Сибонеї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сибонеї населяли регіон Куби на захід від таїно.

Сибонеї (ісп. Ciboney від «печерні жителі» класичною таїно) — народ, що заселяв у доколумбову епоху Великі Антильські острови Карибського моря.

Жили на захід від таїно і ворогували з ними, але говорили спорідненою мовою.

Раніше історики часто плутали сибонеїв з ґуанахатабе ― племенами крайнього заходу Антильських островів, які відрізнялися від таїно і сибонеїв своєю культурою. Походження останніх не встановлено, хоча можливо, що вони відносилися до хвилі мігрантів з території сучасних Колумбії та Венесуели, які розмовляли аравакськими мовами. Не можна відкидати вплив центральноамериканських культур[1].

Історія

[ред. | ред. код]

На момент іспанської колонізації сибонеї були найбільш густонаселеною групою на Кубі. Вони населяли центральну частину острова, між західною провінцією Пінар-дель-Ріо та східною провінцією Ор'єнте[2]. Бартоломе де лас Касас, який жив серед сибонеїв на початку 16 століття, розповів, що їхній діалект і культура були подібні до лукаянів (одне з племен араваків) сучасних Багамських островів[3]. Таким чином, вчені класифікують сибонеїв як західну групу таїно, асоціюючи їх з народами Багамських островів, Ямайки та найзахіднішої Еспаньйоли, одночасно відрізняючи їх від класичних таїно на сході Куби, більшої частини Еспаньйоли та Пуерто-Рико[4]. Окрім класичних таїно на сході Куби, сибонеї поділяли острів із ґуанахатабеями, архаїчним народом, що населяє західну провінцію Пінар-дель-Ріо[5]. Сибонеї говорили на діалекті мови таїно, умовно відомої як таїно сибонеїв; вони взаємозрозумілі, хоча між ними є відмінні риси[6].

Сибонеї були панівним населенням Куби приблизно до 1450 року.[7] Лас Касас стверджує, що на відміну від високоорганізованих класичних таїно на сході, у сибонеїв не було інтегрованих вождівств та ширшої політичної структури.[8] У середині 15 століття класичні таїно з Еспаньйоли почали мігрувати на схід Куби. Ці кубинські таїно створили вождівства, зосереджені в провінції Ор'єнте, хоча вони заснували й поселення на заході, наприклад в провінції Гавана.[7] Однак, кубинські таїно так і не створили загальноострівної політичної структури, яка існувала в Еспаньйолі та Пуерто-Рико.[8] Зростання міграції класичних таїно з Еспаньйоли на Кубу було зумовлено бажанням уникнути іспанського вторгнення. Вождь еспаньйольських таїно Атуей втік на Кубу з більшістю свого народу; він залишався там, доки іспанці не захопили його і не стратили[3] Після іспанського завоювання Куби в 1511 році під керівництвом Дієго Веласкеса де Куельяра, населення всіх корінних груп стрімко скорочувалось, доки до кінця століття вони не зникли як окремі групи.[9].

Плутанина з ґуанахатабеями

[ред. | ред. код]

У 20 столітті неправильне прочитання історичних записів змусило вчених сплутати сибонеїв як з сусідньою групою, ґуанахатабеями, так і з архаїчним населенням Карибського басейну. Лас Касас згадував і про сибонеїв, і про ґуанахатабеїв, але він розумів, що вони відрізняються: ґуанахатабеї були примітивним суспільством мисливців-збирачів на заході Куби, і вони говорили окремою мовою, відмінною від таїно. Плутанина джерел змусила археологів використовувати термін «сибонеї» для акерамічних археологічних пам'яток, знайдених на різних карибських островах. Оскільки багато з них були знайдені на колишній території ґуанахатабеїв, цей термін став асоціюватися з історичними (не таїно) ґуанахатабеями[10][11] Вчені визнали помилку у 1980-х роках і відновили назву «сибонеї» для західного народу таїно на Кубі.[12].

Література

[ред. | ред. код]
 • Granberry, Julian; Vescelius, Gary (1992). Languages of the Pre-Columbian Antilles. University of Alabama Press. ISBN 081735123X.
 • Rouse, Irving (1992). The Tainos. Yale University Press. с. 40. ISBN 0300051816.
 • Saunders, Nicholas J. (2005). The Peoples of the Caribbean: An Encyclopedia of Archeology and Traditional Culture. ABC-CLIO. ISBN 1576077012.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Mitochondrial DNA from pre-Columbian Ciboneys from Cuba and the prehistoric colonization of the Caribbean — Lalueza-Fox — 2003 — American Journal of Physical Anthropology — Wi[недоступне посилання з травня 2019]
 2. Granberry and Vescelius, p. 20, 23.
 3. а б Granberry and Vescelius, p. 20.
 4. Granberry and Vescelius, p. 9, 21.
 5. Granberry and Vescelius, pp. 18–19.
 6. Granberry and Vescelius, p. 21.
 7. а б Granberry and Vescelius, pp. 20–21.
 8. а б Granberry and Vescelius, p. 9.
 9. Saunders, p. xvii.
 10. Saunders, pp. 122–123.
 11. Rouse, pp. 20–21.
 12. Granberry and Vescelius, pp. 22–23.

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]