Сирійська криза (1957)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сирійський криза 1957 року був періодом жорсткої дипломатичної конфронтації під час Холодної війни, в якій брали участь Сирія і Радянський Союз, з одного боку, і Сполучені Штати та їх союзники, включаючи Туреччину і Багдадський пакт, з іншого.

Напруженість почалася 18 серпня, коли сирійський уряд під головуванням Шукрі аль-Куватли зробило ряд провокаційних інституційних змін, таких як призначення полковника Афіфа Аль-Бизри начальником штабу сирійської армії, який, за твердженням західних урядів, був радянським симпатизатором. Підозра, що комуністичний переворот стався в Дамаску, росло, спонукаючи сусідні Ірак, Йорданію і Ліван розглянути можливість підтримки Арабської чи західної військової інтервенції для повалення сирійського уряду. Туреччина була єдиною країною, яка втрутилася, розгорнувши тисячі військ уздовж сирійсько-турецького кордону. Микита Хрущов пригрозив, що запустить ракети в Туреччину, якщо вона нападе на Сирію, в той час як Сполучені Штати заявили, що вони можуть напасти на Радянський Союз у відповідь на напад на Туреччину. Криза закінчилася в кінці жовтня, коли Туреччина погодилася припинити прикордонні операції під тиском США і коли Хрущов несподівано відвідав посольство Туреччини в Москві.

Події широко розглядаються як великий провал доктрини Ейзенхауера", в якій підкреслювалося, що Сполучені Штати можуть втрутитися військовим шляхом від імені близькосхідного союзника для боротьби з «міжнародним комунізмом».

Подія[ред. | ред. код]

Криза почалася в середині серпня, коли сирійський уряд зробив ряд важливих кроків, просуваючи ідею про те, що Дамаск контролюють комуністи. Такі зміни включали заміну Тауфіка Нізама ад-Діна полковником Афіфом Аль-Бізрі на посаді начальника штабу сирійської армії. Західні уряди підозрювали останнього в правителі попутнику. Це сталося через чотири дні після того, як Сирія вислала трьох американських дипломатів, яких Дамаск звинуватив у змові з метою повалення уряду.

Спеціальний посланник президента Дуайта Д. Ейзенхауера на Близькому Сході Джеймс П. Річардс попередив про занадто швидкому русі і вважав, що напруженість може «змінити характер і послабити через кілька днів або тижнів» після англо-американських переговорів у відповідь на інциденти. Держсекретар США Джон Фостер Даллес назвав ситуацію "абсолютно неприйнятною "і закликав до подальших зусиль щодо недопущення перетворення Сирії в"радянський супутник". Однак він сподівався, що насильницька реакція на ці події буде відвернена, особливо Ізраїлем. 21 серпня, за порадою Даллеса, Ейзенхауер зробив неясні заяви про події під час прес-конференції, не стверджуючи, що сирійський уряд контролювалося комуністами. Сирія відповіла ще однією прес-конференцією два дні по тому, заявивши, що Дамаск прихильний «позитивному нейтралізму», зовнішньополітичній доктрині, яка підкреслює незалежність від" патерналізму « наддержав холодної війни.

До кінця серпня і Вашингтон, і Лондон були переконані, що Сирія більше не перебуває у таборі неприєднаних країн і що необхідно щось зробити, щоб запобігти підривну діяльність сусідніх країн. У листі Даллесу від 28 серпня британський прем'єр-міністр Гарольд Макміллан охарактеризував радянського лідера Микиту Хрущова як „більш небезпечного, ніж Сталін“, і далі підкреслив важливість прийняття заходів для того, щоб сусідні Ліван, Йорданія і, в кінцевому рахунку, Ірак не потрапили під радянську сферу впливу. Того ж дня посол Великої Британії в Йорданії Чарльз Хепберн Джонстон заявив, що йорданський уряд знав про антиурядових клітинках в Сирії, які воно розглядало питання про озброєння, але потім відмовився від цієї ідеї і вирішив дочекатися подальших подій. В кінці місяця Ейзенхауер направив Лоя У. Хендерсона в якості спеціального посланника на Близький Схід, який повинен був виробити рішення кризи шляхом консультацій з зацікавленими урядами, за винятком сирійського уряду.

2 вересня держсекретар Даллес заявив на прес-конференції у Вашингтоні, що всі країни, що межують із Сирією, дотримуються думки, що Сирія стане комуністичною державою, якщо нічого не буде зроблено протягом наступних 60 днів. Це сталося після того, як Гендерсон передав Ейзенхауеру звіт про свій візит на Близький Схід.[6] це також пішло за серією важливих дипломатичних обмінів між офіційними особами з різних країн, в ході яких було виявлено, що Ізраїль готовий почати військові дії, якщо інші сусідні з Сирією країни не вирішать „запечатати“ країну, що обговорювалося на початку вересня під час зустрічі в Анкарі між прем'єр-міністром Туреччини Аднаном Мендересом, наслідним принцом Іраку Абд аль-Ілахом і американським послом у Туреччині. Зрештою Захід змусив Ізраїль проявити стриманість і не реагувати. Абд аль-Іла був обережний, так як хотів спочатку порадитися з Джорданом. Проникнення на сирійську територію через Йорданію здавалося йому» більш легким " планом, ніж через іраксько-сирійський кордон. Однак Туреччина готова вжити військових заходів, оскільки вона розглядає ситуацію як питання своєї національної безпеки.