Синій зсув

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гравітаційний синій зсув кванта (фотона) або іншої елементарної частинки (таких як електрон або протон) при її падінні в гравітаційне поле (створюване жовтої зіркою в нижній частині малюнка)

Синій зсув — зменшення довжини хвилі (і збільшення частоти) монохроматичного компонента спектра джерела випромінювання в системі відліку спостерігача в порівнянні з довжиною хвилі (частотою) цього компонента у власній системі відліку. Протилежний червоному зсуву. Термін виник спочатку для ліній видимого електромагнітного випромінювання, що зміщуються до короткохвильового (фіолетового, синього) кінця видимого спектра, однак ефект спостерігається і для електромагнітних хвиль поза оптичним діапазоном, тому «колірний» епітет є умовним. Як синій, так і червоний зсув описуються параметром зсуву , який визначається як

(де і  — довжина хвилі в точках прийому і випромінювання, відповідно), однак для червоного зсуву параметр додатний (лежить в діапазоні від 0 до +∞), а для синього — від'ємний (лежить в діапазоні від −1 до 0).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]