Служба фінансових розслідувань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Слу́жба фіна́нсових розслі́дувань (СФР) — правоохоронна організація у сфері охорони економічної безпеки держави, що створюється урядом України. Мета — протидія економічним злочинам.

СФР задумується як фінансова поліція[en] країни, близький аналог таких органів, як Guardia di Finanza[en] (Італія), Finanzpolizei[de] (Австрія), Garda Financiară[en] (Румунія), საგამოძიებო სამსახური[1] (Грузія)[2].

Головним ідеологом появи СФР та її вірогідним майбутнім очільником називали[3][4] першого заступника голови Державної фіскальної служби Володимира Хоменка. Після усунення керівництва ДФС у березні 2015 року[5] питання створення Служби фінансових розслідувань не порушувалося протягом трьох місяців. Тепер її планують створити до 2020 року[6].

Історія створення[ред. | ред. код]

2013[ред. | ред. код]

Перша спроба заснувати орган, відповідальний за боротьбу з фінансовими порушеннями, належить до весни 2013 року. Законопроект «Про Службу фінансових розслідувань України (фінансову поліцію)»[7] розглядався міністерствами Уряду Азарова за ініціативою Податкової міліції.

За оцінками експертів, податківці виписали такий акт, який надавав їм максимум повноважень при мінімумі відповідальності.

«Цей монстр знищив би всякий бізнес в Україні»[3][8].

У результаті політичної боротьби той законопроект був відкладений[3].

2014[ред. | ред. код]

25 березня 2014 року Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк доручив підготувати концепцію формування Служби фінансових розслідувань і необхідні документи для її створення. СФР повинна замінити податкову міліцію і включити в себе підрозділи МВС та СБУ по боротьбі з економічними злочинами[9][10].

28 травня Кабмін устами В. Хоменка анонсував створення Служби фінансових розслідувань як єдиного відомства, яке запобігатиме й боротиметься з економічними правопорушеннями[4] та узгодив проект закону «Про основи протидії та боротьбу з економічними правопорушеннями і здійснення фінансового контролю»[11]. Розпочалося його громадське обговорення.

У червні Європейський Союз через своє представництво заявив, що не підтримував створення СФР саме в тому вигляді, який запропонувала українська влада[12].

2 липня з'явився законопроект «Про основи запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями і здійснення фінансового контролю»[13].

У липні-серпні В. Хоменко презентував концепцію СФР, представляючи її в регіонах[14][15].

Він також заручився підтримкою Європолу, який схвалив ініціативу створення СФР[16].

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Схема, що показує базу створення СФР Законопроект 4449а
Searchtool.svg Інфографіка Фінансової поліції Законопроект 4228

6 серпня на засіданні Уряду Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк ще раз запропонував створити єдину фінансову службу розслідувань, ліквідувавши податкову міліцію і ще чотири органи державної влади, які займалися перевірками суб'єктів підприємницької діяльності[17]. За два дні Кабмін затвердив законопроект «Про основи запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями»[18]. Він був зареєстрований у Верховній Раді України за № 4449а, проте 27 листопада 2014 — відкликаний[19]. Цьому передувала критика проекту зі сторони МВС та профільного комітету Верховної Ради[20].

Законопроект 4449а передбачав, що Служба будуватиметься на базі таких органів і підрозділів:

Схема державних органів та підрозділів, з яких пропонувалося створити СФР у 2014 році
 1. Державна фінансова інспекція України;
 2. Департамент боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом (у складі Міндоходів);
 3. Підрозділи податкової міліції (у складі Міндоходів);
 4. Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки (у складі СБУ);
 5. Департамент захисту економіки Національної поліції України (колишній ДСБЕЗ);
 6. Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю (у складі Національної поліції)[K 1].

Дискусія щодо СФР (аргументи сторін на 2014 р.)[ред. | ред. код]

 

Pro

Офіційна точка зору Міндоходів/Державної фіскальної служби полягає в тому, що поява СФР означатиме:

 • зосередження в єдиній структурі зусиль із протидії загрозам у фінансово-економічній сфері;
 • усунення дублювання функцій правоохоронних органів та збереження бюджетних коштів;
 • зменшення тиску на бізнес;
 • фінансову прозорість.

Служба створюється на основі acquis communautaire; її ідея отримала схвальні відгуки керівників міжнародних і європейських організацій.

СФР спричинить посилення діалогу держави з бізнесом, зменшення кількості перевірок, зменшення корупції[21].

