Сито спогадів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сито спогадів у кабінеті Альбуса Дамблдора (реконструкція в Wizarding World of Harry Potter)

Сито спогадів або Вир пам'яті (англ. Pensieve) — у творах про Гаррі Поттера — неглибока кам'яна (або металева) чаша з вирізаними на обідку рунами. Вона дає змогу відтворювати чиїсь спогади. Для цього спогад, яке являє собою щось середнє між газом і рідиною, виливають в Сито. Якщо чарівник занурюється в Сито з головою, він може потрапити всередину спогаду і пережити давно минулі події так, як наче особисто був при них присутній.

Спогади є субстанцією багаторазового використання. Після перегляду їх можна вийняти з Сита і помістити назад у флакончик, де вони і зберігаються. Процес відділення чиїхось спогадів найчастіше виглядає так: чарівник паличкою «витягує» спогади про якусь подію з скроні і чекає, поки пасмо спогаду не повисне на паличці, потім струшує його в відповідну ємність. Але бувають і винятки. Так, Северус Снейп перед смертю просто випускає з себе спогади, не користуючись паличкою. Разом з кров'ю, перлову субстанцію збирає Гаррі Поттер. Також не зовсім зрозуміло, як зміг Альбус Дамблдор зібрати спогади старої ельфійки Похльоби, адже Домовикам заборонено користуватися і навіть брати в руки чарівні палички. У Омута пам'яті є цікава особливість: той, хто занурюється в нього і переглядає спогади, все бачить з боку, а не очима тієї людини, хто їх залишив.

Використання Сита спогодів[ред. | ред. код]

Відчутна небезпека Сита — в його владі над пам'яттю і думками. За допомогою нього чарівникові дається можливість воскрешати спогади так, що їх можна пережити знову: кожна деталь відтворюється послідовно і точно так, як це було в минулому. Власник спогадів або інша людина (в цьому і криється небезпека) можуть зануритися в спогади і переміщатися всередині них. Вир пам'яті доставляє багато занепокоєння тим, кому є що приховувати, тим, хто соромиться свого минулого, і тим, хто бажає зберегти свої секрети або захистити своє особисте життя від сторонніх. Використання Сита спогадів для вивчення і сортування думок та ідей є процесом складнішим, в порівнянні з воскресінням спогадів, і мало хто з чарівників здатний на це. Альбус Дамблдор використовував Вир пам'яті подібним чином, зокрема, в тридцятій главі книги «Гаррі Поттер і Кубок Вогню». Тоді він додав свої думки в Вир пам'яті і особа Гаррі Поттера перетворилося в обличчя Снейпа, що нагадало директору про приховану зв'язку між Снейпом і Гаррі, про те, що Снейп був закоханий в матір Гаррі і тепер для нього справа честі захищати його (хоча і вельми неохоче).

Смерть власника[ред. | ред. код]

Традиційно Сито чаклунки або чарівника, як і їх паличка, ховається разом з ними, оскільки вважається надзвичайно особистим артефактом. Будь-які думки і спогади, залишені в Ситі, також ховаються із їх власником, якщо тільки він або вона не заповідають вчинити по-іншому. Сито Хогвартсу, однак, належить не окремій особі, а школі. Він використовувався низкою директорів і директорок школи, які також залишили свій життєвий досвід у формі спогадів. Ці спогади є безцінною бібліотекою довідкової інформації для поточного директора або директорки. Вир Хогвартса виготовлений з каменю із різьбленими прикрасами та вигравіруваними модифікованими саксонськими рунами, що вказує, що це артефакт дуже давніх часів, що передують створенню школи. Одна непідтверджена легенда свідчить, що засновники виявили Сито спогадів полузаритим у землю на тому самому місці, де вони вирішили створити їх школу.

Неточності при екранізації[ред. | ред. код]

У шостому фільмі, показано, як Сито як витає над столом. Воно показане глядачеві, як літаючий таріль із срібла. Але в останньому фільмі ця неточність була пояснена тим, що Вир насправді — розбірний.