Смертність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Смертність
Зображення
Протилежне народжуваність

Смертність — демографічний показник кількості смертей у певній популяції або певній підгрупі населення в одиницю часу. Показник може використовуватися як для визначення повного числа смертей у певній країні, так і для певних груп, зокрема виділяють смертність немовлят або малюкову смертність (до 1 року), дитячу смертність (до 5 років), смертність дорослих (після 15 років), материнську смертність, смертність від певних хвороб та інші підгрупи.

Обчислення

[ред. | ред. код]

Коефіцієнт смертності — демографічний показник відношення кількості смертей за рік на 1 тис. жителів до середньої чисельності всього населення[1]. Використовується для характеристики інтенсивності смертності. Вимірюються в проміле (‰). Коефіцієнт зручний для статистичного порівняння рівнів демографічних показників та їхнього розвитку на різних територіях[1].

Коефіцієнти смертності () обчислюється за формулою:

  •  — число смертей за даний рік;
  •  — середня чисельність населення за рік[2][3].


Реєстрація смертності на народжуваності

[ред. | ред. код]

У всьому світі дві третини (38 мільйонів) випадків смерті з 56 мільйонів, що трапляються щорічно досі не зареєстровані. Майже половина народжених дітей у світі залишається незареєстрованою. Багато бар’єрів заважають людям реєструвати народження та смерть.

Країни повинні знати, скільки людей народжується і помирає щороку — і основні причини їх смерті — для того, щоб мати добре функціонуючі системи охорони здоров’я. Єдиний спосіб підрахувати всіх і відстежити всі народження та смерті — це реєстрація громадян. Цивільна реєстрація є основою для індивідуального юридичного посвідчення, але також дозволяє країнам визначити їх найактуальніші питання охорони здоров'я.

ВООЗ регулярно отримує статистику причин смерті приблизно від 100 держав-членів. Однак у всьому світі дві третини (38 мільйонів) з 56 мільйонів смертей щороку все ще не реєструються, і щороку майже половина дітей у світі залишається незареєстрованою.

Коли смертність не враховується, а причини смерті не задокументовані, уряди не можуть розробити ефективну політику в галузі охорони здоров'я або виміряти їх вплив. Цивільна реєстрація — це те, що мають усі розвинені країни, і що потрібно країнам, що розвиваються. Інформація про народження та смерть за віком, статтю та причиною є наріжним каменем планування охорони здоров'я.[4]

Географія

[ред. | ред. код]
Коефіцієнт смертності країн світу, 2017 рік[5]
Країна
Лесото Лесото 15,0
Литва Литва 14,6
Болгарія Болгарія 14,5
Латвія Латвія 14,5
Україна Україна 14,4
... ...
Острови Теркс і Кайкос Острови Теркс і Кайкос 3,2
Бахрейн Бахрейн 2,8
Кувейт Кувейт 2,2
ОАЕ ОАЕ 1,9
Катар Катар 1,5

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Кузик С. П., 2002, с. 70—75.
  2. Протасов Ю. М., 2012, с. 109.
  3. Пиль Э. А., 2011, с. 28.
  4. Civil registration: why counting births and deaths is important. www.who.int (англ.). Процитовано 27 березня 2020.
  5. Country comparison. Death rate : [англ.] // The World Factbook. — Washington, D.C. : Central Intelligence Agency, . — Дата звернення: 21 лютого 2018 року. — ISSN 1553-8133.

Література

[ред. | ред. код]

Українською

[ред. | ред. код]

Російською

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]