Слава Україні!

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Напис «Слава Україні» на Пам'ятнику незалежності в Харкові
Графiтi у Лiсабонi
Шуховська вежа в Миколаєві у квітні 2014, зліва — гасло «Слава Україні!», у верхньому правому куті зафарбоване популярне гасло про Путіна

Слава Україні! — українське вітання, гасло українських націоналістів.

Це вітання використовували в часи УНР та міжвоєнні роки. «Слава Україні — Героям Слава!» було поширене в УПА та ОУН (б). В ОУН під проводом А.Мельника натомість вживали «Слава Україні — Навіки Слава!»[1].

«Слава Україні! Героям слава!» є гаслом Конгресу українських націоналістів.

Сучасне значення

Останнім часом гасло також набуло популярності як підбадьорливий вигук під час масових спортивних змагань — особливо в Західній та Центральній Україні[2]. Це гасло також набуває популярності серед іноземців, що приїздять в Україну на спортивні змагання[3]. Широко використовується в Україні з кінця 2013 року під час і після Революції гідності.

Під час російської збройної агресії проти України гасло отримало поширення в українському війську[4].

5 лютого 2018 Уряд України вніс на розгляд Верховної Ради законопроект № 7549[5], яким запропонував встановити гасло «Слава Україні! — Героям слава!» як офіційне вітання для військових ЗСУ[6].

Історія

Гасло «Слава Кубані!» з відповіддю «Героям слава!» було традиційним привітанням кубанського козацтва, яке в українському націоналістичному дискурсі розглядалося як частина українського етносу (1918—1920 рр. існували спроби включення Кубанської народної республіки до складу УНР). Це привітання згадується в багатьох художніх творах (В. Лихоносов, Б. Алмазов) та у спогадах про кубанське козацтво.

Гасло та вітання «Слава Україні!» з'являється в часи УНР (1918—1920 роки). Дяченко Петро Гаврилович, командир 1-го кінного полку чорних запорожців (підрозділ існував у 1918—1920 роках), згадує, що привітанням були слова «Слава Україні! — Козакам Слава!»[7]

Табличка з гаслом «Слава Україні! — Героям слава!», встановлена на честь наступу УПА на село Янова Долина

В історичному нарисі Лінійний корабель-дредноут Чорноморського флоту «Воля» Святослав Шрамченко пише: "Як тільки «Воля» стала на північній бухті, на призначену для неї бочку, до неї підійшли на катері члени Української Гол. Ради і піднялися на борт корабля. На кораблі вже стояла частина екіпажу з тим жовто-синім прапором на правому флянзі і ось тут голова Української Чорном. Ради проф. В. М. Лащенко виголосив на привітання свій історичний тепер для української фльоти вірш «Золотосині прапори». На це віршоване привітання матроси відповіли гучним «Слава», «Слава Україні».

Генерал Всеволод Петрів згадує що в час правління гетьмана Скоропадського гасло звучало так: "Йшлося насамперед про сердюків, які добре марширували, голосно вигукували «Слава Україні, Гетьманові Слава».

Юрій Горліс-Горський в романі «Холодний Яр» вказує на поширення серед повстанців Холодного Яру (1918—1922 роки) вітання «Слава Україні! — Україні слава!»:

Село має звичайний мирний вигляд, але група парубків, що йшла по вулиці, і співаючи «Серед степу на просторі» — озброєна. У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло.

Під'їжджаю до них:

— Добридень хлопці!

— Слава Україні! — відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість «Здоров» вітатися «Слава Україні», а відповідається — «Україні слава».

Інший холодноярський отаман (періоду з квітня 1921 до початку 1922 рр.) Яків Водяний у своїй п'єсі наводить варіант: — Слава Україні! — Навіки слава!

Гасло в такому вигляді як українці використовують його зараз з'явилося в націоналістичній організації «Легія українських націоналістів»: «Коли виникло питання про організаційне вітання, схоже на те, що саме Юрій Артюшенко запропонував використати вітання чорношличників: „Слава Україні!“ — „Козакам слава!“. Пропозицію товариство прийняло, але з уточненням — відповідати треба було: „Героям слава!“».

У козаків Кубані традиційне вітання «Слава героям, слава Кубані!»[8] відображене при описі подій 1908 року в романі Віктора Лихоносова «Наш маленький Париж. Ненаписані спогади» (1987)[9].

Сучасні українські автори вважають, що вітання «Слава Кубані! — Слава героям!» виникло під впливом українських сотень УПА, що діяли на Кубані в 1944 році[10].

Див. також

Примітки

Джерела

  • Я. Водяний. Холодний Яр. Історична драма на 4 дії. З часів визвольних змагань на Україні в 1921 р. — Тернопіль-Львів, 1928. — С. 12.
  • Сергійчук В. Українські державники: Всеволод Петрів. — К.: ПП Сергійчук М. І., 2008. — С.119.
  • Шрамченко С. Лінійний корабель-дредноут «Воля» // Літопис Червоної Калини. — Львів. — 1939. — Ч.5., С.7.
  • Книш З. Становлення ОУН. — К.: Вид-во ім. О. Теліги, 1994. — С. 29.
  • Юрій Горліс-Горський. Холодний Яр: роман [Текст] : [автентичне вид. за першим вид. у Львові, І ч. - 1934 р., ІІ ч. - 1937 р.] / Ю. Горліс-Горський. — Київ: ФОП Стебляк, 2014. — С. 23.