Сима І

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Сима І
Народився 342(0342)
Помер 23 листопада 386(0386-11-23)
м. У
Громадянство Китай
Ім'я при народженні Яньлін
Титул імператор
Термін 365—372
Попередник Сима Пі
Наступник Сима Ю
Рід Сима
Батько Сима Янь
Мати наложниця Чжоу
Брати, сестри  • Сима Пі
 • Q10957568?
Дружина 3 дружини
Діти 3 сини

Сима І (*司馬奕, 342 —23 листопада 386) — 11-й імператор династії Цзінь та 7-й володар епохи Східна Цзінь у 365372 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Походив з імператорського роду Сима. Син імператора Сима Яня. Після його смерті наступний володар Кань-ді у 342 році надав Симі І титул князя Духань. Намагався не втручатися у політичні справи. У 361 році після смерті Му-ді новим імператором став старший брат Сима І — Сима Пі, який надав братові титул князя Лан'є. після смерті брата у 365 році обирається новим володарем Китаю. Прийняв ім'я Фей-ді.

Володарювання[ред.ред. код]

Із самого початку Фей-ді стикнувся із зовнішніми та внутрішніми труднощами. Владу імператору в середині країни обмежували впливові високопосадовці Сима Ю, князь Куайцзі, та Хуань Вень, губернатор більшості західних провінцій. Водночас не стихав конфлікт з північними царствами. У 365 році держава Рання Янь захопила м. Лоян. Водночас повстав Сима Сюнь, губернатор провінції Лян (південь сучасної провінції Шеньсі) повстали. Лише у 366 році його було розбито й страчено.

У 369 році зазнав невдачі похід Хуань Вень проти царства Рання Янь. таким чином, його спроба розширити власну могуть провалилася. Втім Хуань вирішив домагатися розширення впливу всередині імперії Цзінь. У 372 році він рушив на столицю Цзянкань. де змусив чиновників скинути імператора. Новим володарем Хуань Вень поставив двоюрідного діда Сима І — Сима Ю. Разом з тим Хуань Вень винищив найбільш впливових представників родів Інь та Ю.

Останні роки[ред.ред. код]

Після свого повалення Сима І отримав титул князя Дунхая. Незабаром за наказом Хуань Веня його заслали до м. У (сучасний Сучжоу, провінція Цзянсу). Тут він мешкав під посиленою охороною. У 372 році очільник селянського повстання Лу Сун оголосив про намір повернути владу Сима І, звернувся до останнього з пропозицією приєднатися до повстанців, але Сима І відмовився. Останні роки колишній імператор провів у пиятики, розвагах. Він сконав 23 листопада 386 року.

Джерела[ред.ред. код]

  • Wan Yingnan, 1994, Monolog über die Geschichte der Wei, Jin, Südlichen und Nördlichen Dynastien, Kapitel 6, Westliche Jin unter der Herrschaft der großen Adelshäuser, S. 111–235.