Сесілія Пейн-Гапошкіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Сесілія Гелена Пейн-Гапошкіна
Cecilia Helena Payne-Gaposchkin
з архіву Smithsonian Institution
з архіву Smithsonian Institution
Народилася 10 травня 1900(1900-05-10)
Бакінгемшир, Англія, Сполучене Королівство
Померла 7 грудня 1979(1979-12-07) (79 років)
Кембридж, Міддлсекс, Массачусетс, США
Громадянство Велика Британія Велика Британія, Flag of the United States.svg США
Діяльність астроном, викладач університету, астрофізик
Alma mater Гарвардський університет
Коледж Редкліфф
Школа святого Павла для дівчат[d][1]
Ньюнгем коледж[d][1]
Галузь астрономія
Заклад Гарвардський університет
Науковий керівник Гарлоу Шеплі
Член Американська академія мистецтв і наук, Американське філософське товариство[d][2] і Американське астрономічне товариство[2]
У шлюбі з Гапошкін Сергій Іларіонович
Нагороди
Автограф Cecilia Payne-Gaposchkin signature.svg

Сесілія Пейн-Гапошкіна у Вікісховищі?

Сесілія Гелена Пейн-Гапошкіна (англ. Cecilia Helena Payne-Gaposchkin; 1900—1979) — американський астроном.

Біографія[ред.ред. код]

Народилася в Вендоувері (Англія), в 1923 закінчила Кембриджський університет, в тому ж році переїхала до США і відтоді працювала в Гарвардському університеті в Гарвардській обсерваторії. У 1931 отримала громадянство США. Перша жінка, яка отримала звання професора і очолила кафедру в Гарвардському університеті (1956).

Основні праці в області фізики зір. У книзі «Зіркові атмосфери» (1925) вперше розглянула фізичні умови в атмосферах зірок шляхом зіставлення спостережуваних інтенсивностей ліній в спектрах зірок різних спектральних класів з інтенсивностями, розрахованими для різних температур на основі теорії іонізації і збудження атомів, яка незадовго перед цим була розроблена М.Саха, А.Фаулером, Е. А. Мілном та іншими. Побудував першу шкалу температур, визначила хімічний склад зоряних атмосфер; прийшла до висновку, що відносний вміст елементів у більшості зірок однаковий і не відрізняється від спостережуваного на Сонці.

У 1934 вийшла заміж за російського емігранта С. І. Гапошкіна. Багато наукові роботи вони виконували удвох. У шлюбі в них було троє дітей — Едвард, Кетрін і Пітер.

Починаючи з 1930-х років основне місце в її роботах займають дослідження змінних зір, які вона проводила спільно з чоловіком. Гапошкіни організували у Гарвардській обсерваторії вивчення змінних по пластинках гарвардської колекції, систематизували цей великий матеріал і використовували його для знаходження закономірностей між різними характеристиками змінних багатьох типів; докладно дослідили всі змінні зірки яскравіші 10-й зоряної величини, відкрили багато нових змінних. Протягом тривалого часу вивчали змінні зірки в Магелланових хмарах, виконали більше 2 мільйонів визначень їхнього блиску по гарвардським пластинках, виявили відмінності в розподілі цефеїд за періодами в різних частинах Хмар. Пейн-Гапошкіна провела порівняння змінних в галактичних кульових скупченнях, Магелланових хмарах і галактиці Андромеди для перегляду шкали абсолютних величин та визначення поправки до шкали відстаней. Численні роботи Пейн-Гапошкіної з вивчення змінних підсумовані нею в книгах «Змінні зірки» (спільно з Гапошкіним, 1938), «Змінні зірки і будова Галактики» (1954), «Галактичні нові» (1957).

Астероїд 2039 Пейн-Гапошкіна названий на честь ученої.

Родина[ред.ред. код]

У 1934 рорці вийшла заміж за російського емігранта, колишнього вояка Добровольчої армії, родом з Євпаторії, Сергія Гапошкіна (1898—1984). За рік до того він переїхав з Німеччини до Америки, де був прийнятий асистентом в астрономічну обсерваторію Гарвардського коледжу. Багато робіт вони виконували удвох. Подружжя мало трьох дітей, дочка Катаріна теж стала астрономом.[5]

Публікації[ред.ред. код]

  • «Stars of High Luminosity» (1930),
  • «Variable Stars» (1938),
  • «Variable Stars and Galactic Structure» (1954),
  • «Introduction to Astronomy» (1956),
  • «The Galactic Novae» (1957)
  • «Cecilia Payne-Gaposchkin: an autobiography and other recollections» (1984) ed. Katherine Haramundan)

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]