Середня стать

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Середня стать»
Обкладинка українського видання
Автор Джеффрі Євгенідіс
Назва мовою оригіналу англ. Middlesex
Дизайн обкладинки Анастасія Стефурак
Мова англійська
Жанр роман
Видавництво Видавництво Старого Лева
Видано 2002
Видано українською 2018
Перекладач(і) Анна Вовченко
ISBN 978-617-679-431-8

«Сере́дня стать» (англ. Middlesex) — роман американського письменника грецького походження Джеффрі Євгенідіса, виданий 2002 року. За цю книжку, що швидко стала бестселером, 2003 року автор отримав Пулітцерівську премію. У світі продано понад 4 млн екземплярів книжки.

У книжці розповідається про Калліопу Стефанідіс, що стала інтерсексом Каллом, і три покоління греко-американської сім'ї Стефанідісів. Хоча книжка не є автобіографією в класичному розумінні, однак чимало фактів та деталей сюжету було взято з життя самого автора, про які він дізнався під час дослідження свого грецького родоводу. За основу роману Євгенідіс взяв мемуари інтерсексуала Еркюліни (згодом — Абеля) Барбен, що народився у Франції 1838 року і чия стать помилково була визначена як жіноча[1].

Серед основних тем роману — соціогенетизм проти біогенетизму, мотив переродження, експлуатування гендерних ролей, дослідження Американської мрії. У романі використано чимало алюзій на давньогрецьку міфологію, такі як Мінотавр і Химера.

Entertainment Weekly, Los Angeles Times і The New York Times Book Review назвали «Середню стать» однією з найкращих книжок 2002 року. 2007 року книжка була показана в «Книжковому клубі Опри».

Сюжет[ред. | ред. код]

«Я двічі з'явився на світ: спершу дівчинкою, у Детройті, напрочуд ясного січневого дня 1960 року; потім, у серпні 1974-го, — хлопцем-підлітком у приймальному відділенні лікарні в Пітоскі, штат Мічиган. Обізнані читачі могли довідатися про мене зі статті доктора Пітера Люса „Статева ідентифікація псевдогермафродитів із синдромом дефіциту 5-альфа-редуктази“, опублікованої 1975 року в журналі „Дитяча ендокринологія“. Чи, можливо, ви бачили моє фото в шістнадцятому розділі нині безнадійно застарілого видання „Генетика та спадковість“. Це я — там, на 578-й сторінці, стою голий біля ростоміра, а очі мої приховані за чорним прямокутником».

Український переклад[ред. | ред. код]

Середня стать / Джеффрі Євгенідіс ; пер. з англ. Анни Вовченко. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. — 704 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Топ-10: Пулітцерівські лауреати, видані українською. Видавництво Старого Лева. Архів оригіналу за 26 червня 2018. Процитовано 26 червня 2018.

Посилання[ред. | ред. код]