Сили спеціальних операцій Збройних Сил України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сили спеціальних операцій
Special Operations Forces of Ukraine.svg
Емблема сил спеціальних операцій.[1]
Засновано 5 січня 2016 року[2]
Країна  Україна
Вид ЗСУ Збройні сили
Тип спеціальні сили
Роль проведення спеціальних операцій, спеціальна розвідка
Штаб  Київ
Річниці 29 липня
Веб-сайт sof.mil.gov.ua
Командування
Командувач генерал-майор
Ігор Луньов
Знаки розрізнення
Прапор Прапор Сил спеціальних операцій.png
Нарукавна емблема командування Нарукавна емблема Командуванная Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.png
Нарукавний знак НЗ ССО.svg
Беретний знак БЕ ССО (2016).png

Commons-logo.svg Сили спеціальних операцій Збройних Сил України у Вікісховищі

Сили спеціальних операцій (ССО) — окремий рід сил збройних сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій, що комплектуються спеціально навченими фахівцями, які мають спеціальні можливості у сферах розвідки, прямих акцій та військової підтримки для виконання складних, небезпечних, інколи політично чутливих операцій, що проводить командування ССО.

Девізом Сил спеціальних операцій ЗСУ пропонується обрати бойове гасло Святослава Хороброго — «Іду на ви!»[3].

Історія[ред.ред. код]

Історія створення Сил спеціальних операцій ЗС України бере свій початок з 2007 року, коли була видана Директива Міністра оборони України, щодо формування Управління Сил спеціальних операцій, як структурного підрозділу Генерального штабу ЗС України.

Спроба анексії Криму Росією і війна на Донбасі прискорили процес формування ССпО. Завдяки бойовому досвіду, набутому військово-політичним керівництвом та підрозділами спеціального призначення, з'явилась необхідність відокремлення Сил спеціальних операцій в окремий рід сил.

20 квітня 2015 року начальник Управління спеціальних операцій Генштабу Сергій Кривоніс повідомив, що у Генеральному штабі ЗСУ підтримали пропозицію створити окрему структуру Сил спеціальних операцій, котра підпорядковуватиметься Міністерству оборони України.

Створення Сил спеціальних операцій було передбачено у Стратегічному оборонному бюлетені України 2016 року, розрахованому на період до 2020 року[4].

5 січня 2016 року Міністр оборони призначив командувачем Управління Сил спеціальних операцій (ССО) генерал-майора Ігоря Луньова, який раніше був першим заступником командувача Високомобільних десантних військ. Чинний начальник Управління спеціальних операцій Генштабу Сергій Кривонос призначений першим заступником командувача ССО[5].

14 травня 2016 року відбувся перший випуск 29 інструкторів навчально-тренувального центру Сил спеціальних операцій кваліфікаційного курсу в рамках програми Об'єднаної багатонаціональної групи (США, Литва, Латвія, Естонія).[6]

16 червня 2016 року Верховна Рада дозволила створити сили спеціальних операцій та високомобільні десантні війська. За відповідний законопроект проголосували 256 народних депутатів. Законом вносяться зміни до закону про збройні сили України, якими визначається, що до окремих родів військ належать Сили спеціальних операцій Збройних Сил України, Високомобільні десантні війська Збройних Сил України.

26 липня 2016 року Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України». Глава держави зазначив, що враховуючи важливу роль Сил спеціальних операцій Збройних Сил України у забезпеченні обороноздатності держави та героїзм особового складу, виявлений під час проведення антитерористичної операції на Сході України, прийняв рішення встановити в Україні День Сил спеціальних операцій ЗСУ, який відзначатиметься щорічно 29 липня[7].

На початку липня 2017 року бійці 140-го центру СпО брали участь у навчаннях Flaming Sword 2017 (Литва). Три тижні, 1000 бійців з 9 країн.

У 2019 році загін українських Сил спеціальних операцій у форматі Special Operation Task Group пройде сертифікацію і з 2020 року заступить на бойове чергування у складі підрозділів NATO Response Force.[8]

29 липня 2017 року Міністр оборони України повідомив про збільшення фінансування сил спеціальних операцій, зокрема додаткові кошти планується направити на розбудову навчального центру.[9]

Завдання та цілі[ред.ред. код]

Функції, завдання та особливості діяльності Сил спеціальних операцій Збройних Сил України визначаються законами України та Положенням, яке затверджує Президент України.

