні, жовтні, листопаді.

Шанувальником туркменського алабая є президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов. За його ініціативою в Ашгабаті відкрили позолочений пам’ятник алабаю, що складається з 9-метрового постаменту та 6-метрової статуї собаки. Навколо пам’ятника розташовані монітори на яких транслюють відео за участю алабаїв. Бердимухамедов вважається автором книги “Туркменський алабай”.

У Туркменістані в останню неділю квітня відзначають День алабая.[1]

Зовнішній вигляд

[ред. | ред. код]

Це великі собаки. Стандарт визначає тільки нижню границю зросту. Горішньої межі немає. Дуже часто це 70 — 75 сантиметрів у холці. Хоча, подейкують, що в отарах зустрічаються й собаки заввишки 1 метр. Це справжні гіганти. Шерсть у цих собак коротка й груба, до тіла прилягає дуже щільно, прикриває густе підшерстя. Така шерсть — чудовий захист від пекучого сонця й від холодного вітру. Голова масивна з тупою мордою. Вуха й хвіст коротко обрізані. Чабани вважають, що в бою вовки хапають собак за найчутливіші місця — вуха й хвіст — і тому обрізають їх щенятам одразу після народження.

Призначення й етимологія назви породи

[ред. | ред. код]

Ці собаки здаються неповороткими й навіть повільними та дуже спокійними. Але вони мають вибуховий характер, дуже чутливі й здатні на блискавичний стрибок. Вовкодави були приручені, щоб захищати стадо від вовків, але на вовка Алабай не піде. Алабай має тільки відігнати й попередити хазяїна, а кавказька вівчарка, наприклад, почне рвати вовка або інших не проханих гостей. А якщо взяти до уваги їхню величезну фізичну силу, то стане зрозуміло, чому серед найактивніших сторожових собак у всіх республіках колишнього Радянського Союзу вам обов'язково назвуть середньоазійського вівчаря або ж туркменського алабая.

Перша назва офіційна, друга — правильніша. Адже з погляду походження порід «середньоазіат» — аж ніяк не «вівчар».

Річ у тім, що в Росії всіх собак, які працювали при «вівцях», називали вівчарами. При складанні стандарту на породу їх і називали «вівчарками». Але зараз вівчарські породи поділяють на вівчарських сторожових собак — це сильні й норовливі нащадки тибетських догів, але після тибетських догів були кавказькі вівчари, аж потім із втручанням людини були виведені такі породи, як алабай, мастиф та середньоазійська вівчарка і власне вівчари — прудконогі, легко керовані нащадки гостровухих північних собак.

Література

[ред. | ред. код]
  • (укр.) Александрова Є. І. Тарасюк Михайло В. (переклад Якубенко І. В.) Собаки. Шкільний путівник. — Харків: Пізнаймо світ, 2006. ISBN 966-8964-08-X

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Алабай - історія походження і цікаві факти. ZooSvit.info (Зоосвіт) - сайт про тварин.