Смайл, сма́йлик (від англ.smiley — «мордочка, пичка», або smile — «усмішка»), також емотико́н, емогра́ма (англ.emoticon) — схематичне зображення людського обличчя, що використовується для передачі емоцій[1]. Елемент масової культури, що виник в міру поширення мережі Інтернет серед широких верств населення. Може складатися з різноманітних символів, як то букв алфавіту, знаків пунктуації та різних службових символів. Особливе розповсюдження смайли набули з поширенням інтернету (чати, форуми, ICQ тощо) та мобільних телефонів (короткі повідомлення — SMS), де широко використовуються користувачами для обміну повідомленнями[2][3].
Смайли, опубліковані 30 березня1881 року у випуску журналу «Puck».
Одна з перших спроб використання типографічних конструкцій для вираження емоцій була зроблена ще у 1881 році редакцією американського гумористичного журналу «Puck». У 1953 році смайлики з'являються на шпальтах газети «Нью-Йорк Гералд Трибюн» (англ.«New York Herald Tribune»), де їх використали у рекламі художнього фільму «Lili». Масштабна експансія смайликів у друкованому тексті почалася з виникненням Інтернету. За короткий проміжок часу інтернет-спільнота успішно адаптувала певні символи через їхню простоту та легкість написання, адже їх можна зобразити типографічними знаками, що розміщені на клавіатурі. Смайлики увійшли до графічно-стилістичного атрибуту нетикету[2].
Перший емотікон — двокрапка, яка супроводжується дефісом і круглою дужкою, був відісланий 19 вересня1982 року професором психології Університету Карнегі-МеллонСкоттом Фалманом у повідомленні на онлайн-форумі під час обговорення теми про обмеження онлайн-гумору[4][5][6].
Письменник Володимир Набоков в 1969 році в одному зі своїх інтерв'ю висловив думку, що існуючі знаки пунктуації слід доповнити знаками, які б передавали емоції:
Я часто думаю, що повинен існувати спеціальний типографський знак, який означає посмішку, — щось начебто вигнута лінія, лежача навзнак дужка; саме цей значок я поставив би замість відповіді на ваше питання[7].
Оригінальний текст(англ.)
I often think there should exist a special typographical sign for a smile — some sort of concave mark, a supine round bracket, which I would now like to trace in reply to your question.
Ще в 1972 році користувачі системи PLATO могли використовувати спеціальні символи для позначення емоцій у вигляді маленьких квадратних облич.
В Юнікоді є символи для позначення емоцій: ☺ ☻ ☹ (коди U+263A, U+263B і U+2639 відповідно). В Юнікоді версії 6.0 передбачений набір з понад 60-и смайлів[8].
Одні й ті ж емоції іноді записуються різними смайликами, деякі смайли функціюють лише у вузькому колі людей. Але є смайли, які поширені повсюдно і мають усталений запис. Часто вони уже вбудовані в інтернет-програми та мобільні телефони, і при виведенні на екран текстові смайли автоматично заміняються на відповідні графічні зображення.
Смайл
Значення
Графічне зображення
Смайл
Значення
Графічне зображення
Смайл
Значення
Графічне зображення
:-) або :)
усмішка, щастя
:-(або: (
сум, депресія, не весело
;-) або ;)
підморгування
:-D
сміх
:-P або: P
показувати язика
:-*
поцілунок
:-O або =-O
здивування, шок
:-[
зашарівся, почервонів
:'(
плач
O:-)
ангел
]:-> або >:)
дідько, диявол
8-) або B-)
в окулярах, крутий
>:O або >:(
розлючений
:-X
стулені губи, обіцянка мовчати
:-|
не розумію, чекаю
:-!
нудота, відраза
:-@
кричати в гніві, розгніваний
@}->--
троянда
:'-)
сльози радості, посмішка крізь сльози
%)
плутанина, сум'яття; божевільний
:*)
напідпитку
Для спрощення набору символ носа «-» часто опускають. Наприклад, пишуть просто :) або :(. У чатах смайли часто скорочують до символу, яким позначається рот: ), (, D. Нерідко цей символ повторюється, кількість знаків при цьому відповідає силі емоції: )))), (((((, DDDDD. Такі повтори зустрічаються й при використанні повної версії смайлика, наприклад: :))), :-))).
Замість двокрапки іноді використовують знак рівності, що символізує широко розкриті очі (як в мультфільмах), «носа» при цьому зазвичай не ставлять: =) замість :). Іноді смайли записують очима в інший бік, тобто (-: або ):. Значення смайлів від цього не змінюється.
У користувачів Східної Азії популярний стиль смайликів, які зрозумілі без їх перевертання, аналогічні схематичні зображення облич часто використовуються в аніме та манґах. Останнім часом деякі з цих смайлів набувають популярності і в Україні[10].
Смайл
Значення
Смайл
Значення
Смайл
Значення
Смайл
Значення
(^_^)
。◕‿◕。
◕‿◕
(^▼^)
посмішка
(^o^)
помираю від сміху
d(^_^)b
d(-\\\)b
d(-_-)b
o|^_^|o
o(^_^)o
навушники, слухаю музику
b(^_^)d
схвалення (великі пальці догори)
(-.-)Zzz
спання, сплю
(Z.Z)
сонна людина
\(^_^)/
вітаю, «Ура!», «Будьмо!»
(*^.^*)
соромлюся, зашарівся
(-_-;), (-_-')
(-_-U)
(-.-)
(=.=)
(-_-*)
важко працюю (пітнію) до нестями, не розважаюсь
(?_?)
(@_@)
нонсенс, не знаю, збитий з пантелику
(^_~)
(^_-)
підморгування
(;_;)
(T_T)
(TT_TT)
(T^T)
(Q_Q)
сумний (заплакане обличчя), T_T також може застосовуватися як -.- (занепокоєння)