Сльози

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дитина, що плаче

Сльо́зи — прозора, злегка опалесціююча рідина; секрет слізних залоз багатьох хребетних тварин і людини.

Типи сліз[ред.ред. код]

Виділяють три основні типи видів сліз:

  • базальні — сльози, що безперервно виділяються сльозовим апаратом ока (див. Фізіологія);
  • рефлекторні — сльози, викликані дією подразнення, наприклад, під дією газу, внаслідок забруднення (потрапляння в око чужородних часточок) тощо;
  • психічні — зазвичай називають плачем, тобто сльози викликані психічним станом людини. Це найчастіше стрес, внаслідок негативних переживань, подеколи позитивних (сльози радості).

Фізіологія[ред.ред. код]

Сльозовий апарат: A) Сльозова залоза B) верхня слізна точка C) верхній сльозовий каналець D) сльозовий мішок E) нижня слізна точка F) нижній сльозовий каналець G) нососльозова протока

Сльози виділяються сльозовим апаратом, який належить до допоміжних органів ока. Він складається із слізної точки, сльозової залози, сльозових канальців, слізного мішка та нососльозової протоки.

Сльозова залоза (glandula lacrimalis), розміщена в однойменній ямці лобової кістки у верхньолатеральному куті очниці, постійно виділяє секрет — власне сльози, в якому міститься лізоцим, що згубно діє на мікроорганізми, її 5—12 канальців відкриваються в щілину між кон'юнктивою і очним яблуком у зовнішній кут ока — слізну точку (lacrimal punctum), де містяться слізний сосочок з отвором.

Зволоживши поверхню очного яблука, сльози відтікають до внутрішнього кута ока (до носа). Руху слізної рідини у бік медіального кута ока сприяють кліпальні рухи повік. Тут вони збираються і через сльозовий каналець потрапляють у сльозовий мішок (lacrimal sac), що також розміщений у внутрішньому куті ока. З мішка через нососльозову протоку сльози стікають у порожнину носа, під нижню раковину (тому іноді можна помітити, як під час плачу сльози течуть з носа).

Хімія[ред.ред. код]

Сльози мають слабколужну реакцію; містять до 99 % води, бл. 0,9% — неорганічних речовин (головним чином хлористого натрію) та бл. 0,1 % білків (зокрема лізоциму, лактоферіну, ліпокаліну).

Значення[ред.ред. код]

Сльози зволожують передню поверхню очного яблука, змивають з нього сторонні часточки, беруть участь у живленні рогівки.

Сльози виділяються безперервно у невеликій кількості і мають бактерицидні властивості.

Цікавий факт[ред.ред. код]

Людина не може плакати у космосі через відсутність гравітації: сльози накопичуються в оці, але не мають можливості звідти витекти[1].

Дивіться також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]