Слимак садовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Слимак садовий
Helix pomatia (Dourbes).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Молюски (Mollusca)
Клас: Черевоногі (Gastropoda)
Ряд: Легеневі равлики (Pulmonata)
Родина: Геліциди (Helicidae)
Рід: Helix
Вид: Слимак садовий
Біноміальна назва
Helix pomatia
Linnaeus, 1758[2]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Helix pomatia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Helix pomatia
EOL logo.svg EOL: 449906
IUCN logo.svg МСОП: 156519
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6536

Ра́влик виногра́дний[3][4] (Helix pomatia), іноді слима́к виногра́дний або слима́к садо́вий,  — наземний черевоногий молюск родини геліцид ряду стебельчастооких. Назва походить від того, що первісно виноградних слимаків знаходили в трав’яних заростях під кущами винограду в Бургундії.

Опис[ред.ред. код]

Зображення виноградного слимака

У природі зустрічається у Європі (окрім півночі). Живе в чагарниках, на світлих лісових узліссях (але не в глибині лісу), в садах, парках. Травоїдний, харчується як свіжими рослинами, так і мертвими залишками рослин, а для нарощування черепашки потребує солей кальцію. Цей равлик перебуває в активному стані з весни до перших холодів, коли закопується в землю на глибину до 30 см і впадає у сплячку (зимує, як правило, в одних і тих же укриттях). Під час зимівлі отвір черепашки закривається вапняним корком, товщина якого залежить від суворості холодів. У природі живе в середньому 7-8 років, може дожити до 20 років, якщо не буде з’їденим хижаками.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Тіло, як і у всіх представників класу, зовні поділяється на мушлю і тулуб. В останньому виділяють ногу і голову. Внутрішні органи оточені мантією, частина якої висунута з-під мушлі назовні.

Черепашка[ред.ред. код]

Мушлі виноградного слимака

Діаметр черепашки дорослої особини в середньому становить 3-4,5 см; об'єм її достатній для того, щоб повністю вмістити весь тулуб. Черепашка спірально вигнута; має 4,5 обертів, що лежать у різних площинах (Турбоспіраль); закручена праворуч; розкручується за годинниковою стрілкою . Такі черепашки називаються дексіотропними[5].

Колір мушлі варіює від жовто-коричневого до коричнево-білого. Вздовж всієї довжини 2-3-х перших обертів проходить 5 темних та 5 світлих смуг. Забарвлення черепашки в одних особин темніше, у інших світліше [6]. Ця насиченість залежить від місця проживання особини і пов'язана з кількістю сонячної радіації [7]. Так само забарвлення пов'язане з фоном навколишнього середовища, тобто призначене для маскування від ворогів. Забарвлення черепашки також може залежати від того, яку їжу споживає тварина.

Черепашка ребриста. Завдяки цьому збільшується площа поверхні, що дозволяє накопичувати більшу кількість вологи. Ребра також надають черепашці більшу міцність і, крім цього, завдяки їм черепашка менше важить [8].

Нога і тулуб[ред.ред. код]

Звичайна довжина ноги дорослої особини - 3,5-5 см, проте тварина може сильно витягнутися, аж до 8-9 см.

Тіло виноградного слимака дуже еластичне. Забарвлення його неоднакове у різних особин, як і забарвлення черепашки. Зазвичай колір тіла бежевий з коричневим відтінком, рідше темно-сірий. Тіло має свій особливий малюнок. У деяких випадках равлики позбавлені такого малюнка, або він майже непомітний, таким чином, окрас ноги у них однотонний [6]. Колір тіла може змінюватися в однієї особини при вживанні нею різної їжі.

Тіло суцільно покрито зморшками, ділянки між ними мають вигляд чотирикутників. Зморшки збільшують площу поверхні ноги, в них затримується волога [8].

Щупальці[ред.ред. код]

Над ротовим отвором равлика є дві пари щупальців. Довжина передніх щупальців — губних — коливається від 2,5 до 4,5 мм. Вони призначені для нюхання. Довжина задніх щупальців — очних — від 1 до 2 см[8]. На кінці останніх знаходяться очі, всі рецептори яких містять однаковий фотопігмент[9], що є причиною колірної сліпоти тварини. Однак очі здатні розрізняти не тільки ступінь інтенсивності освітлення, але також і предмети на відстані до 1 см[8].

Пересування й рухи виноградного слимака

Внутрішня будова[ред.ред. код]

Як і у всіх представників класу, травна система виноградного слимака підрозділяється на ектодермальну передню кишку та ентодермальну середню кишку. Дихання легеневе. Серце, розташоване над задньою кишкою, складається з лівого передсердя та шлуночка і оточене перикардом. Кров безбарвна. Нервова система розкидано-вузлова, складається з кількох гангліїв. Видільна система складається з однієї нирки, яка сполучена одним кінцем з перикардом, а іншим відкривається в мантійну порожнину поруч з анусом. Статева система гермафродитна, запліднення перехресне [5] [8].

Примітки[ред.ред. код]

  1. [IUCN Red List of Threatened Species http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/156519/0]
  2. Linnaeus C. (1758). Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio decima, reformata. pp. [1–4], 1–824. Holmiae. (Salvius).
  3. Гураль-Сверлова Н. В., Гураль Р. І. Визначник наземних молюсків України. — Львів, 2012. — 216 с.
  4. Балашов И. Охрана наземных моллюсков Украины. — Киев: Институт зоологии НАН Украины, 2016. — 272 с.
  5. а б Догель В. А.Зоологія безхребетних: Підручник для ун-тов - 7-е изд., Перераб. і доп. - М.: Вища школа, 1981-606 с. - ISBN 978-5-903034-46-8.
  6. а б Helix pomatia- Wildlife Photo Gallery (англ.) - фотогалерея даного виду на сайті www.naturephoto-cz.eu.
  7. Світло в житті тварин - стаття на сайті prostonauka.com.
  8. а б в г д Зенкевич Л. А.Безхребетні / Л. А. Зенкевич. М.: Просвещение, 1968. - 603 с. - (Життя тварин: В 6 т. / Л. А. Зенкевич; Т. 2).
  9. Греченко Т. Н.,Шехтер Е. Д. Два типа фоторецепторов в ахроматической зрительной системе виноградной улитки // Экспериментальная психология. — 2009. — № 2. — С. 5-15. — Http://psyjournals.ru/exp/2009/n2/22316.shtml (фрагмент на сайті psyjournals.ru ).