Серпантин (дорога)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Серпантин на ділянці Трансфегерашського шосе
Серпантин на спуску з Ай-Петрі, Крим, Україна.

Серпанти́н (від фр. serpentin — «зміїстий»)[1] — звивиста дорога в горах.

При прокладанні автомобільних доріг у гірській місцевості, що має дуже складний рельєф, для отримання заданих похилів дороги влаштовують особливого виду криві. Симетричний серпантин з великими кутами повороту і перехідними кривими, що дозволяє здійснити розвиток лінії з метою подолання крутих підйомів і спусків на великих ділянках. Такі заокруглення називають серпантинами. З огляду на те, що кут повороту серпантину дуже великий, криву розташовують не всередині, а зовні кута. Серпантини бувають двох основних видів: І роду, у яких допоміжні криві розташовані опуклостями в різні боки; вони можуть бути симетричними і несиметричними;

II роду, у яких допоміжні криві розташовані в одну сторону; вони можуть бути повними — центр основної кривої зміщений відносно вершини кута повороту, і напівсерпантинами — центр основної кривої розташований на лінії, перпендикулярній до однієї зі сторін кута повороту.

Унікальним вважається серпантин шосе Каракорам, яке вважається 8-м чудом світу. Воно з'єднує Китай та Пакистан через перевал Хунджераб на висоті 4693 метрів. Дорога є однією з найстрашніших у світі. 810 пакистанських та 82 китайських робітників втратили життя через зсуви та обвали під час будівництва шосе. Дорога має довжину 1287 кілометрів, розпочата в 1959 році і завершена у 1986 році.[2]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  2. Восьме чудо світу — найстрашніша дорога світу у Китаї

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Строительные нормы и правила. Часть II, раздел Д, глава 5 «Автомобильные дороги. Нормы проектирования» (СНиП II-Д.5-72).