Перейти до вмісту

Сконструйовані мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Сконструйовані мови або Інженеровані мови, також engelangs, engilangs (скор. від англ. Engineered language) — це штучні мови, розроблені для перевірки або підтвердження деяких гіпотез про те, як мови можуть працювати. Існує щонайменше три підкатегорії: філософські мови[en], логічні мови і експериментальні мови.

Деякі сконструйовані мови вважаються кандидатами на міжнародні допоміжні мови, а деякі мови, призначені як міжнародні допоміжні мови, мають певні «конструйовані» аспекти (в яких вони є більш регулярними та систематичними, ніж їхні джерела природних мов).

Філософські мови

[ред. | ред. код]

Філософські мови призначені для відображення певного аспекту філософії, зокрема щодо природи чи потенціалу будь-якої мови. Філософська мова (також мова Джона Вілкінса)[ru] Джона Вілкінса та Ро Едварда Пауелла Фостера побудували свої слова за допомогою таксономічного дерева. Словники олігосинтетичних мов, наприклад Ygyde,[1][2] складаються зі складних слів, які створені з невеликого (теоретично мінімального) набору морфем. Toki Pona Соні Ленг базується на мінімалістичній простоті.

Логічні мови

[ред. | ред. код]

Логічні мови призначені для дозволу (або забезпечення виконання) однозначних тверджень. Зазвичай вони базуються на логіці предикатів, але також можуть базуватися на будь-якій системі формальної логіки. Двома найвідомішими логічними мовами є мова логлан і її наступник ложбан. Вони обидва спрямовані на усунення і зведення синтаксичної та семантичної неоднозначностей[en] до мінімуму. Зокрема, граматика ложбану[en] ретельно розроблена, щоб виразити таку логіку предикатів однозначним чином. Toaq і Eberban також є логічними мовами.

Експериментальні мови

[ред. | ред. код]

Експериментальна мова — це штучна мова, розроблена з метою дослідження певного елемента теорії лінгвістики. Більшість таких мов пов'язані зі зв'язком між мовою та мисленням; однак такі мови були сконструйовані також і для вивчення інших аспектів мови.

У науковій фантастиці було зроблено багато роботи над припущенням, широко відомим як гіпотеза Сепіра-Уорфа. Láadan Сюзетт Гейден Елджін розроблено для лексикалізації та граматиалізації понять і відмінностей, важливих для жінок, на основі приглушеної теорії груп .

«Історія твого життя» — це коротке оповідання Теда Чана, у якому значною мірою представлена лише письмова нелінійна мова (текст у ньому не має помітного початку чи кінця) у формі його Heptapod B[en], хоча мова описана лише нечітко й ніколи не показана. Ця історія була адаптована до фільму «Прибуття», хоча його версія Heptapod B лише певною мірою нелінійна.

Дивіться також

[ред. | ред. код]

Список літератури

[ред. | ред. код]
  1. Ygyde Language. 15 травня 2024.
  2. Ygyde Language. Архів оригіналу за 1 лютого 2016.

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]