Слобідський край (газета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Слобідський край

Слобідський край.jpg


Тип суспільно-політична
Мова українська
Видавець КП «Редакція газети „Слобідський край“»
Формат A3

Засновано 1917
Власник Харківська облдержадміністрація, Харківська обласна рада, трудовий колектив редакції "Слобідський край"
Головний редактор Гнатченко Лариса Вікторівна
Головний офіс 61022, Харківська обл., м. Харків, ст. метро «; Університет», площа Свободи,5, Держпром, 6 під. VIІ пов.
Наклад 7[1]-10[2] 000
Передплатний індекс
(Укрпошта)
61155

Слобідський край: Інформаційний портал

«Слобі́дський кра́й» — найстаріше видання Харківської області, єдина масова україномовна газета Харкова, офіційний друкований орган Харківської обласної ради та Харківської облдержадміністрації. Видається комунальним підприємством „Редакція газети «Слобідський край»“ тричі на тиждень[2].

Історія[ред. | ред. код]

Перший номер вийшов 10 березня (за старим стилем) 1917 року під назвою «Пролетарій». Згодом назва була змінена на «Комунар», потім — «Харківський пролетар». Із 1934 року, протягом більш ніж півсторіччя, газета мала назву «Соціалістична Харківщина». У 1991 році набула теперішньої назви.

Донецький пролетар[ред. | ред. код]

Новий етап газети почався у листопаді 1917 року, оскільки 2(15) листопада 1917 року вийшов перший номер більшовистської газети «Донецький пролетар» (рос. „Донецкий пролетарий“). У газеті велась антиукраїнська пропаганда, критикувались меншовики і есери. У центрі уваги газети була пропаганда статей В. І. Леніна, документів VI з'їзду РСДРП(б), декретів Раднаркому Радянської Росії. На сторінках газети друкувалися повідомлення про життя робітників, діяльність профспілок. Загалом вийшло 114 номерів середнім накладом 15-25 тис. примірників. Останній номер газети вийшов 7 квітня 1918 — за день до вступу Харкова австро-німецьких та українських військ. Під час денікінщини у 1919 році комуністи Харкова видали два номери «Донецького пролетаря» підпільно[джерело?].

Для випуску газети «Донецький пролетар» придбали з розстрочкою за 55 тис. рублів, а пізніше дообладнили за 15-20 тис. руб.[3][4]

До складу редколегії входили Артем (Ф. А. Сергєєв), В. О. Ватін (Бистрянський), В. І. Межлаук, Васильченко, Жаков, Сурик та ін. За технічну і фінансову частину відповідав Шварц, а секретарські функції виконував т. Жаков.

Часи незалежності України[ред. | ред. код]

Газета також мала формат A2 і наклад 72 300 примірників, виходила п'ять разів на тиждень: 4 сторінки A2 по вівторках, середах, четвергах і п'ятницях (14 818 примірників); 16 сторінок A3 щосуботи (13 034 примірників)[5].

2005 року з посади головного редактора газети було звільнено Анатолія Георгійовича Покроєва[6] та призначено Володимира Григоровича Ревенка[7] (в.о. редактора після звільнення А. Г. Покроєва був Анатолій Тесло[8]).

Як офіційний друкований орган газета дотується з обласного бюджету:

 • у 2008 р. — 800 тис. грн[2];
 • у 2009 р. — 400 тис. грн[2].

8-сторінковий номер газети від 23 вересня 2009 року вийшов із надрукованими на всіх сторінках словами «Акція протесту». В такий спосіб колектив газети висловив протест проти припинення фінансування газети засновниками, зокрема, оголосив про п'ятимісячну невиплату працівникам газети зарплати[9]:

« Вперше за 92-річну історію свого існування газета «Слобідський край» не вийде у повному обсязі… Майже п'ять місяців ми не одержуємо зарплати, п'ять місяців керівництво редакції безрезультатно стукає в двері різних чиновників і посадовців… Ми заявляємо свій протест проти рішення Харківської обласної державної адміністрації обмежити у два рази фінансування офіційної обласної газети. Нас дивує, що Харківська обласна рада, як засновник комунального підприємства редакції газети «СК», не зайняла жорсткої позиції у цьому питанні[10] «

Правління Харківської обласної організації Національної спілки журналістів України 26 вересня підтримало акцію протесту колективу[11]. 1 жовтня 2009 року на засіданні комісії Харківської обласної ради з питань забазпечення прав людини, свободи слова та інформації головний редактор газети Володимир Ревенко заявив, що депутата облради Вікторію Лукашову (фракція Партії регіонів) планується призначити заступником головного редактора газети. Її рекомендувала спеціальна депутатська комісія облради, що вивчає проблеми роботи газети. Планується, що В. Лукашова буде проводити заходи щодо виведення газети з фінансової кризи. Також комісія облради вирішила ініціювати виділення з обласного бюджету коштів для фінансової підтримки газети, оскільки Харківська облдержадміністрація не бажає включати в проект бюджету кошти для підтримки газети[12]. В цілому обласна рада ще раз звернеться до облдержадміністрації із пропозицією виділити додаткове фінансування газеті в розмірі 400 тис. грн. для стабілізації ситуації та погашення боргу по зарплаті в розмірі 120—155 тис. грн. Якщо ж облдержадміністрація так і не внесе пропозицію про додаткове фінансування газети, обласна рада буде виносити проект рішення про виділення фінансування газети самостійно — по процедурі — через профільні комісії. Документ планується винести на розгляд сесії, запланованої на 29 жовтня[13].

