Скандагупта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Скандагупта
Скандагупта.GIF

Золота монета із зображенням Скандагупти
цар
Правління 455467
Попередник Кумарагупта I
Наступник Пуругупта
Біографічні дані
Народження 5 століття
Смерть 467
Династія династія Гуптів
Батько Кумарагупта I

Скандагупта (санскрит: स्कन्दगुप्त) — правитель в 455–467 роках у Північній Індії з династії Гуптів. На початку царювання Скандагупта, ймовірно, відбив вторгнення племен пуш'ямітрів (Західна Індія), що почалося ще при його попереднику Кумарагупті І.

Життєпис[ред.ред. код]

Минуле Скандагупти залишається невідомим. Пізніші офіційні родовідні опускають його ім'я, запис віку та ім'я його матері. Інший сучасник відзначає запис про те, що «богиня Лакшмі з власної волі вибрала його як чоловіка, відкидаються в послідовності всіх інших князів». Можна припустити, шо Скандагупта був сином молодшої ​​дружини. Це міг бути навіть просто успішний генерал, який зачислив себе в правлячий клан Гуптів.[1]

Є й інші підстави вважати, що Скандагупта не був єдиним претендентом на трон. Написи і монети говорять про короткочасне правлінні якогось Гхатоткачі Гупти, очевидно старшого сина Кумарагупти I, колишнього намісника Східної Мальви в останні роки життя батька[2]..

Скандагупта, перераховуючи свої військові подвиги, особливо відзначав перемоги над чужинцями і варварами-млеччхами. Очевидно, йому вдалося досягти успіху в боротьбі з пізніми Кушанами. Скандрагупті довелося вести затяжну війну з ефталітами, що вторглися в Північно-Західну Індію. У написі на колоні в Бхітарі панегірист свідчить: цар «всю землю потряс двома руками, коли зійшовся у битві з гунами». Гунську навалу дійсно було зупинено на десятиліття[2].

Хоча Скандагупта здобув перемогу над ефталітами і зумів зберегти свої володіння, ресурси імперії були виснажені, про що, зокрема, свідчить домішки інших металів в золотих гуптських монетах в середині V століття[3].

Написи 14 указів Ашоки та Скандагупти в Джунагадха

Скандагупта в написах у Джунагадха описується як той, хто обдарований богинею багатства і розкоші Шрі-Лакшмі. Ця тема знаходить відображення на його монетах. Монети зображують переможного царя із луком та стрілами і його божественну дружину Шрі-Лакшмі з лотосом у лівій руці, яка вважалась його другою дружиною. Тут же зображено міфічного яструба, який означав перемоги царів династії Гуптів над гунами. Скандагупта карбував чотири види золотих монет[4].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Majumdar, RC (1954), Chapter III: The expansion and consolidation of the Empire, in RC Maumdar, AD Pusalker & AK Majumdar (eds.) The History and Culture of the Indian People: [vol. 3] The Classical Age. Bharatiya Vidya Bhavan (1962), pp. 17-28
  2. а б История Востока; Издательская фирма "Восточная литература" РАН, Москва, 1997
  3. СКАНДАГУПТА
  4. GUPTA DYNASTY, GOLDEN AGE OF INDIA

Джерела[ред.ред. код]