Зосередження в одному органі повноважень з протидії економічним порушенням може підвищити ефективність розслідування і попередити скоєння злочинів. Також це допоможе істотно зекономити бюджетні кошти[22].

Анонсовано також виважену кадрову політику[K 2] та широкий громадський контроль за діяльністю СФР.

З іншого боку, створення СФР можна розглядати як альтернативу люстрації в органах, що займаються економічними злочинами[11].

Contra

Оглядачі й експерти висловлюють побоювання щодо ролі та місця нового силового органу державної машини.

Так, відзначають, що законопроект 2014 року майже нічим не відрізняється від «азарівського» проекту 2013 року. Виглядає так, що В. Хоменко бажає створити новий каральний інструмент у руках уряду.

Побоюються, що податкова міліція за духом залишиться колишньою, але розширить свої повноваження з проведення перевірок, дізнань і виїмок. Вона забере під себе функції КРУ, ВБЕЗ, економічного підрозділу СБУ та інших силових органів. Працівники Служби фінансових розслідувань будуть самі під себе писати нормативні акти, і самі ж будуть їх виконувати.

Не було повноцінного громадського обговорення. За його результатами, до проекту внесені лише косметичні зміни.

Недостатня роль Громадської ради СФР.

Зосередження в одному органі «немислимої кількості повноважень», визначених одночасно Податковим кодексом, Кримінальним процесуальним кодексом, а також Законами «Про міліцію» та «Про оперативно-розшукову діяльність».

Голова СФР надмірно захищений від можливого звільнення[13].

Попри заявлену відсутність додаткових витрат бюджетних коштів на реформу, такі витрати обов'язково будуть.

Незрозуміло, чи є́ СФР правоохоронним органом; чи є́ його працівники слідчими.

Небезпечним для бізнесу є дублювання Службою функцій податкової та митниці в питаннях проведення податкових перевірок.

Нерозвинені інститути контролю за Службою; недостатньо гарантована відповідальність її працівників за заподіяну з їх вини шкоду.

Не розв'язане питання щодо припинення практики автоматичного внесення даних в ЄРДР на основі акта перевірки.

Проект передбачає сумнівне право СФР ухвалювати нормативно-правові акти та давати роз'яснення, а також заводити свої санаторії, здравниці, установи освіти. Це ніяк не вписується в концепцію економії бюджетних коштів. Санаторії, в яких відпочиває «еліта», чи лікарні «для своїх» — це вчорашній день[11].

Якщо залишити органам МВС значну частину компетенції в економічній сфері, то створення СФР не оптимізує структуру державних органів, а навпаки — може стати причиною конфлікту служби з іншими підрозділами.

Небезпечно поєднувати в межах одного органу інспекційні функції та функції кримінального переслідування. Завдяки проведенню перевірок службовці СФР зможуть збирати докази про можливі протиправні дії в обхід гарантій, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом[K 3]. Поєднання також може негативно вплинути на об'єктивність розслідування і має значні корупційні ризики.

При зарахуванні на службу до СФР не передбачено переатестації кадрів сьогоднішньої податкової міліції тощо[22].

Відомо, що Держфінінспекція (яка повинна повністю влитися до СФР) виступає проти її створення. Найбільшим ризиком називають те, що одному органу надаються контрольно-перевіркові та правоохоронні функції[23].

2015[ред. | ред. код]

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк 24 червня 2015 року анонсував розробку нового законопроекту про СФР[24].

У вересні 2015 такий законопроект був оприлюднений на сайті ДФС з метою громадського обговорення[25].

2016[ред. | ред. код]

Групою народних депутатів запропонований законопроект «Про Фінансову поліцію» від 15.03.2016 р.

Згідно пропозиції, фінансова поліція — це державний правоохоронний орган, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття злочинів у сфері формування та використання фінансових ресурсів держави, економічної безпеки.

Фінансова поліція утворюється на заміну податковій міліції[26].

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков висловився за створення єдиного органу, що займатиметься розслідуванням злочинів у сфері економіки на кшталт Служби фінансових розслідувань США[27].

Міністерство фінансів у представленому проекті податкової реформи пропонує створити фінансову поліцію замість податкової міліції[28][29].

Міністерство економічного розвитку і торгівлі висловилося за створення СФР[30].

Міністр фінансів у листопаді повідомив, що Служба ФР повинна з'явитися не пізніше 2017 року; вона буде в першу чергу аналітичною, а не силовою; штат складатиме 2500 працівників[31].

2017[ред. | ред. код]

В лютому міністр фінансів презентував законопроект щодо створення органу протидії фінансовим злочинам (СФР). До основних функцій Служби належатиме виявлення, припинення, розкриття та досудове розслідування злочинів у економічній-фінансовій-податковій сферах, а також аналітична і профілактична робота[32].

