Серпень. Восьмого

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Серпень. Восьмого» M:
«Август. Восьмого»
Жанр Військовий фільм, драма, бойовик, фантастика
Режисер Джанік Файзієв
Продюсер Джанік Файзієв
Федір Бондарчук
Ілля Бачурін
Сценарист Джанік Файзієв
У головних
ролях
Світлана Іванова
Максим Матвєєв
Єгор Бероєв
Олександр Олешко
Оператор Сергій Трофімов
Композитор Руслан Муратов
Кінокомпанія ГК «Главкіно» «Бонанза» за підтримки ФК
Тривалість 120 хв.
Мова російська
осетинська
грузинська
Країна Росія
Рік 2012
Кошторис $19 млн
Касові збори $12 500 000 [1]
IMDb ID 2094767
avgustvosmogo.ru

«Серпень. Восьмого» (іноді вказується як «Серпень восьмого», рос. Август. Восьмого) — російський військовий фільм Джаніка Файзієва про конфлікт в Південній Осетії, що стався в серпні 2008 р. Це третій в світі художній фільм на цю тему і другий фільм, знятий Росією.

З вересня 2014 року фільм заборонений до показу в Україні як пропагандистський.

Сюжет[ред.ред. код]

23-річна кондитерша-москвичка і мати-одиначка з Москви Ксенія (Світлана Іванова) погоджується з пропозицією свого колишнього чоловіка осетина Заура (Єгор Бероєв) відправити їх 7-річного сина Артема (Артем Фадєєв) на відпочинок до його батьків до Південної Осетії, де Заур служить у миротворчих військах. 7 серпня 2008 року Артем відлітає разом з товаришем по службі Заура Іллею (Хасан Бароєв), а в той же день Ксенія випадково дізнається з Інтернету про тамтешнє зростання напруження і дзвонить Зауру з вимогою повернути Артема, але той каже, що статті можуть бути провокацією, і відмовляється її слухати. Ксенія в замішанні і приходить за порадою до її коханцеві Єгору (Олександр Олешко), з яким вона збиралася поїхати в Сочі (і тому погодилася відпустити Артема, оскільки Єгор не дуже добре ладнав з ним). Єгор показує себе з дуже негарною боку, коли жорстко зауважує, що найменше хоче вплутуватися в проблеми її сім'ї, і підкреслює, як багато він їй дав в сексуальному плані. Засмучена Ксенія, у відповідь вразливий Єгора симулювання в наповненому людьми ліфті оргазму, сама на літаку прилітає у Владикавказ, звідки на «скотовози» вирушає в Цхінвал. Після Рокського тунелю автобус і взяв його незадовго до цього на буксир вантажівка «Урал» піддаються подвійний атаці ракет (ПТКР або ПТРК). Ксенія дивом залишається жива. Їх рятує розвідзагін миротворців на чолі з командиром Льохою (Максим Матвєєв), який, під її тиском, відвозить Ксенію в Цхінвал і висаджує перед будівлею міської адміністрації буквально за хвилину до початку бомбардування «Градами». Разом з ополченцем Казбеком (Олексій Гуськов), що трапився їй на шляху, Ксенія сідає в машину і, підібравши кількох біженців, їде в найближчий військовий табір. Тим часом Заур, який відпросився з бази для того, щоб евакуювати батьків з сином, додзвонюється до Ксенії, і обидва вирішують зустрітися в таборі для біженців у Джаві. Але спроба Заура евакуювати батьків та Артема провалюється: коли вони сідають в його джип, він і його батьки гинуть від снаряда, випущеного грузинським танком, а Артем від побаченого впадає в глибокий шок. Шукаючи способи дістатися до сина, Ксенія краде посвідчення репортера і приєднується до загону Іллі як журналіст. Але через деякий час загін потрапляє в засідку, де Ілля гине, а Ксенія, знову ж, дивом залишається жива, хоча і з струсом мозку, і продовжує подальший шлях тепер у супроводі Льохи, чий загін рухається в Шанхай (південний район Цхінвала), де грузинські війська обстрілюють миротворчу базу, в якій ховаються біженці.

Положення Ксенії ускладнюється тим, що Артем від шоку іде у світ своєї уяви, де відгороджується від лякаючої його реальності. До того ж у нього серйозна ковзна рана у скроні, через що він починає піддаватися галюцинаціям, і єдиним зв'язком Артема з реальністю стає його улюблений дитячий спектакль про пригоди хлопчика Космобоя і Доброго Робота (обличчя і голос Єгора Бероєва), які борються проти людиноподібної істоти Мраковласта (Джанік Файзієв). Ксенія, здогадавшись про це, підтримує з сином зв'язок за допомогою mms-ок, в яких звертається до нього від особи Доброго Робота (так як сам Артем ототожнює себе з Космобоєм). Рухаючись разом з Льохою, Ксенія стає мимовільним свідком того, як він показує себе не тільки впевненим військовим професіоналом (коли, наприклад, відводить загін з-під носа грузинського танка), а й турботливим сином (коли говорить по телефону з матір'ю, яка не знає, що її син тепер в гарячій точці, а Льоха не хоче її хвилювати). Коли вони добираються до миротворчого табору, то з'ясовується, що евакуація біженців може розтягнутися надовго, а Ксенія не може чекати і тому далі змушена йти сама, тепер вже покладаючись тільки на власні сили. Уникнувши всіх небезпек бути поміченою, вона нарешті добирається до Артема, який від втрати крові вже майже без свідомості, і коли Ксенія робить йому пов'язку, то він навіть не розрізняє її і не чує її голосу. Оскільки Артем не може йти, вона викрадає джип Defender у грузинських солдатів, що знаходяться неподалік. Їдучи у джипі, Ксенії вдається спочатку відірватися від двох джипів, а потім вона, згадавши дії Льохи, обманом змушує грузинський танк вистрілити у броньовик Otokar Cobra, що її переслідує. Весь цей час Артем, у якого свідомість балансує між дійсністю і реальністю, бачить замість техніки Мраковласта і його слуг, а Ксенія інколи перетворюється на Доброго Робота. Ксенія несподівано в'їжджає в зосередження грузинських військ і вибирається лише тому, що солдати виявляються не готові до її появи. Тут підлітають російські штурмовики Су-25, що випускають по військах ракети, які знищують грузинську бронетехніку, а разом з ними і Мраковласта в уяві хлопчика. Ксенії тільки дивом вдається вивести джип із зони бомбардування, але незабаром вона стикається з грузинським солдатом (Олександр Хошабаєв), який, погрожуючи їй автоматом, силою витягає її з машини, і Ксенія, як може, пояснює йому, що вона хоче врятувати сина, і говорить, що його мама зробила б заради нього те ж саме. Солдат, прийнявши правоту її доводів, пояснює Ксенії, що російські військові, побачивши грузинський джип, негайно відкриють по ній вогонь, і пропонує підкинути її до лінії фронту настільки близько, наскільки це можливо. Привізши Ксенію майже до самого фронту солдатів залишає її там, піднявши на прощання руку.

