Сестринська справа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сестринська справа — частина системи охорони здоров'я, що включає діяльність по зміцненню здоров'я населення, профілактику захворювань, надання психосоціальної допомоги і догляду особам, які мають фізичні та психічні захворювання, а також непрацездатним людям всіх груп. Підхід до сестринської справи, точніше визначення його рамок, функції і форми організації сестринського персоналу різняться в різних регіонах, і залежать від особливості національної культури, рівня системи охорони здоров'я, демографічної ситуації та інших факторів. Разом з тим, сестринська справа, як важлива частина системи охорони здоров'я, має універсальний характер. Професійне навчання за спеціальністю «Сестринська справа» проходять в спеціалізованих середньо-спеціальних навчальних закладах (медичних училищах, медичних коледжах) і у ВНЗ (бакалаврат). Медсестри і медбрати становить найчисленнішу категорію працівників охорони здоров'я. Вони виступають помічниками лікаря в лікувально-профілактичних установах, виконують лікарські призначення та здійснюють сестринський процес.

Історія[ред. | ред. код]

Одна із засновниць сестринської справи в його сучасному розумінні, реформатор британської системи охорони здоров'я, сестра милосердя Флоренс Найтінгейл писала в «Записках про догляд», що сестринська справа — це дії з використання середовища, що оточує пацієнта, з метою сприяння його одужання. Найтінгейл досліджувала зв'язок між станом здоров'я пацієнта і факторами навколишнього середовища і розробила концепцію навколишнього середовища як компонента сестринської справи. Вона сформулювала відмінності між лікарською діяльністю і сестринською справою, і відзначала, що останнє потребує практичної та наукової підготовки, відмінної від лікарської підготовки, вимагає спеціальних знань і навичок, і потребує специфічної організації.

Визначення поняття[ред. | ред. код]

За визначенням Міжнародної ради медичних сестер, сестринська справа являє собою індивідуальний і спільний догляд за людьми різного віку, груп і громад, хворих або здорових, і в будь-яких станах. Сестринська справа включає в себе пропаганду і підтримку здорового способу життя, профілактики захворювань та догляду за хворими, інвалідами та вмираючими. Сприяння безпечному довкіллю, наукові дослідження, участь у формуванні політики в галузі охорони здоров'я та управління системами охорони здоров'я, і ​​освіта також є ключовими ролями медсестер і медбратів.

Обов'язки[ред. | ред. код]

Типовими професійними обов'язками медсестри і медбрата є надання термінової долікарської допомоги, асистування лікарям у проведенні операцій, догляд за хворими в лікарнях і амбулаторно, виконання таких медичних процедур, як ін'єкції і вимірювання артеріального тиску, видача хворим ліків, робота з медичною документацією (рецепти, довідки, направлення на обстеження). Деякі спеціалізації сестринської справи вимагають додаткового вузькоспеціального навчання.

Емблема[ред. | ред. код]

У 1999 році, з нагоди 100 -річчя Міжнародної ради медичних сестер, емблема Ради, Біле серце, була офіційно прийнята як всесвітній символ медичних сестер.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]