Скрипник Ганна Аркадіївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скрипник Ганна Аркадіївна
Народилася 9 вересня 1949(1949-09-09) (74 роки)
Плисків, Погребищенський район, Вінницька область, Українська РСР, СРСР
Країна  СРСР
 Україна
Діяльність етнолог
Alma mater Київський державний педагогічний інститут імені М.Горького
Галузь етнологія
Заклад Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України
Посада Президент Міжнародної асоціації україністів
Нагороди
Державна премія України в галузі науки і техніки
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня

Скрипник Ганна Аркадіївна — український етнолог. Дійсний член (академік) НАН України (2006)[1]. Президент Міжнародної асоціації україністів (МАУ) — 2008–2013 рр. Керівник науково-координаційної ради щодо проблем розвитку народної культури, академік-секретар Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, голова українського комітету Міжнародної асоціації дослідження слов'янських культур, член Комітету з Державної премії України. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

З біографії[ред. | ред. код]

Народ. 9 вересня 1949 р. в с. Плисків Вінницької обл. в селянській родині. У 1968 р. закінчила Немирівське педагогічне училище. З 1968 до 1969 р. працювала в Казахстані вчителем у Дружбинській школі Кокчетавської області. У 1969 р. вступила до Кустанайського педінституту. Упродовж 1974–1977 рр. Г. А. Скрипник працювала вчителем історії в Києві.

Закінчила Київський державний педагогічний інститут імені М.Горького (1974) та аспірантуру Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського НАН України (1980).

Доктор історичних наук (1998), професор (2002), член-кореспондент НАН України (2003), академік НАН України (2006).

З 2000 р. — директор Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського НАН України. 2004—2020 — заступник академіка-секретаря Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, із 2020 — академік-секретар.

Г. Скрипник очолює Спеціалізовану вчену раду ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України із захисту докторських та кандидатських дисертацій зі спеціальностей етнологія, фольклористика та мистецтвознавство.

Творчий доробок[ред. | ред. код]

У доробку Ганни Скрипник понад 300 наукових праць, у тому числі монографій, статей та розвідок з проблем української етнографії та етнографічного музейництва, духовної культури українців, етнопсихології та етнонаціональних відносин.

Основні монографії:
 • «Етнографічні музеї України»,
 • «Українське етнографічне музейництво 20-90рр. XX ст.»,
 • «З історії української етнографії»,
 • «Етнокультура та етноідентифікаційні процеси в контексті суспільних трансформацій».

Редакційна робота[ред. | ред. код]

Крім того, Скрипник Ганна Аркадіївна — головний редактор і автор розділів у фундаментальних колективних монографіях, головний редактор 5-ти спеціалізованих періодичних видань Інституту: журналів «Народна творчість та етнографія», «Студії мистецтвознавчі», «Слов'янський світ», «Матеріали до української етнології», «Українське мистецтвознавство».

Г. Скрипник — ініціатор проектів і редактор низки багатотомних наукових праць, зокрема:

 • «Історія української культури» (Т. 4, кн.1, 2),
 • «Етнічна історія України» (у 3-х томах),
 • «Українці. Історико-етнографічне дослідження»,
 • «Історія українського мистецтва» (у 5-ти томах),
 • «Історія декоративного мистецтва» (у 5-ти томах),
 • «Українська музична енциклопедія» (у 6-ти томах),
 • «Історія українського театру» (у3-х томах),
 • «Історія української музики» (у 6-ти томах).

Політична діяльність[ред. | ред. код]

2006 та 2007 неуспішно балотувалася до Верховної ради України. До 5-го скликання по списку Українського народного блоку Костенка і Плюща (№5 у списку), 6-го — від Блоку "Наша Україна - Народна самооборона" (№103 у списку)[2].

2008 Українська народна партія висунула Ганну Скрипник на посаду Київського міського голови. На виборах набрала 0,05 % голосів (542 голоси) і зайняла 21-ше місце.

Державні нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 вересня 2014. Процитовано 29 жовтня 2010. 
 2. Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Блоку "НАША УКРАЇНА - НАРОДНА САМООБОРОНА": Народний Союз "Наша Україна", Політична партія "Вперед, Україно!", Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія "ПОРА", Партія захисників Вітчизни, на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 25 травня 2021. 
 3. Указ Президента України від 27 листопада 2008 року № 1113/2008 «Про відзначення державними нагородами України працівників установ Національної академії наук України»
 4. Указ Президента України від 8 грудня 2015 року № 686/2015 «Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2014 року»