Ксенія, з Артемом на руках, йде вперед назустріч російським військам, і командир першого ж танка (Кирило Плетньов) вимагає від неї зійти з дороги. Ксенія, яка ще не відійшла від пережитого, у відповідь тільки посміхається, відходить убік і все одно продовжує йти далі по дорозі проти руху військ. Командир у відповідь кидає репліку: «Не, пацани, так ми сьогодні до Тбілісі точно не доїдемо!». Пізніше в польовому госпіталі Ксенія продовжує розповідати Артему, який лежить під крапельницею, історію про Космобоя і Доброго Робота, «які знищили всіх Мраковластів, тому що у тих найсильнішою зброєю були гармати, а у них - дружба». Це допомагає Артему вибратися зі світу ілюзій і нарешті усвідомити, що його батько мертвий (у момент загибелі Заура мозок Артема видав захисну реакцію, при якій Заур постав в образі Доброго Робота, через що Артем фактично бачив його смерть, а не смерть батька). Ще пізніше вони стоять у черзі до вертольота, який відвезе їх до Росії, і тут їх знаходить Льоха, який повідомляє їм, що війна закінчилася, російські війська зупинилися в Горі. Артем, остаточно оправився від травми, виявляє до Льохи інтерес, бачачи тепер героя вже не у вигаданому Доброму роботі, а в простому солдаті. Вони з Ксенією прощаються з ним і сідають у вертоліт. Поки він летить у повітрі, внизу колона російських солдатів йде з Південної Осетії.

Паралельно всім перерахованим вище сценам розвивається ще одна сюжетна лінія, що демонструє Президента Російської Федерації (Володимир Вдовиченков). Відпочиваючи з дружиною на своїй яхті на Волзі, він посеред ночі розбуджений дзвінком і дізнається про початок війни. На раді міністрів багато вирішують, що потрібно починати контрнаступ, але один з міністрів (Сергій Газаров) виступає проти цього, кажучи, що тоді весь світ назве Росію агресором і вони опиняться в міжнародній ізоляції, яка буде сильнішою, ніж у часи холодної війни. Президент відповідає, що інакше не можна, тому що російські миротворці під атакою. Фільм закінчується короткою сценою в квартирі Ксенії, де на автовідповідачі її телефону програються безліч повідомлень від Єгора, який кається і просить вибачення, тому що дуже за нею сумує. Останнє програне повідомлення — від Льохи, що натякає на його романтичний потяг до Ксенії, але він встигає тільки представитися, після чого йдуть титри, перед якими напис «Жінкам, виростили та виховали мене, присвячується цей фільм».

У ролях[ред.ред. код]

Зйомки, бюджет[ред.ред. код]

Зйомки були профінансовані Федеральним Фондом Соціальної та економічної підтримки вітчизняної кінематографії. На відміну від попередніх «Олімпіус інферно» та «5 днів серпня» цей фільм, попри спонсорування державою, офіційно не рекламувався як «Боротьба за правду».

Робота над фільмом почалася в середині березня 2011 р.[2], а зйомки закінчилися на початку серпня. З жовтня фільм перебував у стадії пост-продакшну. Всеросійська прем'єра відбулася 21 лютого 2012 р. Джанік Файзієв присвятив цей фільм всім близьким йому жінкам, які брали участь у його вихованні.

Маркетинг[ред.ред. код]

Дистриб'ютором фільму є компанія «Двадцяте Століття Фокс СНД» — російський дистриб'ютор «20th Century Fox». Дітям до 12 років перегляд фільму дозволено у супроводі батьків[3], хоча інтернет-магазин Ozon.ru підняв цю планку до 16 років.

Практично відразу після початку виробництва фільм піддався критиці, як «чергова російська пропаганда», але в той же час викликав інтерес через наявність робота на промоплакаті.

Заборона показу в Україні[ред.ред. код]

29 вересня 2014 року Державне агентство України з питань кіно скасувало державну реєстрацію двох російських стрічок «Матч» та «Серпень. Восьмого», які назвало пропагандистськими. З того часу фільми заборонені для телевізійного показу, публічного комерційного відео, домашнього відео на території України.[4]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Офіційні
Інші