Сирійський фунт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сирійський фунт
араб. الليرة السورية
фр. Livre syrienne
NewSyrian1000front.png
Банкнота 1000 фунтів (2010)
Держава(и) Сирія Сирія
Банкноти 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 фунтів
Монети 1, 2, 5, 10, 25,50 фунтів
Літерний код SYP
Цифровий код 760
Центральний банк Центральний банк Сирії
Веб-сайт banquecentrale.gov.sy
Валютні курси
1 USD = SYP ()
1 EUR = SYP ()
1 UAH = SYP ()
CMNS: Сирійський фунт у Вікісховищі

Сирійський фунт (рідше — Сирійська ліра) (араб. الليرة السورية‎ — al-Līra as-Sūriyya, фр. Livre syrienne) — офіційна валюта Сирії. Поділяється на 100 піастрів або кіршів (курушів), однак через інфляцію піастри більше не випускаються. Умовне позначення валюти: SYR. У грошовому обігу держави знаходяться купюри номіналом 50, 100, 200, 500, 1000 і 2000 фунтів. Емітентом виступає Центральний банк Сирії.

Історія[ред. | ред. код]

До Першої світової війни Сирія була частиною Османської імперії, і офіційним платіжним засобом була турецька ліра. Після падіння Османської імперії та передачі Сирії під мандат, на французьких і британських підмандатних територіях, у тому числі в Лівані, Йорданії та Палестині як засіб платежу використовувався єгипетський фунт. Після отримання Лівану та Сирії під свій окремий мандат, французький уряд зажадав витіснити єгипетську валюту, через що надав право комерційному Банку Сирії (французькій філії Османського банку), випускати валюту для країн, що входили до нового мандату.

Фунт (або ліра) був уведений в обіг у 1919 році та спочатку дорівнював 20 французьким франкам.

Після зміни політичного статусу Лівану Банк Сирії, був перейменований у Банк Сирії та Лівану (BSL). Він випускав сирійсько-ліванську валюту протягом 15 років, починаючи з 1924 р. За два роки до закінчення 15-річного терміну, BSL розділив загальну для Сирії та Лівану валюту на дві окремих валюти, які перебували в обігу в обох країнах.

До 1958 р. на лицьовій стороні банкнот був арабський текст, а на зворотному — французький. Після 1958 р. на зворотному боці став друкуватися англійський текст. До незалежності Сирії на монетах розміщувався як арабський, так і французький текст, пізніше — виключно арабський. У 1998 році була здійснена емісія банкнот — змінився їхній дизайн, а також додалася банкнота номіналом у 1000 фунтів.

У 2010 р. Центральним Банком Сирії були випущені банкноти нового зразка (датовані 2009 роком), з посиленим захистом від підробок, номіналом у 50, 100, 200 сирійських фунтів.

З 2011 року, внаслідок громадянської війни в країні, сирійська валюта сильно знецінилася: від 47 у 2011 до 515 фунтів у 2017 за 1 долар США.

Банкноти[ред. | ред. код]

У центрі купюр старого зразка часто розміщували зображення старовинного театру в Пальмірі та скульптури принцеси Баніяс, а з лівого боку — малюнок півмісяця. На зворотному боці зображалася гребля через Євфрат, іригаційні канали і поля. Банкноти була захищені водяним знаком у вигляді голови коня. Поперек банкнот проходила срібляста пірнаюча захисна нитка з мікротекстом. Основні кольори: сірий та оливковий.

Валютний курс[ред. | ред. код]

Поточний обмінний курс SYP
На Minfin.com.ua(укр.) AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На XE.com(англ.) AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На fxtop.com(англ.) AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH

Посилання[ред. | ред. код]