22 березня КМУ схвалив законопроект як урядовий[33]. Повідомлення такого ж змісту з'явилося у ЗМІ 11 вересня[34].

2018[ред. | ред. код]

Міністерства фінансів України та Литви вирішили створити Координаціний комітет для реалізації реформи ДФС та створення Служби фінансових розслідувань[35].

Тим часом, законопроект Мінфіну так і був надісланий Урядом до Верховної Ради. Натомість, зареєстровано проект Ніни Южаніної про Національне бюро фінансової безпеки[36]. Міністр фінансів України Данилюк розкритикував його, знайшовши 18 вразливостей, та рекомендував не приймати закон навіть в першому читанні[37].

2019[ред. | ред. код]

Речники команди обраного президента Володимира Зеленського заявили, що з метою боротьби з корупцією планують створити окремий орган для розслідування справ про економічні злочини і подати законопроект про Службу фінансових розслідувань. Відповідний пункт є у програмі переможця виборів[38][39].

Концепція Служби (за урядовим законопроектом 2017 р.)[ред. | ред. код]

Служба фінансових розслідувань — центральний орган виконавчої влади, що спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.

Мета створення
 • Комплексна протидія злочинам у сфері економіки;
 • Виділення зі складу ДФС правоохоронної функції;
 • Оптимізація системи кримінальної юстиції у сфері протидії економічним злочинам, усунення дублювання функцій правоохоронних органів.
Структура та гранична чисельність працівників
 • Центральний апарат;
 • Не більше 7 територіальних управлінь, кожне з яких поширює свою юрисдикцію на кілька областей України.
 • Не більше 3500 осіб.
Основні повноваження

Підслідність[ред. | ред. код]

Основна
Стаття КК Диспозиція статті (скорочено)
1591 Порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку)
175 ч. 2 Невиплата заробітної плати
190 ч. 3-4 Шахрайство у великих, особливо великих розмірах, з використанням електронно-обчислювальної техніки, вчинене організованою групою
192 ч. 2 Заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою
199 Фальшивомонетництво
2032 Гральний бізнес
204 ч. 2-3 Незаконні дії з підакцизними товарами
205 Фіктивне підприємництво
2051 Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації ЮО чи ФОП
206 ч. 3 Протидія законній господарській діяльності
212 Ухилення від сплати податків
2121 Ухилення від сплати єдиного внеску та страхових внесків
216 Незаконні дії з контрольними марками
2181 Доведення банку до неплатоспроможності
219 Доведення до банкрутства
2201 Порушення порядку ведення бази даних вкладників або порядку формування звітності
2202 Фальсифікація фінансових документів фінансової організації, приховування неплатоспроможності фінансової установи
222 ч. 2 Шахрайство з фінансовими ресурсами
2221 Маніпулювання на фондовому ринку[en]
2231 Підроблення документів, які подаються для реєстрації випуску ЦП
2232 Порушення порядку ведення реєстру власників іменних ЦП
224 Підроблення недержавних ЦП
231 Збирання, використання комерційної чи банківської таємниці
232 Розголошення комерційної чи банківської таємниці
2321 Використання інсайдерської інформації
2322 Приховування інформації про діяльність емітента
233 Незаконна приватизація
Підслідність СФР, якщо злочини за наступними статтями не відповідають критеріям НАБУ або ДБР
Стаття КК Диспозиція статті (скорочено)
191 Привласнення, розтрата, заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем
2062 Протиправне заволодіння майном ЮО
210 Нецільове використання бюджетних коштів
211 Видання актів, що зменшують надходження або збільшують витрати бюджету всупереч закону

