Сила (Зоряні Війни)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сила (англ. The Force) — найважливіше поняття в фантастичному всесвіті «Зоряних війн». Це метафізична енергія, яка оточує і пронизує все живе у Галактиці. Термін введений у фільмі Зоряні війни. Епізод IV. Нова надія (1977), і з тих пір є невід'ємною частиною всіх наступних втілень Зоряних війн. Фраза «Хай буде з тобою Сила», що є одним з символів франшизи, стала частиною поп-культури і домоглася культового статусу серед фанатів. Вважається, що здатність взаємодіяти з Силою обумовлена наявністю в клітинах організму мікроскопічних організмів — мідіхлоріан. Але, одна лише присутність мідіхлоріан не дає контролю над Силою — цьому потрібно довго вчитися. Рада Ордена Джедаїв вважала, що найкраще починати навчання в ранньому дитинстві і навіть виробила систему для виявлення дітей з високим вмістом мідіхлоріан. З дозволу батьків Орден забирає таких дітей для навчання.

Використання Сили[ред. | ред. код]

У всесвіті Зоряних війн існують дві філософії використання Сили — Світла сторона і Темна сторона, також є т. зв. «Сірі джедаї», група, середня між темною і світлою стороною Сили. Сторона вибирається залежно від особистих морально-етичних принципів. Вибір сторони — найважливіший крок у житті кожної розумної істоти, що вміє контролювати Силу.

Філософія Світлої сторони полягає у безкорисливості, альтруїзмі, відмові від особистих амбіцій, у використанні Сили тільки для захисту миру в Галактиці. Послідовник Світлої сторони повинен навчитися контролювати свій гнів, звільнитися від пристрастей і хвилювань, осягнути знання та нести мир і спокій всім розумним істотам.

У Силі є також і «темна сторона», послідовники якої використовують емоції, такі як гнів, страх і ненависть для досягнення особистих цілей.

У телесеріалі Star Wars: The Clone Wars це пояснюється тим, що існують дві версії Сили: Жива Сила, яка знаходиться у всіх життєвих форм і Космічна Сила, яка пов'язує все у Галактиці.

Здатності Сили[ред. | ред. код]

Сила може підвищити природні і розумові здібності, у тому числі фізичну силу (наприклад сповільнити падіння з небезпечної висоти). Ряд інших здатностей Сили, продемонстрованих в фільмах та мультсеріалах, включає в себе телекінез, телепатію, левітацію, гіпноз, підвищення рефлексів, передбачення і підвищення швидкості. Джедаї також були в змозі впливати і контролювати розум і бажання інших істот.

Ситхи використовують здатність під назвою «Силові блискавки», які можуть бути використані або в бою, або як інструмент тортур. Дарт Вейдер демонструє здатність душити за допомогою Сили. Крім того, Дарт Вейдер міг душити людей, тільки знаючи точне місце розташування своїх жертв. Сила також дає розширені навички у бою на світлових мечах.

Навички Сили можуть використовуватися при достатньому тренуванні волі, концентрації, уваги і пильності. Прихильники Темної Сторони використовують також емоції та почуття, але це виснажує та має велику кількість побічних ефектів. Крім того, відволікання або знецінення почуттів може ще більше послабити або звести нанівець здібності, хоча деякі з адептів можуть подолати це .

Філософія Сили[ред. | ред. код]

Світла сторона[ред. | ред. код]

Філософія Світлої сторони існує і підтримується джедаями. Ця філософія відображена в Кодексі Джедаїв и, ще в більшій мірі, у Символі віри Джедая.

Кодекс Джедаїв складається з п'яти Істин:

There is no emotion, there is peace. Емоцій немає — є тільки спокій.
There is no ignorance, there is knowledge. Немає невігластва — лише є знання.
There is no passion, there is serenity. Немає пристрастей — є безтурботність.
There is no chaos, there is harmony.* Немає хаосу — є гармонія.*
There is no death, there is the Force. Немає смерті — є Сила.

* Істину про хаос та гармонію можна зустріти не у всіх публікаціях Кодексу.

Символ віри джедаїв складається з п'яти постанов:

Джедай є хранителем миру в галактиці.
Джедай використовує свої знання для захисту.
Джедай поважає будь-які форми життя.
Джедай служить іншим, а не править ними, галактиці на благо.
Джедай прагне до самовдосконалення через знання і тренування.

Оригінальний текст (англ.)

Jedi are the guardians of peace in the Galaxy.
Jedi use their powers to defend and protect, never to attack others.
Jedi respect all life, in any form.
Jedi serve others rather than rule over them, for the good of the Galaxy.
Jedi seek to improve themselves through knowledge and training.

Темна сторона[ред. | ред. код]

Філософія Темної сторони є абсолютною протилежністю Світлій стороні. Темна сторона підживлюється емоціями: гнівом, егоїзмом, люттю, ненавистю, страхом. Найбільш яскраві послідовники шляху Темної сторони — ситхи, що протистоять джедаям. Чутливість до Сили дає певні переваги, і ситхи використовують їх, ґрунтуючись на егоїзмi й жадобі влади. За легендою ситхи з'явилися в далекому минулому як група джедаїв-відступників. Як і у джедаїв, у ситхів є свій кодекс. Кодекс Ситхів звучить так:

Спокій — брехня, пристрасть лише.
Силу надасть, що мене збереже.
Силу отримавши, міць в мене буде.
З нею разом перемогу здобуду.
Крізь перемогу скину пута страшні.
Сила Велика дасть волю мені.

Дослівний переклад з англійської:

Спокій — брехня, є лише пристрасть.
Через пристрасть я зростаю у силі.
Через силу я здобуваю владу.
Через владу я домагаюсь перемоги.
Перемога розриває мої ланцюги.
Сила звільнить мене.

Оригінальний текст (англ.)

Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Див. також[ред. | ред. код]

  • Джедай на сайті Вукіпедія (рос.)
  • Джедай на сайті Російської Енциклопедії «Зоряних Війн» (рос.)