29 жовтня 2009 року Харківська обласна рада на сесії в рамках розгляду питання про зміни в бюджеті області на 2009 рік виділила газеті 170 тис. грн. на погашення заборгованості по зарплаті. Але заборгованість по зарплаті в газеті становить у жовтні близько 180 тис. грн., під кінець року вона збільшиться ще на 120 тис. грн. Можливо, заборгованість по зарплаті в газеті буде погашена за рахунок державних коштів, що надійдуть у область до кінця 2009 р. на погашення заборгованості по зарплаті (близько 85 млн грн.)[14].

8 квітня 2010 року було заявлено[15], що головного редактора газети Володимира Ревенка буде звільнено з займаної посади в зв'язку з закінченням контракту, а на вакантну посаду планується призначити депутата Харківської облради, члена комісії з питань спільної власності територіальних громад області Вікторію Леонідівну Лукашову. Того ж дня комісія з питань забезпечення прав людини, свободи слова й інформації Харківської облради запропонувала внести до порядку денного сесії обласної ради питання про продовження контракту з Володимиром Ревенком, зокрема, було вирішено відкласти представлений на розгляд комісії проект про непоновлення контакту з В. Ревенком[16].

14 квітня 2010 року на черговій сесії Харківської обласної ради було заявлено[17], що трудовий колектив газети звернувся до голови облради з проханням залишити в посаді головного редактора газети Володимира Ревенка, але щоб не загострювати ситуацію в колективі, він подав заяву про звільнення за власним бажанням, тому що йде на пенсію. За звільнення В. Ревенка та призначення новим головним редактором Вікторії Леонідівни Лукашової проголосувало 99 депутатів[17]. Наступного дня новий головний редактор заявила, про намір створити при газеті прес-центр[18] та довести наклад видання до початку 2011 р. до 25 тис. прим., а до 2015 р. — мінімум до 50 тис.[1] Цікаво, що 16 квітня було заявлено[19], що ініційоване розгляд питання про присвоєння колишньому головному редактору газети Володимиру Ревенку звання «Заслужений журналіст України».

За часів перебування на посаді Голови Харківської обласної державної адміністрації Арсена Авакова (2005—2010 рр.) матеріали за його підписом газета подавала російською мовою. Ця практика набула дальшого поширення після того, як Харківську обласну державну адміністрацію очолив Міхаїл Добкін (2010 р.). Дедалі більша кількість публікацій з'являється в газеті російською мовою. Таким чином, вона втрачає свій статус «єдиної україномовної в регіоні».

Передплата[ред. | ред. код]

Передплатні індекси[ред. | ред. код]

 • для індивідуальних передплатників — 61155
 • для пільгових категорій населення — 35049
 • для підприємств, організацій і суб'єктів підприємницької діяльності — 06528
 • для індивідуальних передплатників суботнього номера — 08755

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. а б Тираж газети «Слобідський край» до 2015 р. потрібно довести мінімум до 50 тис. екземплярів - головний редактор газети (рос.)
 2. а б в г Харківська обласна газета «Слобідський край» у зв'язку із кризою скоротила персонал. Архів оригіналу за 14 червня 2009. Процитовано 10 червня 2009. 
 3. Борьба за власть Советов в Донбассе, стр. 93; Харьков в 1917 году, стр. 163.
 4. Артем на Украине, стр. 158—159; Большевистские организации Украины, стр. 297; Харьков в 1917 году, стр. 9.
 5. «Слобідський край» Архівовано 20 листопад 2008 у Wayback Machine. у базі «Центра-Інвест» (Довідник «Газети України» — 2005 — 184 с.)
 6. Рішення XXIV сесії Харківської обласної ради IV скликання від 15 лютого 2005 року «Про звільнення головного редактора газети „Слобідський край“ Покроєва А.Г.»
 7. Рішення XXVI сесії Харківської обласної ради IV скликання від 19 квітня 2005 року «Про призначення головного редактора газети «Слобідський край» та скасування пунктів 1-5 рішення обласної ради від 24 вересня 2002 року «Про співзасновництво обласної газети „Слобідський край“» та припинення видання газети „Панорама“»
 8. Післявиборний синдром у газеті «Слобідський край» (рос.)
 9. Харківська газета «Слобідський край» оголосила акцію протесту. Архів оригіналу за 27 вересень 2009. Процитовано 23 вересень 2009. 
 10. Акція протесту
 11. Правління Харківської облорганізації Національної спілки журналістів підтримало акцію протесту колективу газети «Слобідський край»[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
 12. В. Лукашову планується призначити заступником головного редактора харківської газети «Слобідський край»[недоступне посилання з липня 2019]
 13. Харківська облрада ще раз звернеться до обладміністрації із пропозицією виділити додаткове фінансування «Слобідському краю» — заступник голови облради[недоступне посилання з липня 2019]
 14. Харківська облрада виділила газеті «Слобідський край» 170 тис. грн. на погашення заборгованості по зарплаті[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
 15. В. Лукашова буде призначена головним редактором газети «Слобідський край» (рос.)
 16. Комісія Харківської облради виступила на захист головного редактора «Слобідського краю» В. Ревенка (рос.)
 17. а б Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою newhead не вказано текст
 18. При харківській газеті «Слобідський край» планується створити прес-центр (рос.)
 19. Управління у справах преси та інформації ініціює розгляд питання про присвоєння В. Ревенку звання «Заслужений журналіст України»