Симптоматична терапія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Симптоматичне лікування, або підтримувальна допомога — це будь-яка медикаментозна терапія захворювання, яка впливає лише на його симптоми, а не на основну причину нездужання. Зазвичай, воно спрямоване на зменшення ознак та виявів хвороби задля полегшення самопочуття та покращення стану людини, але також може бути корисним для зменшення органічних наслідків та ускладнень від цих ознак і проявів захворювання. Для багатьох хвороб, навіть тоді коли їх етіологія відома (наприклад, більшості вірусних захворювань, як-от грип), симптоматичне лікування є єдиним доступним на сьогодні (2020-і).

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Підтримувальне лікування з'явилося в онкологічних відділеннях як частина безперервної допомоги, що надається людині з раковою патологією, а особливо наприкінці життя. Його поширено на мережу охорони здоров'я 2002 року, і впроваджено в медичне обслуговування людини, що перебуває в лікарні або лікується вдома.[1]

У звіті про впровадження симптоматичної терапії в межах Плану лікування раку, представлено поради та настанови з організації підтримувальної терапії в онкології.

Приклади[ред. | ред. код]

Приклади симптоматичного лікування:

Звичайною симптоматичною терапією є те, що людина, яка скаржиться на біль у шлунку, приймає лише знеболювальне. Загалом, усі способи лікування, що пригнічують біль шляхом придушення або блокування нервової системи за допомогою ліків, лазерів чи анестезії для хворих, які скаржаться на якийсь біль, є симптоматичною терапією. Іншим прикладом симптоматичної терапії, є приймання болезаспокійливого засобу під час ангіни, жарознижувального засобу від гарячки, протикашльового засобу проти сухого задушливого кашлю та крапель в ніс від виділень з нього, у разі застуди.

Застосування[ред. | ред. код]

Коли етіологія захворювання відома, тоді може бути призначене специфічне лікування, але воно, зазвичай, також пов'язане із симптоматичною терапією.

Симптоматичне лікування не завжди придатне, й інколи воно може бути небезпечним, оскільки здатне приховати наявність основної причини хвороби, про яку згодом буде забуто або вилікувано з великим запізненням.

Приклади:

Нарешті, симптоматична терапія не позбавлена небажаних наслідків і здатна бути причиною ятрогенії (тобто побічних впливів, спричинених самим лікуванням), як-от алергічні реакції, шлункові кровотечі, вплив на центральну нервову систему (нудота, запаморочення тощо).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Soins palliatifs et soins de support. www.aphp.fr (фр.). Архів оригіналу за 25 вересня 2020. Процитовано 16 грудня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]