Синдром хронічної втоми

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Синдром хронічної втоми
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 G93.3
DiseasesDB 1645
MedlinePlus 001244
eMedicine med/3392 ped/2795
MeSH D015673

Синдром хронічної втоми — хвороба з групи герпесвірусних інфекцій, яку спричинює герпесвірус людини 7-го типу (ГВЛ—7, HHV—7), має прояви у вигляді хронічної втоми протягом шести місяців. Не виключають також роль герпесвіруса людини 6-го типу (ГВЛ—6, HHV—6) у розвитку цього синдрому.

Історія вивчення[ред.ред. код]

Перша епідемія синдрому хронічної втоми зафіксована у США в курортному містечку Інклайн-Віллидж. До лікарів звернулась купа пацієнтів зі скаргами на хронічну втому та безсилля, малоенергійність, пригнічений настрій до депресії, немотивовані болі в суглобах та м'язах.

Вірусологічні дослідження[ред.ред. код]

Удосконалена система бактерологічного та вірусологічного пошуку виявила у цього контингенту ураженість вірусом герпесу 7-го типу. Всього цих типів вісім за даними на 20 століття.

Особливості[ред.ред. код]

Людина інфікується вірусом герпесу людини 7-го типу в дитинстві або юності. Серед шляхів інфікованості — повітряно-крапляний.

Герпесвірус людини 7-го типу має значне поширення та віднайдений у 80 відсотків людей. Клінічні прояви найпоширеніші серед людей 25 — 50 років.

Часто вірус перебуває в неактивованій формі і переходить в активну форму лише в часи і випадки зниження імунітету — після неконтрольованих вірусних хвороб (наприклад, грипу), важких стресів, загострень хронічних інфекцій.

На клітинному рівні герпес 7-го типу уражає лімфоцити. Це значно ускладнює діагностику, бо навіть обстеження імунної системи не прояснюють картину. Кількість лімфоцитів нібито цілком достатня, але вони функціонально недостатні, їх захисна функція не спрацьовує після ураження вірусом.

Клінічні прояви[ред.ред. код]

Основні симптоми синдрому хронічної втоми:

 • Раптове виникнення виснажливої слабості;
 • Втома прогресує і не проходить після відпочинку;
 • У хворого майже вдвічі знизилася працездатність за останні шість місяців;
 • Немає інших видимих причин або хвороб, які можуть спричинити неминущу втому.

Малі симптоми синдрому хронічної втоми:

 • Прогресуюча або тривала втома, особливо виражена після будь-яких фізичних навантажень, які раніше переносилися легко;
 • Субфебрилітет (підвищення температури тіла до 38 °C);
 • Часто біль у горлі;
 • Болючість лімфатичних вузлів;
 • М'язова слабкість;
 • Міалгія — біль у м'язах;
 • Розлад сну (безсоння або, навпаки, сонливість);
 • Головний біль незвичайного характеру;
 • Мігруючий біль у суглобах;
 • Нейропсихічні розлади: підвищена чутливість до яскравого світла, розлад зору (плями перед очима), забудькуватість, дратівливість, нерішучість, зниження розумової активності і здатності до концентрації уваги;
 • Депресія.

Отже, головним діагностичним критерієм синдрому хронічної втоми є постійна втома зі зниженням працездатності, що виникає на тлі звичайного здоров'я, що триває не менше 6 місяців і не пов'язана з іншими захворюваннями. Одним з провідних симптомів при синдромі хронічної втоми є виснажуваність, особливо чітко виявляється при дослідженні спеціальними методами вивчення працездатності (таблиці Шульте, коректурна проба тощо), проявляється як гіпостенічний або гіперстенічний синдроми. З явищами виснаження при синдромі хронічної втоми безпосередньо пов'язана і недостатність активної уваги, що проявляється як збільшення кількості помилок.

