Сила випромінення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фізична величина
Назва Енергетична сила випромінення
Позначення величини
Позначення для розмірності ML2T-3
Системи величин і одиниць Одиниця Розмірність
SI
СГС
ерг/(с·ср)
Див. також: Енергетична фотометрична величина

Енергетична си́ла випромі́нення[1] (також сила випромінення, інтенсивність випромінення[1], енергетична сила світла[1])  — одна з енергетичних фотометричних величин, що характеризує потужність, яка переноситься випромінюванням у певному напрямку. Дорівнює відношенню потоку випромінювання, що поширюється від джерела випромінювання всередині малого тілесного кута, до цього тілесного кута[2]:

Сила випромінення — кутова густина потоку випромінювання.

Одиницею вимірювання в Міжнародній системі одиниць (SI) є Вт/ср[1], в системі СГС — ерг/(с·ср).

Еквівалентним терміну «сила випромінення» є термін «енергетична сила світла»[3]. Цей термін слід відрізняти від поняття «сила світла», що описує хоча й аналогічну, але не енергетичну, а світлову величину.

Спектральна густина сили випромінення[ред. | ред. код]

Якщо випромінення немонохроматичне, то його в багатьох випадках характеризують диференціальною величиною — спектральною густиною сили випромінення. Спектральна густина сили випромінення являє собою силу випромінення, що припадає на малий одиничний інтервал спектру[2]. Точки спектру при цьому можуть задаватися довжинами хвиль, частотами, енергіями квантів випромінювання, хвильовими числами або будь-яким іншим відповідним способом. Якщо змінною, що визначає положення точок спектра, є деяка величина , то відповідна їй спектральна густина сили випромінення позначається і визначається як відношення величини що припадає на малий спектральний інтервал, розташований між і до ширини цього інтервалу:

Наприклад, якщо для задання положень точок спектра використовуються довжини хвиль, то для спектральної густини енергії випромінення буде виконуватися:

а за використання частоти —

Слід мати на увазі, що значення спектральної густини сили випромінення в одній і тій самій точці спектра, одержувані за використання різних спектральних координат, в загальному випадку не збігаються. Тобто, наприклад, Неважко показати, що з урахуванням

і

правильне співвідношення набуває вигляду:

Спектральна густина сили випромінення використовується в розрахунках під час переходу до сили світла.

Світловий аналог[ред. | ред. код]

У системі світлових фотометричних величин аналогом сили випромінення є сила світла . Стосовно сили випромінення сила світла є зредукованою фотометричною величиною, одержуваною з використанням значень відносної спектральної світлової ефективності монохроматичного випромінення для денного зору [4]:

де  — максимальна світлова ефективність випромінювання[5], рівна в системі SI 683 лм/Вт[6][7]. Її чисельне значення випливає безпосередньо з визначення кандели.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Державний стандарт України. Похідні одиниці фізичних величин Міжнародної системи одиниць та позасистемні одиниці. Основні поняття, назви та позначення. ДСТУ 3651.1-97
  2. а б ГОСТ 26148—84. Фотометрия. Термины и определения. Архів оригіналу за 16 березня 2020. Процитовано 12 квітня 2021. 
  3. Энергетическая сила света. Статья в Физической энциклопедии.
  4. ДСТУ ГОСТ 8.332:2008 Державна система забезпечення єдності вимірювань. Світлові вимірювання. Значення відносної спектральної світлової ефективності монохроматичного випромінювання для денного зору
  5. В літературі використовують також термін «фотометричний еквівалент випромінювання».
  6. Число 683 лм/Вт є наближеним значенням , точніше значення — 683,002 лм/Вт. Подробиці наведено в статті Кандела.
  7. Наказ Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 25.08.2015 № 914. Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин.- с.2.