Сима Янь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сима Янь
Jin Wu Di.jpg
Інші імена У-ді, Аньші
Народився 236
Помер 17 травня 290(0290-05-17)
Лоян
Громадянство Китай
Титул імператор
Термін 266—290
Батько Сима Чжао
Матір Вань Юаньцзі
Рід Сима
Дружина 2 імператриці та 16 дружин
Діти 26 синів та 11 доньок

Сима Янь (*司馬炎, 236 —17 травня 290) — китайський імператор, засновник династії Цзінь, об'єднувач Китая. Храмове ім'я Шицзу, посмертне — У-ді.

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Походив з впливової родини Сима. Своїм піднесенням Сима були зобов'язані генералу Сима І, який у 249 році скинув регента Цао Шуана і захопив верховну владу в царстві Вей. Після смерті Сима І у 251 році при безсилих імператорів з роду Цао у країні послідовно правили два його сини — Ши (251–255) і Чжао (255–265).

Сима Янь отримав гарну класичну освіту. Замолоду долучався до політики свого дядька й батька. Вперше взяв участь у бойових діях у 260 році у складі військ на чолі з Цзя Чуном проти імператора Цао Мао. після цього за наказом батька супроводжував до Лояна нового імператора Цао Хуана. У 263 році було підкорено царство Шу. Тоді ж Сима Янь стає гуном (на кшталт герцога). У 264 році після деяких коливань Сима Чжао визнає своїм спадкомцем Яня. після смерті у 265 році свого батька Сима Янь зайняв його посади та становище у державі, втім вже у 266 році скинув імператора з династії Вей й оголосив про створення свої династії Цзінь (в історії вона відома як Західна Цзінь).

Володарювання[ред.ред. код]

Столицею Сима Янь (У-ді) залишив Лоян. Намагаючись зміцнити імператорську владу, У-ді звів у князівська гідність більше 20 своїх родичів і роздав їм багато областей у володіння. Спочатку князі управляли отриманими уділами зі столиці, але у 277 році їм було дозволено виїхати до своїх володінь. Маючи власною територію, військо і право самостійно підбирати чиновників, вони дуже швидко посилилися.

Водночас Сима Янь провів успішні реформи, зокрема впровадив надільну систему, яка залишалися незмінною протягом століть (незважаючи на зміну династій). Разом з тим видав наказ щодо загального роззброєння населення. Було пом'якшені покарання за криминальні злочини.

Спочатку Сима Янь вирішив ліквідувати загрозу з боку некитайських народів — сяньбі й цянь. Посилення чиновницького та виськового тиску на останніх спровокувало у 270 році велике повстання, яке тривало до 279 року. після цього становище династії на півночі та заході Китаю поліпшилося. після цього успіху Сима Янь вирішив підкорити останнього ворога — державу У.

У 280 році розпочався великий похід на південь — проти У. Це було надзвичайно важка кампанія, тому що довелося переправляти армію через річку Янцзи, яка завжди була природною перешкодою між північчю і півднем Китаю. Втім того ж року війська Сима Янь розбили ворога й приєднали землі У до Цзінь. З падінням У закінчився період Трицарства і весь Китай знову об'єднався під владою однієї династії. Проте об'єднання це з самого початку не було особливо міцним.

За життя У-ді, який, незважаючи на безпробудне пияцтво, все ж був самим діяльним і здатним з усіх цзіньських імператорів, князі у провінціях ще не сміли думати про незалежність, але підняли голову відразу після його смерті. останні роки Сима Янь все більше приділяв увагу розвагу та власному насолодженю. В якості спадкоємця трону він ще у 267 році визнав свого сина Сима Чжуна. Помер перший імператор династії Цзінь 17 травня 290 року у м. Лоян.

Джерела[ред.ред. код]