Крім того, передбачено альтернативну і додаткову підслідність за деякими статтями[40][41].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. საგამოძიებო სამსახური
 2. Див. також: «Європейський досвід організації системи протидії економічній злочинності». Аналітична записка / Національний інститут стратегічних досліджень
 3. а б в Вишинський А. Дубина з минулого / ЕП, 12 червня 2014, 21:35
 4. а б Ковальчук А. Якою буде Служба фінансових розслідувань − презентація / Forbes.ua, 29 травня 2014, 07:15
 5. Руководство ГФС уволено / Юрлига, 09:25 24.03.15(рос.)
 6. Службу финансовых расследований создадут до 2020 года / ЮрЛига, 15.06.2017
 7. Про службу фінансових розслідувань України / Личные финансы, 01.04.2013
 8. Фінансова поліція характерна для авторитарної держави — експерт / УП, 12 березня 2013, 18:12
 9. Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 25 березня 2014 року / Урядовий портал, 25.03.2014 | 16:08
 10. Яценюк доручив створити Службу фінансових розслідувань на базі підрозділів податкової, МВС і СБУ / ZN.UA, 25.03.2014 16:15
 11. а б в Шемяткін О. Чим небезпечна Служба фінансових розслідувань / Forbes.ua, 11 червня 2014, 17:00
 12. Позиція ЄС щодо створення Служби фінансових розслідувань в Україні (19/06/2014)
 13. а б Вишинський А. Монстра повертають до життя / ЕП, 23 липня 2014, 16:24
 14. Служба фінансових розслідувань створюватиме умови для ведення бізнесу, а не боротиметься з ним, — Володимир Хоменко / Прес-служба Державної фіскальної служби України, 08.08.2014
 15. Служба фінансових розслідувань — «детектор брехні» для корупційних ділків / Високий Замок, 7 серпня 2014 року 20:50
 16. Європол підтримав ініціативу створити Службу фінрозслідувань в Україні / Galnet, 21 липня 2014 15:01
 17. Яценюк пропонує створити єдину службу фінансових розслідувань / Espreso.tv, 6 серпня 2014 15:28
 18. КАБМІН ЗАТВЕРДИВ ЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО ОСНОВИ ЗАПОБІГАННЯ ТА БОРОТЬБИ З ЕКОНОМІЧНИМИ ПРАВОПОРУШЕННЯМИ» — СЛУЖБА ФІНАНСОВИХ РОЗСЛІДУВАНЬ / Правда. Тут, 08.08.2014 16:49
 19. Проект Закону про основи запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями
 20. Парламентский комитет раскритиковал идею Яценюка о создании Службы финансовых расследований / ДЕЛО, 14 августа 2014, 08:54
 21. Промо-брошура СФР
 22. а б Банчук О. Уряд вирощує монстра / ЕП, 10 червня 2014, 11:15
 23. Дацюк Л. Служба фінансових розслідувань: і один у полі воїн? / Урядовий кур'єр, 29 березня 2014
 24. Яценюк хоче ліквідувати податкову міліцію / УП, 24 червня 2015, 13:15
 25. Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням реформи» (щодо податкової міліції) / Державна фіскальна служба України, 23.09.2015
 26. Проект Закону про Фінансову поліцію № 4228 від 15.03.2016
 27. Аваков хоче єдиний орган фінрозслідувань і «реформи» СБУ та ДержНС / УП, 11 червня 2016
 28. Мінфін презентував громадськості попередню версію змін до Податкового кодексу
 29. Мінфін представив проект податкової реформи / ЕП, 10 серпня 2016
 30. МЕРТ пропонує створити Службу фінансових розслідувань / Економічна правда, 30 серпня 2016
 31. Данилюк анонсировал создание Службы финансовых расследований не позднее 2017 года / Фокус, 23.11.2016
 32. Міністр фінансів Олександр Данилюк презентував законопроект щодо створення органу протидії фінансовим злочинам / Міністерство фінансів України, 22.02.2017
 33. Кабмін схвалив закон про створення Фінансової поліції / УП, 22 березня 2017
 34. Сделан еще один шаг по созданию Службы финрасследований / ЮрЛига, 07.09.2017
 35. Міністерства фінансів Республіки Литви та України організовують Координаціний комітет для реалізації реформи ДФС та створення Служби фінансових розслідувань / Міністерство фінансів України, 19.02.2018
 36. Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки / ЕП, 19 березня 2018
 37. Минфин выявил 18 проблем в Нацбюро финбезопасности
 38. У Зеленського розказали, як боротимуться з корупцією. УП. 23 квітня 2019. Процитовано 23 квітня 2019. 
 39. У Зеленського назвали пріоритети в податковій політиці. ЕП. 25 квітня 2019. Процитовано 25 квітня 2019. 
 40. Кабмін схвалив законопроект про Службу фінансових розслідувань / ЕП, 22 березня 2017 (текст законопроекту)
 41. Ключові аспекти законопроекту

Посилання[ред. | ред. код]

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. ГУБОЗ — тільки в частині боротьби з економічними правопорушеннями.
 2. Хоменко прогнозував, що при створенні СФР велику кількість держслужбовців скоротять, а решті підвищать зарплату.
 3. Це стосується таких важливих гарантій, як право не свідчити проти себе; заборона проникнення в приміщення або вилучення документів без дозволу суду.