Органи військового управління та військові частини розвідки, Сил спеціальних операцій Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до заходів добування розвідувальної інформації з метою підготовки держави до оборони, підготовки та проведення спеціальних операцій та/або спеціальних дій, забезпечення готовності Збройних Сил України до оборони держави. Сили спеціальних операцій Збройних Сил України здійснюють ведення спеціальної розвідки.

ЗУ «Про оборону України» дає визначення спеціальна операція — сукупність узгоджених і взаємопов'язаних за метою, завданнями, місцем та часом спеціальних дій підрозділів Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, спрямованих на створення умов для досягнення стратегічних (оперативних) цілей, які проводяться за єдиним замислом самостійно або у взаємодії з військовими частинами, підрозділами Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів України та інших складових сил оборони для виконання завдань.

Спеціальна розвідка — комплекс заходів і дій для добування, опрацювання і доведення розвідувальної інформації в інтересах підготовки та ведення (підтримки) операцій, бойових і спеціальних дій з використанням визначених способів добування відомостей, в тому числі встановлення конфіденційного співробітництва з особами за добровільною згодою.

До типових завдань ССО відносяться:

 1. рейди та сучасні бойові дії;
 2. психологічні операції (Psy-Ops);
 3. здобуття розвідувальної інформації за лінією фронту;
 4. робота «цивільної адміністрації» (залучення на свій бік населення);
 5. створення агентурних мереж;
 6. навчання іноземних армій, поліційних і безпекових сил (так зване «примноження сили»);
 7. пошук, евакуація й доставка полонених, заручників;
 8. медична допомога;
 9. впровадження в структуру спецслужб і військових організацій з метою шпигунства або знищення людей, що представляють загрозу державі (в тому числі і на території інших держав);
 10. підготовка до переворотів, повалення режимів;
 11. виявлення, ідентифікація та визначення цілей для власних засобів ураження;
 12. антитерористичні операції.

Структура[ред.ред. код]

Відомості про особовий склад Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, а також про осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали з ними на конфіденційній основі, становлять державну таємницю і підлягають захисту відповідно до Закону України «Про державну таємницю». Тому подана нижче структура Сил спеціальних операцій базується на інформації з відкритих джерел і може містити певні неточності.

Командування ССО[ред.ред. код]

Частини спеціального призначення[ред.ред. код]

Підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій[ред.ред. код]

3-й та 8-й полки спеціального призначення можуть бути розгорнуті у бригади. Можливе входження до складу ССО 801-го окремого загону боротьби з підводними диверсійними силами та засобами.

Командування[ред.ред. код]

З моменту їх створення у 2016 році на чолі сил спеціальних операцій були наступні офіцери:

Ім'я Час на посаді Зауваження
генерал-майор Ігор Луньов З 5 січня 2016[10]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Емблеми родів військ та служб Збройних Сил України, затверджені Президентом України 5 липня 2016 року
 2. Муженко призначив командувача Сил спеціальних операцій
 3. Проект символіки Сил спеціальних операцій ЗСУ. Силы специальных операций Украины. 2016-04-04. Процитовано 2016-05-20. 
 4. Указ Президента України №240/2016 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 травня 2016 року "Про Стратегічний оборонний бюлетень України". http://www.president.gov.ua/. Адміністрація Президента України. 2016-06-06. Процитовано 18 серпня 2017. 
 5. Управління сил спеціальних операцій очолив генерал-десантник. http://www.unn.com.ua/. Українські національні новини. 2016-01-05. Процитовано 18 серпня 2017. 
 6. Відбувся перший випуск 29 інструкторів навчально-тренувального центру Сил спеціальних операцій. Силы специальных операций Украины. 2016-05-16. Процитовано 2016-05-20. 
 7. Президент встановив День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України. http://www.president.gov.ua/. Адміністрація Президента України. 2016-06-26. Процитовано 18 серпня 2017. 
 8. Сили спеціальних операцій України на литовських навчаннях НАТО. http://veterano.com.ua/. Ветерани.ua. Процитовано 18 серпня 2017. 
 9. Міністр оборони Степан Полторак повідомив про збільшення фінансового ресурсу Сил спеціальних операцій. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-07-29. Процитовано 29 липня 2017. 
 10. Управління сил спеціальних операцій очолив генерал-десантник

Джерела[ред.ред. код]