Сефарди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сефарди
יהדות ספרד (Yahadut Sfarad)
Кількість Сефарди
близько 1,5–2,0 млн
близько 20 % кількості євреїв світу
Ареал Ізраїль Ізраїль 725,000
Франція Франція 350,000
Flag of the United States.svg США 100,000
Аргентина Аргентина 60,000
Канада Канада 60,000
Бразилія Бразилія 60,000
Мексика Мексика 40,000
Венесуела Венесуела 35,000
Уругвай Уругвай 30,000
Італія Італія 30,000
Туреччина Туреччина 25,000
Греція Греція 18,000
Іспанія Іспанія 12,000
Греція Греція 8,500
Чилі Чилі 8.000
Марокко Марокко 6,000
Болгарія Болгарія 5,000
Колумбія Колумбія 5,000
Куба Куба 3,500
Сербія Сербія 3,000
Хорватія Хорватія 3,000
Перу Перу 3,000
Португалія Португалія 2,500
Близькі народи ашкеназі, мізрахім, а також араби
Мова історичні: ладіно та інші єврейсько-романські мови
Сучасні: гебрейська, французька, англійська, іспанська , арабська
Релігія юдаїзм, атеїзм, агностицизм, християнство

Сефарди (івр. ספרדים‎) — субетнічна група євреїв, що сформувалася на Піренейському півострові та у Північній Африці після міграцій юдеїв у Римській імперії та, згодом, у Халіфаті. Історично, побутовою мовою сефардських євреїв була ладіно (жудезмо, сефардська мова). У власній літургічній традиції використовується сефардський варіант вимови гебрейської.

Походження терміна[ред. | ред. код]

Термін сефард походить від Сфарад, що на івриті означає «Іспанія». Золота доба сефардської мови і культури припала на час мусульманського правління в Іспанії.

Після завершення Реконкісти в 1492 році сотні тисяч романомовних євреїв, що відмовилися прийняти християнство (див. Марани), були вигнані з країни.

Срібна доба сефардської культури розпочалася після Вигнання з Іспанії. Сефардські євреї були запрошені турками-османами для заселення Балканських міст, захоплених після поразки Візантії. Пальму першості в цьому взяли Салоніки. Боячись поступового повернення в розграбоване місто греків і слов'ян — християн із сусідніх сіл, турки воліли заселити його євреями. Аж до початку XX століття євреї становили понад половину населення 100-тисячного міста, а його основною мовою став ладіно. Голокост у роки німецької окупації і масова еміграція євреїв у США й Ізраїль призвели до зникнення колись багатої і досить впливової національної більшості в Салоніках.

Стали називатися сефардами (на сучасному івриті — «іспанці») після їх вигнання з Іспанії і Португалії наприкінці 1492 і після виходу з Піренейського півострова згодом (у XVIXVIII ст.). Традиційно користувалися мовою ладіно (сефардською), близькою до іспанської.

Етнічне походження[ред. | ред. код]

Переселилися на південь і південний схід (країни Північної Африки), на схід (Палестина, Мала Азія, Балканський півострів, Апеннінський півострів), на північний схід (Південь Франції), на північ (Англія, Нідерланди), на захід (відпливли з Колумбом). У північній Африці вигнані іспанські євреї асимілювалися в місцеві єврейські громади, в інших же країнах розселення іспанських євреїв асиміляція відбувалася в нові мовні культури, однак в Туреччині та Греції їхні нащадки продовжували залишатися ладіномовними аж до середини XX століття.

З утворенням Держави Ізраїль в 1948 більшість ладіномовних сефардів Туреччини та Греції іммігрувало в Ізраїль, відбувається процес їх асиміляції з іншими євреями Ізраїлю і забування мови ладіно. Сьогодні в Ізраїлі сефардами або євреями сефардського спрямування вважаються не тільки сефарди у вузькому сенсі слова, але і євреї-репатріанти з арабських країн, курдські, перські, афганські, середньоазійські, грузинські, кавказькі та Кочинські євреї. Це пов'язано з тим, що ці євреї сповідують юдаїзм іспанського (сефардського) канону, що відрізняється від німецького (ашкеназського) і розвивався незалежно від нього. Незважаючи на те що вигнані сефарди оселилися навколо басейну Середземного моря, сефардський канон поширився далеко за межі їхніх нових поселень. Нащадками вигнаних сефардів є і болгарські євреї, євреї в західній частині Туреччини (турецькі євреї), грецькі євреї, югославські євреї, італійські євреї. Ці євреї мають право на іспанське громадянство відповідно до сучасних законів Іспанії.

Групи[ред. | ред. код]

Відомі сефарди[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]