Сколоздра Іван Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сколоздра Іван Миколайович
Іван Сколоздра.jpg
Народження 5 квітня 1934(1934-04-05)
Розвадів
Смерть 27 серпня 2008(2008-08-27) (74 роки)
Країна Польща Польща УРСРУкраїна Україна
Діяльність художник
Напрямок художник скла
Нагороди Заслужений майстер народної творчості України

Іва́н Микола́йович Сколо́здра (5 квітня 1934, Розвадів Миколаївського району Львівської області — 27 серпня 2008) — український художник скла, 1998 — член Національної спілки художників України, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України — 1999, лауреат Всеукраїнської премії «Визнання» в галузі гуманітарних наук, культури та мистецтва 2001 року, вдостоєний більш як 40 дипломами.

Трохи з життєпису[ред. | ред. код]

Був п'ятою дитиною у батьків. У повоєнні роки після 7 класу в 1950 році пішов працювати на Розвадівський кахельний завод; там продовжував займатися ще дитячим захопленням — ліпив із глини іграшки. Служив в армії, з 1956 вчився в школі кіномеханіків у Львові, працював в палаці культури «Цементник» цементного заводу у Миколаєві.

У другій половині 1970-х років до його рук потрапили намальовані на склі старовинні ікони. Відтоді Сколоздра захопився картинами на склі, кожну картину бачив у своїй уяві. Малював фарбами, які розводив домашньою олією, пензлики виготовляв переважно сам.

Жив і творив у своїй хатині на березі Дністра. Останні роки довго боровся із хворобою, не вставав з ліжка.

Відгуки та вшанування[ред. | ред. код]

До 70-ліття Сколоздри вийшов каталог його робіт, на вшанування митця до Миколаєва прибуло чимало артистів та митців, серед них — Володимир Козар, член правління Міжнародної ліги захисту культури, голова Міжнародної громадської організації «Українське Реріхівське товариство», керамолог Ігор Пошивайло.

Його твори зберігаються в музеї Івана Гончара. У лютому-місяці 2009 року відкрилася постійно діюча виставка його творів в львівському музеї меблів й порцеляни — 2006-го подарував понад 400 картин на склі та скульптур. Видано два альбоми його робіт, створено три фільми.

Про твори Сколоздри Іван Гончар писав: «Що не картина, то шедевр, що не картина, то філософія, гімн життю». Видаються листівки і календарі з репродукціями картин Івана Сколоздри.

У липні в рамках проекту «Музейний експонат місяця» 2014 року, присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка експонатом місяця визначено панно на склі Івана Сколоздри «Садок вишневий коло хати» (1988 року), ним проілюстровано вірші Кобзаря циклу «В казематі».

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Іван Сколоздра: малярство на склі, скульптура : [альбом] / Іван Сколоздра; [упоряд.: Степан Павлюк, Роман Чмелик, Галина Скоропадова ; відп. ред. Степан Павлюк]; НАН України, Ін-т народознав. - Л.: Ін-т народознав. НАН України, 2009. - 179 с. : іл. - ISBN 978-966-02-5490-9

Посилання[ред. | ред. код]