Синагога (Луків)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Синагога
Maciejow (Lukiv), Synagogue -01.jpg
Синагога в Лукові до 1939 року
Тип споруди синагога
Розташування Flag of Ukraine.svg УкраїнаЛуків
Початок будівництва 1781
CMNS: Синагога у Вікісховищі
Біма (ліворуч) та храм Тори (у глибині)

Синагога у смт Луків Волинській області в Україні була побудована в 1781 році та зруйнована під час Другої світової війни.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Кімнати тамбура, ймовірно, будували одночасно з головним залом. Пізніше прибудови були додані із західної сторони, що мали однакову висоту з основним залом. На верхньому поверсі були жіночі молитовні кімнати, до яких можна було дістатися зовнішніми дерев'яними сходами. Два поверхи з кімнатами також були надбудовані пізніше з південної сторони. Імовірно, що спочатку весь дах був прихований за високим парапетом, який, однак, був зруйнований під час прибудови з боків, а парапети із західної та східної сторін отримали додаткові фронтони.

Головний зал також найпізніше на цей час отримав двосхилий дах.

Інтер'єр був відремонтований у 1930-х роках.

Архітектура[ред. | ред. код]

Головний зал був майже квадратним. Зовнішні стіни (спочатку на півдні та півночі) були розділені пілястрами на три поля; у кожному з цих полів було аркове вікно. Стіни всередині були пишно оформлені у примітивному стилі рококо.

Дерев'яна святиня Тора також мала багаті різнокольорові прикраси. Вона не лише заповнила середнє поле стіни, але й прикрила там крилами пілястри. Вона була розділена на три ступені, які звужувались до вершини. Вікно там було обрамлено верхньою сходинкою.

Біма була розташована посеред головного залу всередині башти з чотирьох восьмикутних колон, яка сягала до стелі та підтримувала склепіння.

Стеля була розділена на дев'ять полів; вісім полів за межами башти бімат мали хрестове склепіння, а поле всередині башти бімат було вкрите невеликим куполом.

Цифри над вхідними дверима[ред. | ред. код]

Орнаменти вхідних дверей

Над перемичкою був ручний сувій, який вказував рік будівництва (1781) та ім'я будівельника (Єзекіїля із Сокаля). Це обрамлялось прикутим ведмедем та коровою. Це трактується як подання пророцтва, «А корова й ведмідь будуть па́стися ра́зом» (Іс. 11:7). Оскільки це пов'язано з майбутнім, ведмідь все ще прикутий, щоб бути в безпеці.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Maria and Kazimierz Piechotka: Heaven's Gates. Masonry synagogues in the territories of the former Polish — Lithuania Commonwealth. Seite 440 ff. Polish Institute of World Art Studies & POLIN Museum of the History of Polish Jews, Warschau 2017, ISBN 978-83-942344-3-0. Detaillierte Beschreibung.
  2. Sergey R. Kravtsov, Vladimir Levin: Synagogues in Ukraine VOLHYNIA. Band 1, Seite 95, 96. The Center For Jewish Art, The Hebrew University of Jerusalem. ISBN 978-965-227-342-0 Interpretation der Darstellung über dem Eingang.