Смикавець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Смикавець
Cyperus esculentus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Осокові (Cyperaceae)
Рід: Смикавець (Cyperus)
L., 1753
Типовий вид
Cyperus esculentus
Види

майже 700, див. Список видів роду смикавець

Вікісховище: Cyperus

Смикавець[1][2][3] (Cyperus) — рід трав'янистих кореневищних (деколи зі столонами) багаторічних або, рідше, однорічних рослин родини осокових. Рід містить приблизно 600 видів, які зростають у пан-помірному та тропічному кліматах.

Опис[ред. | ред. код]

Це в основному водні рослини, що зростають у нерухомих або повільно рухомих водах до 0,5 м у глибину. Види сильно різняться за розмірами — дрібні види всього 5 см заввишки, в той час як інші можуть досягати 5 м у висоту. Стебла мають круглий або трикутний поперечний переріз. Стебла безлисті на більшій частині своєї довжини з тонким листям біля основи рослини, і в мутовці на вершині квітучого стебла. Суцвіття просте або частіше зонтик. Квітки зеленуваті й запилюються вітром. Тичинок 1–3. Приймочок (2-)3. Сім'янки двоопуклі, сплющені або трикутні.

Види[ред. | ред. код]

За даними інтернет-проекту Королівських ботанічних садів у К'юPlants of the World Online рід Cyperus налічує 940 визнаних видів[4]. В Україні зростають[5]:

Використання[ред. | ред. код]

Смикавець папірник Cyperus papyrus мав велике історичне значення в забезпеченні папірусом. Cyperus giganteus, Cyperus textilis, Cyperus pangorei традиційно використовуються для виробництва матраців. Cyperus esculentus має їстівні бульби і його вирощують на комерційній основі. Cyperus bulbosus їдять в меншій мірі. Cyperus alternifolius, Cyperus albostriatus і споріднені види вирощують як декоративні або кімнатні рослини. Росте інтерес до більших і швидкорослих видів як культур для виробництва паперу та біопалива. Деякі види Cyperus використовуються в народній медицині.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Раковський, І. (гол. ред.). Українська загальна енциклопедія. — Львів-Станиславів-Коломия : Рідна школа, 1930—1933. — Т. 3. — С. 133.
  2. Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 403. Архів оригіналу за 16 листопада 2017. Процитовано 4 листопада 2016. 
  3. Данилик І.М. Система родини Cyperaceae Juss. флори України // Укр. ботан. журн.. — 2012. — Вип. 69. — № 3. — С. 342.
  4. Список видів роду Cyperus. Plants of the World Online ((англ.)). Kew Science. Архів оригіналу за 16 лютого 2020. Процитовано 23.05.2021. 
  5. Cyperus // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.

Посилання[ред. | ред. код]