Система керування вогнем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німецька зенітна 88 мм гармата з системою керування вогнем часів Другої світової війни. У експозиції Канадського музею.

Систе́ма керува́ння вогне́м (СКВ) або Система управління вогнем (СУВ) — автоматизована система, що об'єднує комплекс засобів вогневого ураження, приладів, датчиків і інших технічних засобів, що сукупно забезпечують пошук, виявлення і впізнання цілей; підготовку озброєння до стрільби, їх наведення та вирішення задачі ураження цілі.

Зміст[ред. | ред. код]

Системи керування вогнем встановлюється на військових кораблях, підводних човнах, літаках, танках, САУ, комплексах ППО. В ролі датчиків часто використовуються сонари, радари, інфрачервоні виявителі, лазерні далекоміри, анемометри, флюгери, термометри. До складу СУВ також можуть входити приціли. Серед виконавчих пристроїв можна вказати стабілізатор озброєння, системи програмування і наведення керованої зброї.

На підвищення ефективності вогню з танків і БМП велике значення має оснащення їх досконалими системами керування вогнем (СКВ). Сучасні СКВ включають комбіновані (денні і нічні) оптичні приціли з тепловізійними камерами і вбудованими лазерними далекомірами, стабілізатори озброєння, балістичні обчислювачі і різні датчики умов, що дозволяють досить об'єктивно враховувати відмінність специфічних умов стрільби від нормальних. Всі сучасні танки і БМП мають дублюючі системи управління вогнем. На танках (наприклад, М1А2 і «Леклерк») встановлюються інформаційно-керуючі системи.

Наприклад, основу комплексу бортового устаткування російського танка Т-90МС складає СКВ «КАЛИНА» у складі багатоспектрального прицілу навідника, панорамного прицілу командира з цифровим балістичним обчислювачем і комплектом датчиків умов стрільби. У СУВ інтегрована бойова система тактичної ланки, керована інформаційно. Багатоспектральна СКВ покликана забезпечити високу ефективність застосування бойової машини в конфліктах різного рівня, протягом доби (вдень і вночі).

Багатоспектральні інтегровані приціли займають менший заброньовий об'єм, а СКВ в цілому має значно менше органів управління, що спрощує навчання екіпажів і експлуатацію танка. При укомплектуванні змішаних танкових підрозділів танками і бойовими машинами вогневої підтримки типу БМПТ потрібний високий ступінь уніфікації СКВ, який в даному випадку забезпечується. Така уніфікація гарантована внаслідок широкого використання напрацювань в цій області, досконалих при виконанні ДКР «Рогатка-1» і особливо «Рамка-99».

Інтеграція в АСУтб виконана у рамках ДКР «Повзунок».

Загальний принцип дії СКВ «КАЛИНА» полягає в комплексній взаємодії прицільного комплексу, комплексу керованого озброєння, електроприводів стабілізованого наведення озброєння, систем управління виконавчими елементами озброєння, пультів і панелей управління з відповідною апаратурою обчислювального комплексу СКВ, що забезпечує прийом інформаційних сигналів, формування керувальних команд, та іншої необхідної інформації відповідно до алгоритмів роботи СУВ в різних режимах.

При цьому сполучення елементів забезпечується за рахунок інформаційного обміну по мультиплексному каналу (ГОСТ Р52070-2003 — російський аналог американського військового стандарту MIL-STD-1553). До складу СКВ інтегрована так само апаратура системи постановки аерозольних і димових завіс, апаратура забезпечує упізнання «свій-чужий» і роботу автоматизованої системи управління танковим батальйоном (АСУтб).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]