Сержант

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Погон сержанта Збройних сил України
Сухопутні війська ЗСУ
Повітряні сили ЗСУ

Серж́ант (фр. sergent, від лат. serviens — службовець) — чин, звання молодшого командного (сержантського або унтер-офіцерського) складу в армії багатьох країн.

Розрізняють військове звання сержанта та спеціальне звання сержанта.

Звання сержанта вище за звання молодшого сержанта та нижче від старшого сержанта.

В категорії військовослужбовців корабельного складу Військово-морських сил України званню «сержант» відповідає звання старшина І статті.

Історія[ред.ред. код]

Перші згадки про сержантів відносяться до початку XI століття, в Англії в ті часи сержантами називали особливий клас землевласників[en], службовців лицарів.

У XII столітті в Англії сержантами[en] також називали службовців, що виконували поліційні функції.

У регулярній армії звання сержант вперше з'явилося в XV столітті у Франції, а потім в німецьких і англійських арміях.

У Середньовіччі, в західноєвропейських найманих і регулярних арміях існували декілька градацій сержантів:

  1. при роті;
  2. при полковому командирові, або сержант-майор, що перетворився потім на майора (у деяких сучасних арміях дане звання збереглося і є еквівалентом старшини або прапорщика);
  3. при головнокомандувачі, або генерал-сержант-майор, перейменований згодом в генерал-майори.

У Франції та Німеччині сержанти займали середнє місце між фельдфебелем і капралом. У часи Російської імперії це звання позначалося трьома горизонтальними личками або поперечними смужками на погоні.

Сержанти в СРСР[ред.ред. код]

Погон сержанта ВПС, ППО, ПДВ СРСР.
Петлиця сержанта BПC РСЧА (з 1940 до 1943 рр.)

У Радянських ЗС та інших силових структурах військове (спеціальне) звання сержанта введено наказом народного комісара оборони СРСР від 2 листопада 1940 року. Присвоюється: курсантам, які завершили курси у навчальних закладах за програмою підготовки сержантів із оцінками «відмінно»; молодшим сержантам, гідним присвоєння чергового звання й призначеним на посади, для яких штатами передбачено звання сержанта або при звільненні у запас. Штатна посада — командир відділення, танка, бойової машини (в історичному контексті посаді відповідає чину капрала російської армії до 1798 р., молодшому унтер-офіцеру 1798—1917 рр.). У категорії військовослужбовців корабельного складу ВМФ званню сержанта відповідає звання старшини 1-ї статті.

Спеціальне звання поліції України[ред.ред. код]

Сержант поліції (2015)

Сержант — спеціальне звання національної поліції України з 2015 року (було присутнє серед спеціальних звань попередньої міліції). Відноситься до молодшого складу.

2 липня 2015 року згідно зі ст. 80 розділу VII («Загальні засади проходження служби в поліції») Закону України «Про Національну поліцію», були встановлені спеціальні звання поліції. Нові звання декілька відрізняються від попередніх спеціальних звань міліції. Згідно зі ст. 83 Закону мінімальний строк вислуги для отримання звання сержант встановлено три роки. Згідно з розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» при переатестації працівники міліції, що мали спеціальне звання сержант міліції, отримують спеціальне звання сержанта поліції[1]. Звання сержанта поліції старше за звання капрала, але молодше від звання старшого сержанта

За знаки розрізнення сержанти мають по три кути на погонах.

Військове звання в Україні[ред.ред. код]

В Україні поняття сержант у ЗСУ використовується щодо військового звання сержанта.

Також використовується загально у множині: щодо сержантського складу (молодший сержант, сержант, старший сержант); сержантський корпус[2]. Також у множині — до Сержантської Ради.

Підбір на сержантські посади та отримання сержантського звання відбувається серед військовослужбовців контрактної служби, через погодження кандидатур з Сержантською Радою та після проходження відповідного військово-фахового вишколу (ВОС) за стандартами НАТО[3]. До Сержантської Ради можуть входити старшини, прапорщики та старші прапорщики[4][5][6][7][8][9]. Сержантська Рада має повноваження при порушенні дисципліни робити подання на пониження в званні сержантів, вирішувати інші питання сержантів. Вона формується на загальних зборах сержантського та старшинського складу одного підрозділу, одної військової частини, окремого військового навчального закладу, де обирають керівний склад на один рік.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Молодше звання
Капрал
поліції
Ukrainian National Police logo.svg
Національна поліція України

Сержант
поліції
Старше звання
Старший сержант
поліції


Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.