Симаргл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Симаргл
Tserkva-uspinnia-presviatoii-bohorodytsi-krylos-21.JPG
Симаргл з рельєфу в Крилосі
Божество в слов'янська міфологія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Сима́ргл, Семаргл (староцерк.-слов. Симарьглъ, Семарьглъ, Сѣмарьглъ)  — божество пантеону Київської Русі з не цілком ясними функціями. Але найчастіше за все його зображують у вигляді крилатого вогнедишного собаки (хорта), божества сходів, молодих паростків, заступником насіння і коріння, що міг переміщуватись по древу життя. Входив до числа шести божеств, ідоли яких були встановлені в Києві за князя Володимира у 980 році — відразу після Стрибога і перед Мокошшю. Через це робилися спроби пов'язати Сімаргла і Мокош у функціональному відношенні — з господарськими функціями, функціями родючості.[1]За деякими джерелами Симаргл є охоронцем райського Дерева Життя, його коренів, які живлять незліченну і безконечну кількість зародків і бруньок усього живого на землі. Симаргл — духовний посередник між верховними богами неба і духами землі. Небесний доглядач сходів, має здатність перевтілюватися в крилату «собаку–птицю».[2]

Етимологія[ред. | ред. код]

Ім'я походить, вірогідно, від давнього «Семиглава» (характерна для слов'янських богів полікефалія, зокрема семиглавий Руевіпг). Відповідно до суперечливішої гіпотези К. В. Тревер, ім'я та образ Симаргла — іранське запозичення, походить від міфічного птаха Сенмурва. Функцією його було сполучення між світами. Доречно в цьому відношенні провести паралель між Симарглом і божественними птахами індоіранських народів (Сімург, Сенмурв, Ш'єма, Гаруда).

Образи Симарглів, переплетених дивовижним способом у вигляді гілок та листя, прикрашають руські книжки та втілені на рельєфах, зокрема собору Бориса й Гліба та Церкви Успіння Пресвятої Богородиці, у яких Симаргл постає як «охоронець» древа життя. Є одним з символів Чернігова.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бог Семаргл (Симаргл). web-kapiche.ru. Процитовано 2018-02-18. 
  2. Симаргл — Українська міфологія. proridne.net (uk). Процитовано 2018-02-18. 

Посилання[ред. | ред. код]