Сирійсько-турецький кордон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Загальна протяжність — 822 км Туреччина — помаранчева, Сирія — зелена

Сирійсько-турецький кордон — сучасний кордон між Сирією і Туреччиною. Сучасних обрисів набув у 1939 році після анексії турками держави Хатай[1]. Сучасна протяжність — 822 кілометра[2]. Кордон простягається по північній частині Месопотамії, перетинає Євфрат і впирається в Тигр на сході. Проходить приблизно по 37-й паралелі, між 37-го і 42-го східними меридіанами. На заході огинає турецьку провінцію Хатай по річці Оронт і виходить до узбережжя Середземного моря біля гори Джебель аль-Акра в сирійській провінції Латакія.

Історія[ред. | ред. код]

Сирійське місто Кесаб, з вершини гори Джебель аль-Акра (Туреччина)

Сучасний турецько-сирійський кордон — результат, перш за все, розділу Османської імперії після Першої світової війни, на основі Угоди Сайкса — Піко між Францією, Великою Британією та Росією в 1916 році. Згідно умов договору, спочатку прикордонною лінією виступали межі Держави Алеппо, а Сирійської Республіки, яка до 1946 року знаходилася під управлінням Франції.

Єдиною зміною лінії кордону, яка була сформована в 1916 році, стала анексія Туреччиною провінції Хатай в 1939 році. Згідно франко-турецького договору, укладеного 20 жовтня 1921 року Александреттський санджак був виділений в особливу автономну адміністративну одиницю всередині французького мандата, адже в ньому, окрім арабів і вірмен, проживало немало турків. До 1925 року, коли території, що управлялися французами були розділені на п'ять державних утворень, Александреттський санджак входив до складу держави Алеппо, а після створення в 1925 році підмандатної Франції Сирійської Республіки санджак увійшов до її складу. У 1936 році президент Туреччини Ататюрк придумав для Александреттського санджаку назву «Хатай», і підняв у Лізі Націй «Хатайське питання». Незабаром провінція отримала автономний статус у складі Сирійської Республіки, а в 1938 році і незалежність, утворивши нову державу — Хатай. У лютому 1939 року її законодавча асамблея прийняла всі турецькі закони, а в березні зробила турецьку ліру офіційною грошовою одиницею. 29 червня 1939 року Хатай був анексований Туреччиною[3]. У цей час в Європі розпочалася Друга світова війна і тому приєднання, яке здійснив новий президент Туреччини Ісмет Іненю, не викликало жодних заперечень зі сторони Франції.

З 1952 року, з часу вступу Туреччини в НАТО, державний кордон є також кордоном блоку. У 2011 році, коли в Сирії розпочалася громадянська війна, кордон став місцем напруги, де нерідко відбуваються збройні сутички[4][5], також з початком війни кордон перейшли кілька мільйонів сирійських біженців, які втікали від війни.

Географія[ред. | ред. код]

Із заходу на схід кордон розпочинається на узбережжі Середземного моря на південь від гори Джебель аль-Акра. Далі він прямує на північний захід, проходячи по річці Оронт, потім повертає на схід в районі прикордонних пропускного пункту Баб-ель-Хава біля міст Алеппо та Іскендерун. Далі лінія повертає на північ і прямує до стику турецьких провінцій Хатай і Газіантеп, де різко повертає на схід біля сирійського міста Мейдан-Экбес.

Далі лінія кордону прямує відносно рівною лінією, паралельно залізничній гілці Багдадської залізниці. З турецької сторони весь час проходить по краю регіону Південно-Східна Анатолія, а зі сторони Сирії — по черзі йдуть провінції Алеппо, Ракка і Ель-Хасак, де кордон впирається в прикордонний стик трьох держав (Сирії, Туреччини та Ірану), який розташовується на річці Тигр.

Прикордонні пункти[ред. | ред. код]

Із заходу на схід (неповний список):

Туреччина Сирія Деталі
Yayladağı Gümrük Kapısı Кесаб автомобільний
Karbeyaz Azmārīn
Рейханлы Баб-ель-Хава автомобільний
Öncüpınar Sınır Kapısı Bab al-Salameh автомобільний
Ислахие Ekbez залізничний
Çobanbey Ахтерин залізничний
Каркамиш Джераблус автомобільний
Mürşitpınar Айн-ель-Араб залізничний
Акчакале Ет-Телль-ель-Абьяд автомобільний
Джейланпынар Рас-ель-Айн автомобільний
Şenyurt Al-Darbasiyah автомобільний
Нусайбин Ель-Камишли автомобільний і залізничний
Джизре Ain Dīwār автомобільний

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Syria-Turkey Boundary [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.] (1978)
  2. Геополітика Турецька Республіка (рос.). Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 4 вересня 2016. 
  3. Республіка Хатай (1938—1939) — держава, що проіснувала 1 рік. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 4 вересня 2016. 
  4. Взрыв сирийского снаряда в Турции: пятеро погибших, 13 раненых. Вести.Ru. Архів оригіналу за 26 жовтня 2012. Процитовано 4 жовтня 2012. 
  5. Турция начала обстрел Сирии в ответ на выпущенный снаряд. РБК. Архів оригіналу за 26 жовтня 2012. Процитовано 4 жовтня 2012.