Синайська православна церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Синайська православна церква (Синайська архієпископія) — найдавніша і найменш чисельна автономна (іноді називається автокефальною) православна церква, яка входить до складу Єрусалимського патріархату. Очолюється архієпископом Синайським, Фаранським та Раїфським, який одночасно є ігуменом монастиря Святої Катерини.

Про давність Синайської архієпископії свідчать матеріали Халкідонського собору, де у «Чині митрополій і архієпископій апостольського престолу Святого Граду» на 24-му місці згадується архієпископія «гори Синай»[1]. П'ятий Вселенський Собор відносить Синайську архієпископію до автокефальних церков через надані імператором Юстиніаном привілеї для монастиря Святої Катерини. У 681 році, коли єпископ Фаранський був позбавлений кафедри за монофелітство, єпископська кафедра була перенесена у монастир святої Катерини і його ігумен став єпископом Фарану, а трохи пізніше у його підпорядкування перейшла єпархія Райт (Раїф)[2]. На початку 8 століття всі християни Синайського півострова перебували під юрисдикцією Синайського архієпископа.

Свячення Синайського архієпископа з 7 століття здійснює єрусалимський патріарх (його ім'я завжди підноситься за богослужінням у монастирі) в юрисдикцію якого монастир перейшов у 640 році після завоювання Єгипту мусульманами і виникненням унаслідок цього труднощів у спілкуванні з Константинопольським патріархатом. Офіційно автономія від Константинопольського патріархату була отримана лише в 1575 році (підтверджена 1782 року)[2].

Синайська церква складається з монастиря Святої Катерини на Синайському півострові й ряду подвір'їв: 3-х в Єгипті і 14-ти за межами Єгипту: 9-ти — в Греції, 3-х — на Кіпрі, 1-го — в Лівані та 1-го — у Туреччині (Стамбул)[3]. Найбільшим подвір'ям архієпископії вважається «Джувані» в Каїрі (тут офіційно проживали багато з Синайських архієпископів). У 19 — початку 20 століть церква мала подвір'я в Російській Імперії — Бессарабії, Києві та Тбілісі.

Чисельність Синайської православної церкви становить 900 осіб (1986 рік)[2].

Предстоятель з 1973 року — Високопреосвященніший Даміан (Самартзіс)[4].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]