Сирійський фунт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сирійський фунт
араб. الليرة السورية
фр. Livre syrienne
NewSyrian1000front.png
1000 фунтів
Держава(и) Сирія
Банкноти 50, 100, 200, 500, 1000 фунтів
Монети 1, 2, 5, 10, 25 фунтів
Літерний код SYP
Цифровий код 760
Центральний банк Центральний банк Сирії
Веб-сайт www.banquecentrale.gov.sy
Валютні курси
€1 SYP ()
1 SYP ()
UAH1 SYP ()

Сирійський фунт (рідше — Сирійська ліра) (араб. الليرة السورية‎ — al-Līra as-Sūriyya, фр. Livre syrienne) — національна валюта Сирії.

Сирійський фунт становить 100 піастрів або кіршів (курушів), однак піастри більше не випускаються. Умовне позначення валюти: SYR.

У грошовому обігу держави знаходяться купюри номіналом 50, 100, 200, 500 і 1000 фунтів. Використовуються переважно банкноти, що відносяться до випусків з 1958 по 1998 рр. Модифіковані купюри практично нічим не відрізняються від банкнот колишніх серій.

Емітентом виступає Центральний банк Сирії. Національна грошова одиниця не є особливо стабільною валютою. Існують певні обмеження на вивіз сирійських грошей.

Опис[ред. | ред. код]

У центрі купюр старого зразка часто розміщували зображення старовинного театру в Пальмірі та скульптури принцеси Баніяс, а з лівого боку — малюнок півмісяця. На зворотному боці зображалася гребля через Євфрат, іригаційні канали і поля. Купюра була захищена водяним знаком у вигляді голови коня. Поперек купюри проходила срібляста пірнаюча захисна нитка з мікротекстом. Основні кольори: сірий та оливковий.

Історія[ред. | ред. код]

До Першої світової війни Сирія була частиною Османської імперії, і офіційним платіжним засобом була турецька ліра. Після падіння Османської імперії та передачі Сирії під мандат, на французьких і британських підмандатних територіях, у тому числі в Лівані, Йорданії та Палестині як засіб платежу використовувався єгипетський фунт. Після отримання Лівану та Сирії під свій окремий мандат, французький уряд зажадав витіснити єгипетську валюту, через що надав право комерційному Банку Сирії (французькій філії Османського банку), випускати валюту для країн, що входили до нового мандату.

Фунт (або ліра) був уведений в обіг у 1919 році та спочатку дорівнював 20 французьким франкам.

Після зміни політичного статусу Лівану Банк Сирії, був перейменований у Банк Сирії та Лівану (BSL). Він випускав сирійсько-ліванську валюту протягом 15 років, починаючи з 1924 р. За два роки до закінчення 15-річного терміну, BSL розділив загальну для Сирії та Лівану валюту на дві окремих валюти, які перебували в обігу в обох країнах.

До 1958 р. на лицьовій стороні банкнот був арабський текст, а на зворотному — французький. Після 1958 р. на зворотному боці став друкуватися англійський текст. До незалежності Сирії на монетах розміщувався як арабський, так і французький текст, пізніше — виключно арабський. У 1998 році була здійснена емісія банкнот — змінився їхній дизайн, а також додалася банкнота номіналом у 1000 фунтів.

У 2010 р. Центральним Банком Сирії були випущені банкноти нового зразка (датовані 2009 роком), з посиленим захистом від підробок, номіналом у 50, 100, 200 сирійських фунтів.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Банкноти, як правило, не виходять з обігу, поки вони не стануть зовсім непридатними для використання, тому купюри сирійського фунту виглядають досить потертими та невиразними
  • Форма монети номіналом у 10 сирійських фунтів настільки збігається з 20 норвезькими кронами, що ця монета може обдурити торговий автомат, розмінний автомат, гральний автомат і будь-який інший автомат, який приймає монети в Норвегії. Якщо людське око може легко відрізнити монети, то для автоматів це неможливо через ідентичну вагу та розмір.
Поточний обмінний курс SYP
На Google Finance: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На Yahoo! Finance: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На XE: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На OANDA: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На fxtop.com: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH

Посилання[ред. | ред. код]