Скринінг (медицина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Скри́нінг (від англ. screening — «відбір, сортування») — стратегія в організації охорони здоров'я, спрямована на виявлення захворювань у клінічно безсимптомних осіб в популяції.

Мета скринінгу — по можливості раннє виявлення захворювань, що дозволяє забезпечити ранній початок лікування з розрахунку на полегшення стану пацієнтів і зниження смертності. Попри те, що скринінг сприяє ранній діагностиці, не усі скринінгові методи демонструють однозначну користь. Серед небажаних ефектів скринінгу — можливість гіпердіагностики або помилкової діагностики, створення неправдивого почуття упевненості у відсутності хвороби. З цих причин скринінгові дослідження повинні мати достатню чутливість і допустимий рівень специфічності[1].

Розрізняють масовий (універсальний) скринінг, до якого притягуються усі особи з певної категорії (наприклад, усі діти одного віку) і селективний скринінг, вживаний в групах ризику (наприклад, скринінг членів сім'ї у разі виявлення спадкового захворювання). У державах пострадянського простору для позначення скринінгу, помилково також використовується термін диспансеризація.

Медичне устаткування для скринінгу

[ред. | ред. код]

Медичне устаткування для скринінгу часто відрізняється від устаткування, вживаного в клінічній діагностиці. Метою скринінгу є лише виявлення/виключення захворювань у клінічно безсимптомних осіб, на відміну від обстеження свідомо хворих, спрямованого на оцінку характеру і вираженості патологічного процесу. У зв'язку з цим, устаткування для скринінгу може бути менш точним, ніж діагностичне.

Переваги і недоліки скринінгу

[ред. | ред. код]

Скринінг має як переваги, так і недоліки; рішення про необхідність скринінгу приймається шляхом зважування цих чинників.

Переваги

[ред. | ред. код]

Скринінг дозволяє виявляти захворювання в їх ранніх, безсимптомних стадіях, на яких лікування ефективніше.

Недоліки

[ред. | ред. код]

Як і будь-які інші медичні дослідження, скринінгові методи не є досконалими. Результати скринінгу можуть бути як неправдиво-позитивними, вказуючи на наявність насправді відсутньої хвороби, так і неправдиво-негативними, не виявляючи існуючу хворобу.

  • Скринінг потребує витрат на медичні ресурси на тлі того, що більшість обстежених осіб виявляються здоровими;
  • Наявність небажаних ефектів скринінгу (тривога, дискомфорт, дія іонізуючого випромінювання або хімічних агентів);
  • Стрес і тривога, викликані неправдиво-позитивним результатом скринінгу;
  • Непотрібні додаткові дослідження і лікування осіб з неправдиво-позитивним результатом;
  • Психологічний дискомфорт, обумовлений більш раннім знанням про власне захворювання, особливо у разі неможливості лікування;
  • Неправдиве почуття безпеки, викликане неправдиво-негативним результатом, яке може відстрочити постановку діагнозу.

Принципи скринінгу

[ред. | ред. код]

Доцільність введення скринінгу населення пов'язана з низкою запитань, зазначених вище. Хоча проведення деяких скринінгових тестів не вигідне, в цілому масові скринінгові обстеження забезпечують підвищення рівня здоров'я населення. Всесвітня організація охорони здоров'я в 1968 році розробила рекомендації щодо принципів скринінгу, які досі не втратили актуальність.

Основні положення:

  1. Захворювання повинне представляти важливу медичну проблему
  2. Повинно існувати лікування захворювання
  3. Можливості діагностики і лікування захворювання мають бути доступні
  4. Захворювання повинне мати прихований період
  5. Для захворювання повинен існувати метод дослідження
  6. Метод дослідження має бути прийнятний для використання в популяції
  7. Необхідно адекватно розуміти природний перебіг хвороби
  8. Повинна існувати погоджена політика в необхідності лікування
  9. Економічні витрати на виявлення випадків захворювання мають бути збалансовані із загальним об'ємом витрат
  10. Скринінг повинен здійснюватися безперервно, а не «раз і назавжди»

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Medscape: Medscape Access. Архів оригіналу за 3 грудня 2012. Процитовано 7 грудня 2012.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Shekarchi, Amy, et al. “Social Determinant of Health Screening in a Safety Net Pediatric Primary Care Clinic.” American Academy of Pediatrics, American Academy of Pediatrics, 1 May 2018, pediatrics.aappublications.org/content/142/1_MeetingAbstract/748.
  • Carter, Stacy; Barratt, Alexandra (2017). "What is overdiagnosis and why should we take it seriously in cancer screening?". Public Health Research & Practice. 27 (3). DOI:10.17061/phrp2731722 PMID 28765855
  • Gottlieb, Laura; Hessler, Danielle; Long, Dayna; Amaya, Anais; Adler, Nancy (December 2014). "A Randomized Trial on Screening for Social Determinants of Health: the iScreen Study". Pediatrics. 134 (6): e1611–e1618. DOI:10.1542/peds.2014-1439. ISSN 0031-4005. PMID 25367545.
  • Wilson, JMG; Jungner, G (1968). Principles and practice of screening for disease (PDF). WHO Chronicle. 22 (11): 281—393. PMID 4234760Public Health Papers, #34.