Слива (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Слива (рід)
Слива (Prunus domestica)
Слива (Prunus domestica)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Розові (Rosaceae)
Підродина: Мигдалеві (Amygdaloideae)
Рід: Слива (Prunus)
L., 1753
Види
Деякі види
(докладніше див. Список видів роду слива)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Prunus
EOL logo.svg EOL: 29913
IPNI: 33984-1
ITIS logo.svg ITIS: 24762
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3754
Fossilworks: 157342

Сли́ва (Prunus) — рід плодових кісточкових рослин, включає такі види як слива домашня, вишня звичайна, персик, абрикос, мигдаль та інші. Звичайно відносять до підродини мигдалеві (Amygdaloideae) або сливові (Prunoideae) родини розових (Rosaceae). Відомо декілька сотень видів сливи, поширених, головним чином, в північних помірних областям земної кулі.

Квіти звичайно білі або рожеві, з п'ятьма пелюстками і п'ятьма чашолистками. Одиночні, або в парасольках від двох до шести суцвіть. Фрукти всіх видів Prunus — кістянка з відносно великою кісточкою. Листя просте і звичайно ланцетоподібне, із зубцями по краях.

Класифікація[ред. | ред. код]

Деякі дослідники розбивають рід на декілька окремих підродів. ITIS (Об'єднана таксономічна інформаційна служба) визнає єдиний рід Prunus, із списком підродів, приведеним нижче:

  • Підрід мигдаль (Amygdalus): мигдаль і персик. Пазушні бруньки в трійках. Квіти на початку весни з'являються на не покритих листям гілках. Типовий представник — мигдаль (Prunus dulcis).
  • Підрід слива (Prunus): слива й абрикоса. Пазушна брунька одна. Квіти на початку весни з'являються на не покритих листям гілках. Типовий представник — слива домашня (Prunus domestica).
  • Підрід вишня (Cerasus): вишня. Пазушна брунька одна. Квіти з'являються на початку весни в черешках, довгі черешки, на не покритих листям гілках. Типовий представник — кисла вишня (Prunus cerasus).
  • Підрід карликова вишня (Lithocerasus): Пазушні бруньки в трійках. Квіти з'являються на початку весни в довших черешках, на не покритих листям гілках. Типовий представник — карликова вишня (Prunus pumila).
  • Підрід черемха (Padus): черемха. Пазушна брунька одна. Квіти з'являються пізньою весною на покритих листям гілках, черешки короткі. Типовий представник — черемха звичайна (Prunus padus).
  • Підрід лавровишня (Laurocerasus): лавровишня. Пазушна брунька одна. Квіти з'являються на початку весни в коротких черешках, на не покритих листям гілках. Головним чином вічнозелена (всі інші підвиди є листопадними). Типовий представник — лавровишня (Prunus laurocerasus) (європейський вишневий лавр).

Види[ред. | ред. код]

(докладніше див. Список видів роду слива)

Східна півкуля[ред. | ред. код]

Західна півкуля[ред. | ред. код]

Викопні[ред. | ред. код]

Культивація[ред. | ред. код]

Рід Prunus включає мигдаль, абрикосу, вишню, персик і сливу, всі з яких мають культурні сорти, що вирощуються у сільському господарстві для виробництва фруктів. Їстівна частина мигдалю — сім'я; мигдалевий плід — кісточковий плід і не «горіх». Є також цілий ряд видів, гібридів, і культурних сортів рослин, які вирощують тільки як декоративні породи, звичайно задля рясного цвіту, іноді для отримання листя і кори. Ці декоративні види включають групу, яку колективно називають квітучою вишнею.

Деревина більшості видів роду Prunus має досить високі механічні властивості, гарний колір і текстуру, добре полірується і використовується для дрібних токарних робіт, виготовлення тростин, тощо[1].

Завдяки їх значенню як продуктів харчування та як декоративних рослин, багато видів Prunus було інтродуковано до інших частин світу, в яких вони раніше не траплялися. Багато видів зі Старого Світу вирощуються по всій планеті, деякі з яких у нових місцях пережили повторне здичавіння і тепер трапляються дикорослими.

Різновиди Prunus використовуються як корм для личинок цілого ряду видів лускокрилих.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Слива//Лесная энциклопедия. Том второй (Лимонник-Ящерицы). — Москва: Сов. энциклопедия, 1986. — С. 371