Равлик виноградний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Слимак садовий)
Перейти до: навігація, пошук
Равлик виноградний
Helix pomatia (Dourbes).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Eukaryota
Царство: Metazoa
Тип: Mollusca
Клас: Gastropoda
Ряд: Pulmonata
Родина: Helicidae
Рід: Helix
Вид: Helix pomatia
Біноміальна назва
''Helix pomatia''
Linnaeus, 1758[2]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Helix pomatia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Helix pomatia
EOL logo.svg EOL: 449906
IUCN logo.svg МСОП: 156519
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6536

Равлик виноградний[3][4][5] (Helix pomatia Linnaeus, 1758), також відомий як равлик великий виноградний, слимак виноградний або слимак садовий  — вид наземних молюсків класу черевоногих (Gastropoda) підкласу легеневих (Pulmonata) родини справжніх равликів (Helicidae).

Назва походить від того, що виноградних равликів знаходили в трав'яних заростях під кущами винограду в Бургундії.

Один з найвідоміших і найбільших видів наземних молюсків у Європі, традиційно застосовується в їжу та використовується як модельний об'єкт у багатьох біологічних дослідженнях.

Опис черепашки[ред.ред. код]

Черепашка H. pomatia

У дорослих особин висота та ширина (діаметр) черепашки коливаються переважно в діапазоні від 30 до 50 мм (у більшості випадків не менше 38 мм). Має близько 4-5 обертів. Черепашка кулясто-дзигоподібна, з міцними стінками. Сильно відгорнутий колумелярний край устя майже повністю закриває пупок (у молодих особин пупок проколоподібний, напівзакритий). Поверхнева скульптура складається зі значно грубших радіальних зморшок, ніж у Helix lutescens, та спіральних ліній, краще помітних на черепашках молодих особин. Черепашка жовтувато-коричнева, рідше сірувато-біла. Часто має 5 темних спіральних смуг, часом ледь помітних на загальному темному фоні черепашки. З них перша смуга вузька і малопомітна, а друга і третя смуги переважно зливаються між собою, утворюючи одну широку стрічку. На стадії 2-х обертів стінки черепашки ще дуже тонкі та ламкі, значно просвічують, набагато світліші, ніж у дорослих особин (переважно світло-рогові). На стадії 2-х обертів ширина черепашки становить близько 10 мм, на стадії 3-х обертів — майже 20 мм (зрозуміло, що ці параметри можуть дещо варіювати, аналогічно до розмірів дорослих особин — див. вище).

Виноградні равлики

Поширення[ред.ред. код]

Вид поширений у Європі за виключенням найбільш північних і південних її частин. Точні межі природного ареалу цього виду зараз встановити важко, оскільки його здавна використовували в їжу та спеціально завозили в різні регіони. В Україні найчастіше зустрічається у природних і антропогенних біотопах заходу країни, зареєстрований також в багатьох інших регіонах України, проте східна межа природного ареалу цього виду в Україні імовірно проходить по Дніпру.

Екологія[ред.ред. код]

Заселяє широкий спектр біотопів з різним ступенем затінення та зволоження. Часто зустрічається в населених пунктах або в їх околицях.

Часто живе в чагарниках, на світлих лісових узліссях (але не в глибині лісу), в садах, парках. Травоїдний, харчується як свіжими рослинами, так і мертвими залишками рослин, а для нарощування черепашки потребує солей кальцію. Цей равлик перебуває в активному стані з весни до перших холодів, коли закопується в землю на глибину до 30 см і впадає у сплячку (зимує, як правило, в одних і тих же укриттях). Під час зимівлі отвір черепашки закривається вапняним корком, товщина якого залежить від суворості холодів. У природі живе в середньому 7-8 років, може дожити до 20 років, якщо не буде з'їденим хижаками.

Примітки[ред.ред. код]

  1. IUCN Red List of Threatened Species - Helix pomatia
  2. Linnaeus C. (1758). Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio decima, reformata. pp. [1–4], 1–824. Holmiae. (Salvius).
  3. Сверлова Н. В. Наукова номенклатура наземних молюсків фауни України. — Львів, 2003. — 78 с.
  4. Гураль-Сверлова Н. В., Гураль Р. І. Визначник наземних молюсків України. — Львів, 2012. — 216 с.
  5. Балашов И. Охрана наземных моллюсков Украины. — Киев: Институт зоологии НАН Украины, 2016. — 272 с.

Джерела та література[ред.ред. код]

  1. Сверлова Н. В. Наукова номенклатура наземних молюсків фауни України. — Львів, 2003. — 78 с.
  2. Гураль-Сверлова Н. В., Гураль Р. І. Визначник наземних молюсків України. — Львів, 2012. — 216 с.
  3. Балашов И. А. Фауна Украины. Том 29. Моллюски. Вып. 5. Стебельчатоглазые (Stylommatophora). — Киев: Наукова думка, 2016. — 592 с.

Посилання[ред.ред. код]