Словацька академія наук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Словацька академія наук
Основні дані
Засновано 1942
Абревіатура SAV і SAS[1]
Країна  Словаччина[2]
Тип академія наук
організація і видавець відкритого доступуd[2]
Дочірня(і)
організація(ї)
Institute of Chemistry, Slovak Academy of Sciencesd, Cancer Research Instituted, Institute of Parasitologyd, Institute of Physics[d], Institute of Animal Physiologyd, Institute of Construction and Architectured, Institute of Electrical Engineeringd, Institute of Experimental Endocrinologyd, Institute of Inorganic Chemistry Slovak Academy of Sciencesd, Institute of Landscape Ecologyd, Institute of Zoologyd, Institute of Virologyd, Institute of Informaticsd, Polymer Instituted, Institute of Botanyd, Institute of Economic Researchd, Geophysical Instituted, Institute for Forecastingd, Institute of Experimental Physicsd, Institute of Forest Ecologyd, Institute of Materials and Machine Mechanicsd, Institute of Molecular Biologyd, Institute of Materials Researchd, Centres of Excellenced, Jednota slovenských matematikov a fyzikovd, Інститут історії Словацької академії наук, Institute of Experimental Pharmacology & Toxicologyd, Institute of Normal and Pathological Physiologyd, Institute of Hydrologyd, Institute of Archaeology of Slovak Academy of Sciencesd, Biomedicínske centrumd, Institute of Slovak Literatured, Institute of Ethnology and Social Anthropologyd, Астрономічний інститут Словацької академії наук, Веда[d] і Institute of World Literature SASd
Членство Committee on Space Researchd[3], Міжнаціональна Наукова Радаd[1], Міжакадемічне партнерствоd[4] і All European Academiesd[5]
Вебсторінка sav.sk
Мапа
Мапа

CMNS: Словацька академія наук у Вікісховищі
Логотип САН.

Словацька академія наук (САН) (словац. Slovenská akadémia vied) — наукова організація, що займається організацією наукових досліджень у Словаччині.

Заснування[ред. | ред. код]

Утворена в 1942 році, закрита після Другої світової війни, а потім відновлена 26 червня 1953 року.

Розташування[ред. | ред. код]

Розташована у Братиславі.

Наукові традиції[ред. | ред. код]

Базується на прогресивних наукових традиціях Матиці словацької, наукового товариства ім. П. Й. Шафарика (засновано в 1926), Словацької академії наук і мистецтв (1943).

Перший керівник[ред. | ред. код]

Перший голова САН — академік Ондрей Павлик.

Діяльність[ред. | ред. код]

Починаючи з 1953 року створена мережа Науково-дослідних інститутів САН. Спочатку САН мала 14 наукових установ.

У 1953 р. в САН працювало 584 співробітника, з них в інститутах гуманітарного напрямку — 244 чол. і 196 — в інститутах природничих наук (хімія, медицина і біологія, сільське господарство). 58 чол. працювало в галузі наук про Землю і Всесвіт, фізико-математичних і технічних наук. 106 працівників працювало у спільних НДІ.

Еволюція[ред. | ред. код]

З 1963 р. Словацька Академія Наук — частина Чехословацької академії наук.

У 1975 р. САН мала 30 дійсних членів і 37 член-кореспондентів (21 з них одночасно члени Чехословацької АН). У цей час об'єднує 19 наукових колегій, близько 50 наукових установ, у тому числі НДІ (науково-дослідний інститут) в Братиславі (фізики, біології, технічної кібернетики, геологічні та інші), Кошиці (експериментальної фізики, гірничої справи, гельмінтології тощо), в Нітре (археологічні). В установах САН у 1980-х роках було зайнято близько 4 тис. працівників, у тому числі 85 докторів і понад 700 кандидатів наук. Видавалося понад 30 наукових журналів. Президент САН був 1-м віце-президентом Чехословацької АН. З 1974 президент САН — фізик Володимир Гайко.

Географія розташування інститутів САН.

Сучасність[ред. | ред. код]

Нині САН — самостійна самоврядна наукова організація у Словаччині.

У 1991 р. САН мала понад 50 академіків, 60 членів-кореспондентів, близько 50 наукових установ.

Сучасний президент САН — Яромир Пасторек (Jaromír Pastorek).

Основна місія САН і її організацій — здійснення фундаментальних і прикладних досліджень з широкого кола технічних, природних наук, гуманітарних і соціальних наук. Науково-дослідна діяльність САН прагне розвивати знання на міжнародному рівні, дотримуючись при цьому поточних потреб суспільства словацької культури. Організації Академії співпрацюють з університетами у сфері освіти, зокрема, підготовки наукових кадрів, викладацької діяльності в університетах. За допомогою двосторонніх і багатосторонніх міжнародних та вітчизняних наукових проектів, зокрема зі структурних фондів ЄС і членства в міжнародних асоціаціях і установах розроблена велика система міжнародного співробітництва, тим самим сприяючи інтеграції Словацької науки в транснаціональному контексті.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Словацкая Академия Наук. 1953—1983. Братислава. 1984. 154 с.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]