Синозавроптерикс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Синозавроптерікс (Sinosauropteryx) — монотипний рід динозаврів-тероподів з групи Coelurosauria, що жили в ранньому крейдяному періоді (АПТ) близько 125—120 млн років тому на території сучасного Китаю. Рід був описаний в 1996 році. Тіло динозавра було покрито тонкими волокнами, які можуть розглядатися як примітивні пір'я.

Спосіб життя

Синозавроптерікса був хижаком, харчувався хробаками, комахами, ящірками, дрібними ссавцями. Мав гострий нюх, відчував наближення видобутку.

Зовнішній вигляд

Сірнозавроптерікс був дрібним, довжиною до 51 см та важив приблизно 2.5 кг. Це моторна тварина з граціозним статурою. Він пересувався на довгих задніх ногах, пристосованих для швидкого бігу, а передні лапи використовував для хапання видобутку, оперення зраджувало йому деяку зовнішню схожість з птахами. Оперення складалося з тонких волокон, довжина яких була приблизно 3,8 см.

Хоча синозавроптерікса і мав пір'яний покрив, його не можна вважати сполучному ланкою між динозаврами і птахами, так як в його епоху на Землі вже мешкали справжні пернаті.

Синозавроптерікса є першим динозавром, у якого була встановлена ​​прижиттєва забарвлення. Вченим вдалося виявити в останках пір'яного покриву цієї тварини скам'янілі меланосоми — клітинні органели, в яких знаходяться молекули меланіну. На основі отриманих досліджень палеонтологи прийшли до висновку, що синозавроптерікса мав досить яскраве оперення, хвіст тварини був пофарбований оранжево-білими смугами, верхня частина тулуба мала рудий колір, живіт був світлим, а ноги темними.

Наукова класифікація

Сірнозавроптерікс належить до родини компсогнатід, дрібних комахоїдних динозаврів, що мешкали на Землі в юрський і крейдяний періоди, найближчим родичем сіназавроптерікса є компсогнат, який жив на території Європи, у цих динозаврів дуже багато спільного в будові скелета передніх кінцівок, плечей і грудей.

Посилання[ред. | ред. код]