Середня мозкова артерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Артерія: Середня мозкова артерія
Зовнішня поверхня головного мозку на якій позначені ділянки, що кровопостачаються мозковими артеріями. Ділянка позначена синім кольором відповідає передній мозковій артерії.
Схема Вілізієвого кола та артерій головного мозку. Передні мозкові артерії показані в верхній частині малюнку (Anterior cerebral artery).
Латинска назва arteria cerebri media
Грей subject #146 571
Постачає Головний мозок
Бере початок від Внутрішня сонна артерія   
Вена Середня мозкова вена
MeSH Anterior+Medial+Artery

Середня мозкова артерія (лат. a. cerebri media) — це кровоносна судина, що бере участь в кровопостачанні головного мозку та є найбільшою гілкою внутрішньої сонної артерії.[1][2]

Анатомія[ред. | ред. код]

Середня мозкова артерія відгалужується від внутрішньої сонної артерії в глибині латеральної борозни півкулі головного мозку. В цій ділянці артерія віддає багато гілок, що кровопостачають ділянки верхньолатеральної поверхні півкулі, а також лобну, тім'яну, скроневу області.

Сегменти[ред. | ред. код]

Ангіограма середньої мозкової артерії та її гілок.

Середня мозкова артерія поділяється на наступні сегменти:[3]

 • M1: Клиноподібний сегмент (pars sphenoidalis) відповідає ділянці клиноподібної кістки. В сегменті M1 середня мозкова артерія відділяє численні передньолатеральні центральні артерії, що входять в головний мозок та до ділянки базальних гангліїв.
 • M2: Острівцевий сегмент (pars insularis) відповідає ділянці проходження артерії в острівцевій частці головного мозку.
 • M3: Покришковий сегмент (pars operculum) артерії проходять латерально та зовні острівця в напрямку кори головного мозку. Цей сегмент часто групують разом з М2.
 • M4: Термінальний або кортикальний сегмент (pars terminalis) артерії визначається в корі головного мозку. Сегмент починається зовні від Сільвієвої борозни та продовжується дистально.

Клінічне значення[ред. | ред. код]

Артеріальна оклюзія може призводити до розвитку ішемічного інсульту та синдрому середньої мозкової артерії з наступними симптомами:

 1. Параліч, плегія або парез протилежних до ураження м'язів обличчя та руки
 2. Втрата сенсорної чутливості протилежних до ураження м'язів обличчя та руки
 3. Ураження домінантної півкулі (часто лівої) головного мозку та розвитку афазії (Афазія Брока або Афазія Верніке)
 4. Ураження недомінантної півкулі (часто правої) головного мозку призводить до односторонньої просторової агнозії з протилежного до ураження боку
 5. Інфаркти в зоні середньої мозкової артерії призводять до déviation conjuguée, коли зіниці очей рухаються в бік сторони ураження головного мозку.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини (переклад Цегельского А.А.). Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7. 
 2. Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. 2006. ISBN 978-0805359091. 
 3. Krayenbühl, Hugo; Yaşargil, Mahmut Gazi; Huber, Peter; Bosse, George (1982). Cerebral Angiography. Thieme. с. 105–123. ISBN 978-0-86577-067-6.