Сетинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сетинг (англ. setting — обстановка, антураж) — сукупність різнопланових елементів, які однозначно ідентифікують світ, де відбуваються події певного художнього твору, відеогри або настільної рольової гри. Термін є відносно недавнім запозиченням із англійської мови і застосовується здебільшого щодо відеоігор. Елементами сетингу є відомості з географії, історії, часто також міфології. Зазвичай у відеоіграх сетинг задається у вигаданому всесвіті, однак можливе й цілком реальне місце у цілком реальному історичному періоді.

Поняття[ред. | ред. код]

Сетинг можна визначити як набір правил та внутрішньоігрової історії певного оточення. Так як дане слово є запозиченим, його значення варіюється залежно від автора. Словник Мерріама-Вебстера визначає сетинг[1] як:

  1. час, місце та обставини, в яких розвиваються події;
  2. час та місце дії в літературному, драматичному чи кінематографічному творі;
  3. картонний задник[en] в театральній або кіно-постановці.

Окремим випадком поняття «сетинг» є «вигаданий всесвіт» (наприклад, «Середзем'я» Дж. Толкіна). Вигаданий сетинг може включати власну космологію, географію, історію, культуру. Однак сетинг може бути не тільки вигаданим, але й реальним, наприклад: «СРСР періоду німецько-радянської війни», «сучасний Близький Схід», «Середньовічна Європа»[2].

Необхідність в понятті «сетинг» обумовлена розпливчатістю поняття «жанр». Це має значення для настільних та відеоігор, жанри яких прийнято класифікувати тільки за типом геймплею (наприклад, гра в жанрі 3D-шутеру в науково-фантастичному сетингу). Поняття сетингу тут вбирає в себе все, що стосується антуражу. Тоді як літературний твір за жанром може бути історичним, детективним, чи «історичним детективом», про «сетинг» в даному випадку стали говорити відносно недавно. Зазвичай термін вживається, якщо мова йде про фентезі чи фантастику.

Сетинг в іграх[ред. | ред. код]

Одна гра може виходити в різних сетингах. Наприклад, об'єктами в грі «Монополія» можуть бути ринки Нью-Йорку, або ж підприємства колишнього СРСР — гра в обох випадках залишається тією ж, змінюється лише її сетинг.

Попри те, що сетинг — це насамперед художнє оформлення гри, він також опосередковано впливає і на її правила: наприклад, у фентезійній грі регламентується застосування магії та описуються різні фентезійні раси зі своїми перевагами та недоліками (люди, ельфи, гобіти, орки, гобліни і т. д.), тоді як у фантастичній грі, наприклад кіберпанку, робиться акцент на різноманітних технологіях майбутнього на зразок імплантатів.

Приклади рольових сетингів[ред. | ред. код]

Сетинги в іграх інших жанрів[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Definition of SETTING. www.merriam-webster.com (англ.). 2 квітня 2024. Процитовано 4 квітня 2024.
  2. Setting: Definition and Examples | LiteraryTerms.net. Literary Terms (англ.). 26 січня 2016. Процитовано 4 квітня 2024.