Словенія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Республіка Словенія
Republika Slovenija

Прапор Герб
Гімн: Zdravljica
Розташування Словенії
Столиця
(та найбільше місто)
Любляна
Офіційні мови словенська
Державний устрій Республіка
 - Президент Борут Пахор
 - Прем'єр-міністр Миро Церар
Незалежність від Югославії 
 - Проголошено 25 липня, 1991 
 - Визнано 1992 
Площа
 - Загалом 20 273 км² (153)
 - Води (%) 0,6
Населення
 - оцінка 2014 р. 2 061 085[1] (146)
 - перепис 2002 р. 1 964 036
 - Густота 99 6/км² (80)
ВВП (ПКС) 2008 р., оцінка
 - Повний $48 343 млрд. [1] (83rd)
 - На душу населення $28 010

[2] (29)

Валюта Євро (EUR)
Часовий пояс CET (UTC+1)
 - Літній час CEST (UTC+2)
Домен інтернету .si

Респу́бліка Слове́нія (словен. Republika Slovenija)  — країна на півдні Європи, межує на півночі з Австрією, сході з Угорщиною, півдні з Хорватією, заході з Італією, на південному заході має вихід до Адріатичного моря.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Рельєф: гористий, ріки Сава, Драва; глава уряду Янез Дрновшек з 1992; політична система — демократія, що розвивається.

Виробляється: зерно, цукровий буряк, домашня худоба, деревина, бавовняний і вовняний текстиль, сталь, транспортні засоби.

Недавня історія: об'єдналася з Сербією й Хорватією в 1918; Королівство сербів, хорватів і словенців було перейменовано в Югославію в 1929. Стала союзною республікою Югославії в 1945. В 1989 була змінена конституція з метою виходу з федерації. В 1990 пройшли вибори на багатопартійній основі, Словенія оголосила про суверенітет і незалежність, що було схвалено на референдумі. Незалежність проголошено в 1991, після чого у республіку була введена Югославська Народна Армія, договір про припинення вогню підписаний за допомогою ЄС, армія виведена. Незалежність Словенії визнана ЄС і США в 1992, у тому ж році країну прийнято в ООН і ОБСЄ. Словенія є також членом НАТО, ЄС і Шенгенської угоди.

Географія[ред.ред. код]

Словенії сягає східна арка Юліанських Альп[2], яка переходить у мальовничий куполоподібний масив лісів — Похор'є.

Країна розташована між Альпами, Адріатичним морем і Панонською низовиною, межує з Італією, Австрією, Угорщиною та Хорватією.

Історія[ред.ред. код]

Слов'янські пращури сучасних словенців осіли на території країни в VI сторіччі від Р. Х. В VII сторіччі вони заснували Карантанію, яка була однією з перших слов'янських держав. В 745 році Карантанія в обмін на військову допомогу визнала протекторат з боку франків, зберігши при цьому формальну незалежність до свого розпаду в 1180. Вплив франків сприяв поширенню християнства серед словенців.

Близько 1000 року було написано Brižinski spomeniki, перший письмовий документ словенською мовою. В XIV сторіччі територія сучасної Словенії підпала під владу Габсбургів і згодом увійшла до складу Австро-Угорщини. Словенію було розділено на три провінції: Краньську, Горишку і Штаєрську.

Перенаправлення торгових шляхів і Тридцятирічна війна у XVII сторіччі спричинили економічний занепад Словенії, але в XVIII сторіччі господарський розвиток знов активізувався: промислове виробництво збільшилось.

В 1809–1813 роках велика частина Словенії входила до складу Іллірійських провінцій. В XIX сторіччі, особливо під час Революції 18481849 рр., в Словенії розпочинається національний рух (центр — Крайна).

У 1918 році розвалилась Австро-Угорщина, в результаті чого Італія окупувала області Приморську і Істру, а також частину Далмації. Частина словенських земель, що залишилась, увійшла до Королівства сербів, хорватів и словенців, яке в 1929 було перейменовано в Королівство Югославія.

В 1941 році після окупації Югославії державами Осі, Італія анексувала територію до Любляни — Провінція Любляна, а Німеччина — решту території з містом Марибор.

Після Другої Світової війни Словенія увійшла до складу соціалістичної Югославії, що було проголошено 29 листопада 1945. Від Італії до Словенії було приєднано території Обална-Крашка і Горишка.

Згідно з референдумом, Словенія проголосила незалежність від СФРЮ 25 червня 1991 р.

На території Словенії відомо понад 600 різночасових городищ[3]. З них понад 70%(450) збудовано протягом ранньозалізного віку.[4]

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Статистичні регіони Словенії

Словенія адміністративно розділена на 212 общин (словен. Občine). Общини є однією з форм місцевого самоврядування, які визначаються статтями з 138 до 144 Конституції Республіки Словенія. З метою підтримки національної статистики Статистичним Бюро Республіки Словенія вся Словенія розділена на 12 статистичних регіонів: Горенський регіон, Регіон Горішка, Регіон Юговзходна Словенія, Регіон Корошка, Регіон Нотрансько-крашка, Регіон Обално-крашка, Осреднєсловенський регіон, Подравський регіон, Помурський регіон, Савинський регіон, Споднєпосавський регіон, Засавський регіон. Також Словенія поділяється на 10 виборчих одиниць.


Словенія Це незавершена стаття з географії Словенії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. SURS - Oddelek za podporo izhodnim procesom in internetne tehnologije. Statistical Office of the Republic of Slovenia - Population, Slovenia, 1 January 2014 – final data. Процитовано 1 March 2015. 
  2. Юліанських Альп. Архів оригіналу за 2013-06-22. Процитовано 2012-12-5. 
  3. Truhlar F. Gradišča utrjene naselbine v Sloveniji // AV. — 1981. — S. 530–538
  4. Б. Завітій. Історія досліджень городищ ранньозалізного віку в Словенії (за матеріалами словенської літератури) / Вісник Інституту археології Збірник наукових праць. — 2008, Вип.3.

Посилання[ред.ред. код]

Австрія Австрія Угорщина Угорщина
Італія Італія Gray compass rose.svg Хорватія Хорватія
Адріатичне море Хорватія Хорватія Хорватія Хорватія