Синозавроптерикс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Синозавроптерикс
Період існування: рання крейда, 124.6–122 млн р. т.
Sinosauropteryxfossil.jpg
Голотип
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Compsognathidae
Рід: Синозавроптерикс (Sinosauropteryx)
Ji & Ji, 1996
Вид:
S. prima
Біноміальна назва
Sinosauropteryx prima
Ji & Ji, 1996
Commons-logo.svg Вікісховище: Sinosauropteryx

Синозавроптерикс (Sinosauropteryx) — монотипний рід динозаврів-тероподів з групи Coelurosauria, що жили в ранньому крейдяному періоді (АПТ) близько 125—120 млн років тому на території сучасного Китаю. Рід був описаний в 1996 році. Тіло динозавра було покрито тонкими волокнами, які можуть розглядатися як примітивні пір'я.

Спосіб життя

Синозавроптерикс був хижаком, харчувався хробаками, комахами, ящірками, дрібними ссавцями. Мав гострий нюх.

Зовнішній вигляд

Синозавроптерикс був дрібним, довжиною до 51 см та важив приблизно 2.5 кг. Це моторна тварина з граціозною статурою. Він пересувався на довгих задніх кінцівках, пристосованих для швидкого бігу, а передні лапи використовував для хапання здобичі. Через оперення він мав деяку зовнішню схожість із птахами. Оперення складалося з тонких волокон, довжина яких була приблизно 3,8 см.

Хоча синозавроптерикс і мав пір'яний покрив, його не можна вважати сполучною ланкою між динозаврами і птахами, тому що в його епоху на Землі вже мешкали справжні пернаті.

Синозавроптерикс є першим динозавром, у якого було встановлено ​​прижиттєве забарвлення. Вченим вдалося виявити в рештках пір'яного покриву цієї тварини скам'янілі меланосоми — клітинні органели, в яких знаходяться молекули меланіну. На основі отриманих досліджень палеонтологи прийшли до висновку, що синозавроптерікс мав досить яскраве оперення, хвіст тварини був забарвлений оранжево-білими смугами, верхня частина тулуба мала рудий колір, живіт був світлим, а ноги темними.

Наукова класифікація

Синозавроптерикс належить до родини компсогнатид, дрібних комахоїдних динозаврів, що мешкали на Землі в юрський і крейдяний періоди. Найближчим родичем синозавроптерикса є компсогнатус, який жив на території Європи. У цих динозаврів спільна будова скелета передніх кінцівок, плечей і грудей.

Посилання[ред. | ред. код]