Сима Чі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сима Чі
Псевдо Фенду
Народився 284(0284)
Лоян
Помер 14 березня 313(0313-03-14)
·страта
Громадянство
(підданство)
Китай
Western Jin dynasty[d]
Діяльність монарх
Титул імператор
Посада Імператор
Термін 307—311
Попередник Сима Чжун
Наступник Сима Е
Рід Сима
Батько Сима Янь
Мати Ван Юаньцзі
Брати, сестри
У шлюбі з Лянь Ланбі

Сима Чі (*司馬熾, 284 —14 березня 313) — 3-й китайський імператор з династії Цзінь у 307311 роках. Храмове ім'я Хуай-ді.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з імператорському роду Сима (династія Цзінь). Син імператора Сима Яня та його дружини Ван. Невдовзі перед смертю його батько у 290 році надав Чі титул князя Ючжан. Під час «війни восьми князів» у 301–306 роках Сима Чі мало втручався у політичну боротьбу. Більше уваги приділяв здобутю знань. У 304 році один з регентів Сима Юн змусив імператора Хуей-ді зробити Сима Чі спадкоємцем трону. Невдовзі після смерті у 307 році Хуей-ді новим імператором було оголошено Сима Чі. Він прийняв ім'я Хуай-ді.

Володарювання[ред. | ред. код]

Із самого початку Сима Чі (Хуай-ді) намагався відновити потужність імперії, посилити централізацію влади, послабити вплив місцевих князів з роду Сима. Втім цьому протидіяв регент Сима Юе, який переміг у боротьбі восьми князів. Тоді, щоб незалежити від уряду на чолі із Сима Юе, імператор навесні 307 року перебрався до м.Сюйчана (сучасна провінція Хенань). Поступово Хуай-ді перебрав на себе значну частину влади. Стурбований цим Сима Юе у 309 році здійснив заколот, стративши найближчих радників імператора. Самого Сима Чі відправлено до столиці Лоня, а імператорську гвардію розпущено.

Втім конфлікт між імператором та Сима Юе, а також Сима Юе й іншими князями нарастав. У 310 році значна кількісить князів відвела свої війська з центральних районів імперії, залишивши лише війська Сима Юе. Останній вступив у боротьбу з Сюнь Сі, військовим комендатом провінції Цин (сучасні центральні та східні райони провінції Шаньдун). При цьому Сюнь Сі таємно підтримував імператор Сима Чі. Зрештою у 311 році під час бойових дій Сима Юе помирає. Його прихильники відступили до Дунхая, спадкового князівства Сима Юе, залишився Лоян практично незахищеним. Цим скористалися хунну з царства Північна Хань, які захопили цзіньську столицю. При штурмі цього міста було перебито до 30 тисяч китайських солдатів, а під час грабежів хунну вирізали ще до 30 тисяч мирних мешканців і відвели в полон імператора Хуай-ді.

Деякий час імператор Сима чі знаходився у полоні в хунну, але у 313 році він був раптово страчений. Все це викликало безлад в імперії, назважаючи на спроби Сима Е відновити міць держави.

Джерела[ред. | ред. код]