Синдром хронічної втоми відрізняється від транзиторного стану слабкості у здорових людей і у хворих з різними захворюваннями в початковій стадії і в стадії реконвалесценції за тривалістю і вираженості психосоматичних порушень. Клінічні прояви синдрому хронічної втоми порівнювані з класичним уявленням про хворобу, як самостійну нозологічну одиницю.

Типовими клінічними проявами для розвивається синдрому хронічної втоми на ранніх стадіях є:

 • слабкість, швидка стомлюваність, яка не проходить навіть після тривалого відпочинку; наростаючі розлади уваги,
 • підвищена подразливість і нестійкість емоційно-психічного стану;
 • повторюваний і наростаючий головний біль, не пов'язані з будь-якою патологією;
 • розлади сну і порушення формули сну у вигляді денної сонливості та безсоння вночі; прогресуюче на цьому тлі зниження працездатності, що змушує хворих використовувати різні психостимулятори з одного боку і снодійні з іншого;
 • типові: часте і інтенсивне куріння з метою розумової стимуляції вдень, щоденні вечірні прийоми алкоголю для зняття нервово психічні порушення ввечері, що приводить до широкого поширення побутового пияцтва;
 • зниження ваги (незначне, але чітко відзначене хворими) або, для груп матеріально забезпечених осіб, що ведуть фізично малоактивний спосіб життя, ожиріння I–II стадій;
 • біль в суглобах, зазвичай великих і хребті;
 • апатія, безрадісний настрій, емоційна пригніченість.

Досить важливим є те, що дана симптоматика перебігає прогресивно і не може бути пояснена ніякими соматичними захворюваннями. Більш того, при ретельному клінічному обстеженні не вдається виявити ніяких об'єктивних змін стану організму — лабораторні дослідження показують відсутність відхилень від норми.

Дуже важливо правильно діагностувати наявність синдрому хронічної втоми у хворого, так як подібні прояви, як при синдромі хронічної втоми, можуть також виникати при інших хворобах та розладах, зокрема депресії та неврозах.

Лікування[ред.ред. код]

Вважають, що ефективної монотерапії синдрому хронічної втоми не існує — терапія повинна бути комплексною і строго індивідуалізованою. Однією з важливих умов лікування є також дотримання охоронного режиму і постійний контакт хворого з лікуючим лікарем. З медикаментів добре зарекомендували себе малі дози психотропних засобів: трициклічні антидепресанти, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (флуоксетин, сертралін) та ін. Призначають також вітаміни, мікроелементи. Описаний помітний клінічний ефект при використанні ессенціальних жирних кислот, обговорюють можливість застосування ацетилкарнитина. Вивчається ефективність імунотропної терапії (введення імуноглобулінів, стимуляторів імунітету тощо), антимікробного і антивірусного лікування. У хворих із синдромом хронічної втоми спостерігається виражена імунна дисфункція за клітинними та гуморальними ланками імунітету і в системі інтерферону, що вимагає відповідної корекції і тривалої імунореабілітації. Ряд авторів також рекомендує проводити корекцію стану імунної системи: малі дози глюкокортикоїдів, короткі курси L-БОФ тощо). Застосовують симптоматичну терапію: нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), знеболюючі, Н2-блокатори і тощо. Істотну допомогу надають методи психологічної, а також функціональної реабілітації, у тому числі: фізіотерапевтичні методи, голкорефлексотерапія, лікувальна фізкультура тощо. Певні надії покладають на використання поліпептидних ноотропних препаратів, так як вони ефективно відновлюють порушений метаболізм і інтегративні функції мозку. Одним з найбільш затребуваних препаратів цієї групи є кортексин.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Liesegang T. Herpes simplex // Cornea. −1999. — V. 18, No. 6.
 • Баринский И. Ф., Шубладзе А. К., Каспаров А. А., Гребенюк В. Н. Герпес (этиология, диагностика, лечение). М.:Медицина, 1986
Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.