Сліпий годинникар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Сліпий годинникар»
Ілюстрацію для обкладинки створив зоолог Десмонд Моріс
Автор Річард Докінз
Назва мовою оригіналу The Blind Watchmaker
Мова англійська
Тема еволюційна біологія
Жанр есей
Видавництво Norton & Company, Inc
Видано 1986
Попередній твір Розширений фенотип
Наступний твір Ріка, що тече з раю [1]

«Сліпий годинникар» (англ. The Blind Watchmaker, 1986) [2] [3] — науково-популярна книжка британського еволюціоніста Річарда Докінза, в якій Докінз показує, яким чином завдяки еволюційному процесу можливе виникнення високоорганізованого життя без потреби втручання надприродних сил.

Ідея цієї книги виходить із переконання в тому, що наше власне існування, яке колись уявлялось Таємницею Всіх Таємниць, вже не є Таємницею. Дарвін і Воллес [4] розкрили її, хоча ми і будемо деякий час додавати примітки до її вирішення. Написати цю книгу мене спонукало здивування тим, що так багато людей, схоже, не тільки не в курсі наявності вишуканого і прекрасного рішення цієї проблеми, найглибшої із проблем, але, як це не дивно, часто не усвідомлюють наявність проблеми!

— Річард Докінз, «Сліпий годинникар»

У назві книжкги Докінз звертається до відомого аргументу існування Творця, який запропонував теолог Вільям Пейлі за більш ніж 50 років до видання «Походження видів» Чарльза Дарвіна. В роботі «Натуральна теологія» [5] Пейлі доводив, що складність живих організмів — доказ існування Творця так само, як існування годинника примушує вірити в існування годинникаря, який його створив.

Проте Докінз доводить, що таким «годинникарем» насправді є сліпий природний відбір. За умови наявності достатнього часу та можливості запам'ятовувати відносно успішні проміжні результати він може досягнути не менш грандіозних результатів. Докінз також показав конкретні механізми, що реалізують природний відбір, дав відповіді на розповсюджені питання щодо еволюційної теорії.

Книжка «Сліпий годинникар» була перекладена на всі головні мови світу. 1987 року Річард Докінз здобув за неї літературну премію Королівського товариства підтримки літератури і премію газети «Лос-Анджелес таймс».

Переклади українською[ред. | ред. код]

Українською книга видана в 2018 році видавництвом КСД

  • Річард Докінз. Сліпий годинникар. Переклад з англійської: Я. А. Лебеденко. Харків: КСД, 2018. 440 стор. ISBN 978-617-12-5892-1

Критика[ред. | ред. код]

У 1996 році в науковій статті, опублікованій у журналі «PNAS», біологи розвитку виявили стійку помилку, вперше висловлену Докінзом у книжці «Сліпий годинникар» (1986), а потім повторену з деякими змінами в книзі «Річка з Едема» (англ. River out of Eden, 1995), ніби-то мітохондрії сперматозоїда не потрапляють до яйцеклітини при заплідненні. Якщо в першій книзі Докінз помилково стверджував, що сперматозоїд узагалі не має мітохондрій (насправді вони необхідні для руху хвоста сперматозоїда, в людини кожний має від 50 до 100 мітохондрій), то в другій книзі - що трохи мітохондрій усе-таки наявні, але основа хвоста не потрапляє всередину яйцеклітини на відміну від передньої частини голівки. Натомість дані біології розвитку демонструють, що в більшості ссавців до яйцеклітини потрапляє не тільки основа хвоста з усіма мітохондріями, а й весь його джгутик [6]. Пізніші дослідження показали, що в тварин існує спеціальний механізм знищення мітохондрій самця в заплідненому яйці[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. англ. The River out of Eden (1995)
  2. Повна назва книги: англ. Blind Watchmaker: Why the Evidence of Evolution Reveals a Universe without Design, «Сліпий годинникар: Чому доказ еволюції відкриває Всесвіт без Творця»
  3. Українською мовою книга не видана
  4. Чарльз Дарвін і Альфред Воллес — творці еволюційної теорії.
  5. англ. Natural Theology: or, Evidences of the Existence and Attributes of the Deity, «Натуральна теологія чи свідчення існування і ознаки Бога, які видимі у явищах природи» (1802)
  6. Ankel-Simons, F.; Cummins, J. M. (1996). Misconceptions about mitochondria and mammalian fertilization: Implications for theories on human evolution. Proceedings of the National Academy of Sciences. 93 (24): 13859–13863. doi:10.1073/pnas.93.24.13859. ISSN 0027-8424. (англ.)
  7. Thompson, Winston E.; Ramalho-Santos, João; Sutovsky, Peter (2003). Ubiquitination of Prohibitin in Mammalian Sperm Mitochondria: Possible Roles in the Regulation of Mitochondrial Inheritance and Sperm Quality Control1. Biology of Reproduction. 69 (1): 254–260. doi:10.1095/biolreprod.102.010975. ISSN 0006-3363. (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • (рос.) Ричард Докинз. Слепой часовщик. Пер. А. Протопопова.
  • (англ.) Evolution for those that have ears, John Maynard Smith, New Scientist, 1986, 112 (Nov. 20): 61.

Посилання[ред. | ред. код]